Data publikacji:

Jaka najlepsza karma dla maltańczyka na zacieki?

Czy karma hipoalergiczna dla maltańczyka to dobry pomysł? Poznaj powody zacieków pod oczami u psów. Dowiedz się, jak możesz skutecznie zmniejszyć problem zacieków za pomocą odpowiednio dobranej diety dla twojego pupila.
Cute dog with bow and birthday cake

Maltańczyk – zacieki pod oczami. Przyczyny

Przyczyny zacieków pod oczami u maltańczyków mogą być różne, dlatego warto skonsultować się z lekarzem weterynarii w tej sprawie, by móc postawić diagnozę i znaleźć najlepszą metodę leczenia. Jakie są najczęstsze przyczyny zacieków pod oczami?

Zapalenie spojówki

Jedną z możliwych przyczyn może być zapalenie spojówek. Pies może mieć wówczas wypływ z oczu, światłowstręt, obrzęk powiek i zaczerwienioną spojówkę. W przypadku silnego zapalenia, pupil może nie chcieć otwierać oczu i może być wrażliwy na dotyk w tej okolicy.

Alergie

Czy wiesz, że objawem alergii mogą być zaczerwienione oczy ze wzmożonym łzawieniem? Psy, podobnie jak ludzie, mogą być uczulone na składniki pokarmowe (najczęściej białko) lub czynniki, które znajdują się w środowisku.

Niedrożność kanalika nosowo-łzowego

Produkcja łez u psów jest jak najbardziej normalnym zjawiskiem. Może się jednak zdarzyć, że kanalik nosowo-łzowy, który odprowadza nadmiar łez z oczu do przedsionka nosa, jest niedrożny. W takiej sytuacji typowym objawem są zacieki wokół oczu, szczególnie przy wewnętrznym kąciku.

Ciało obce lub podrażnienie rogówki na skutek kontaktu oka z ciałem obcym

Oczy zazwyczaj obficie łzawią w momencie kontaktu z ciałem obcym. Nasilone łzawienie u psa, które prowadzi do powstania nacieków, często jest spowodowane traumą. Może to być zarówno chwilowy kontakt z ciałem obcym, jak i zaleganie ciała w oczodole.

Nieprawidłowa budowa oka lub powiek

Częstą przyczyną zacieków jest podrażnianie oka przez włosy wrastające w stronę oczu (entropia).

Jaka karma dla maltańczyka z zaciekami pod oczami?

W przypadku zacieków spowodowanymi alergią pokarmową, dobrym pomysłem jest przetestowanie karmy hipoalergicznej, na którą pies nie będzie w stanie się uczulić. Taka karma charakteryzuje się hydrolizowanymi, krótkimi białkami. 
Przetestuj karmę hipoalergiczną dla maltańczyka przez okres przynajmniej 8 tygodni. Twój pupil nie może jeść żadnych innych przysmaków. Nie wolno też mieszać tej karmy ze zwykłą karmą przez cały okres ośmiu tygodni. Dieta musi być restrykcyjna. 
W przypadku zmniejszenia się zacieków, warto kontynuować z karmą. Możesz też spróbować diety prowokacyjnej, która pozwoli ci ustalić, na jaki rodzaj produktu twój pupil jest uczulony. Po okresie przynajmniej ośmiu tygodni na karmie hipoalergicznej możesz podać zwierzęciu np. mięso indyka przez okres kilku tygodni, by sprawdzić, czy pupil będzie miał objawy alergii. 
Karmy hipoalergiczne marek Royal Canin, Hill’s, Brit, Purina, Specific są pełnowartościowe. Nie ma potrzeby stosowania dodatków czy innych suplementów, by ją wzbogacić.

Karma dla maltańczyków

Royal Canin dla maltańczyka

A może specjalna karma dedykowana maltańczykom? Sucha karma dla psa Royal Canin dla maltańczyka pozwoli ci właściwie zadbać o pupila. Karma jest przeznaczona dla dorosłych psów rasy maltańczyk lub w typie maltańczyka. Dzięki właściwym proporcjom białka i tłuszczu karma dostarczy zwierzęciu energii. Naturalne aromaty smakowe zachęcą nawet najbardziej wybrednego maltańczyka do zjadania swojej codziennej porcji. Nienasycone kwasy tłuszczowe pochodzące z oleju rybnego ułatwią pielęgnację długiej sierści. Dzięki specjalnie opracowanemu krokietowi twój pies będzie dokładnie rozgryzał pokarm, jednocześnie oczyszczając zęby z osadu.

Empire dla maltańczyka

Sposoby na zacieki dla maltańczyków

Zacieki u maltańczyków i innych małych psów z białymi włosami są powszechne, a takie psy wymagają specjalnej opieki i uwagi. Higiena okolic oczu zwierzęcia powinna być codziennym rytuałem. Ważne, by przestrzegać zaleceń lekarza weterynarii. Przemywanie okolicy oczu solą fizjologiczną lub przegotowaną wodą, regularne stosowanie kropli do oczu według zaleceń weterynarza, trymowanie lub usuwanie z okolicy niesfornych włosków, śpioszków i innych zabrudzeń jest kluczem do utrzymania odpowiedniej kondycji oczu i ich okolicy.
Zdjęcie: Envato Elements