Data publikacji:

Co na wątrobę u kota? Dieta, suplementy i zapobieganie

Jaka dieta dla kota z chorą wątrobą jest najlepsza? Kiedy stosować specjalną dietę? Poznaj objawy problemów z wątrobą u kotów. Sprawdź, jaka karma dla kota z chorą wątrobą jest najlepsza.
Eating cat

Dieta wątrobowa u kota – jakie są wskazania?

 • Zapalenie wątroby i dróg żółciowych.
 • Zastój żółci.
 • Zespolenie wrotno-oboczne.
 • Encefalopatia wątrobowa.
 • Niewydolność wątroby.
 • Nowotwór dróg żółciowych.
 • Akumulacja miedzi w wątrobie.
 • Jaka karma dla kota z chorą wątrobą?

  Royal Canin Hepatic

  Royal Canin Hepatic to kompletna karma dla kotów cierpiących na choroby wątroby, wysokoenergetyczna, o niskiej zawartości miedzi, posiadająca specjalny kompleks przeciwutleniaczy. Zadaniem karmy Royal Canin Hepatic jest wspieranie organizmu przy chorobach wątroby, takich jak choroba Wilsona czy encefalopatia wątrobowa. W przypadku chorób wątroby niezbędne jest dobranie odpowiedniej diety. Karma Royal Canin jest karmą o podwyższonej wartości energetycznej, dzięki czemu może być podawana w mniejszych porcjach, co odciąża żołądek. Niska zawartość miedzi zapobiega jej odkładaniu w komórkach wątroby. Specjalny kompleks przeciwutleniaczy pomaga zneutralizować wolne rodniki, których obecność w organizmie wzrasta w obliczu choroby wątroby. Royal Canin Hepatic reguluje ponadto powstawanie komórek i wspiera funkcje wątroby.

  Hill’s Liver Care i/d

  HILL’S Liver Care i/d wsparcie wątroby kota to specjalnie opracowana pełnoporcjowa dieta dla kotów, której głównym zadaniem jest wspieranie wydolności wątroby w przypadkach przewlekłej niewydolności tego organu. Wątroba kota pełni niezwykle ważne funkcje, w tym przetwarzanie składników odżywczych, eliminację substancji toksycznych oraz magazynowanie witamin i minerałów. Specjaliści żywienia i lekarze weterynarii opracowali skład karmy HILL’S Liver Care i/d wsparcie wątroby kota, aby wspierać zdrowie wątroby mruczka, co jest kluczowe dla jego ogólnego zdrowia i samopoczucia.

  Purina Pro Plan Veterinary Diets Feline HP Hepatic

  Dieta weterynaryjna dla dorosłych kotów ze schorzeniami wątroby, charakteryzująca się wyjątkową smakowitością. Jest to istotne w przypadku osłabionych chorobą kotów lub ich wybrednego apetytu. Karma ma obniżony poziom miedzi i podwyższoną ilość cynku, co zmniejsza akumulację miedzi w hepatocytach oraz uszkodzenie istoty międzykomórkowej spowodowanej cholestazą. Ograniczony poziom sodu zmniejsza nadciśnienie wrotne u kotów oraz ucieczkę płynów poza naczynia krwionośne.
  Wysoki poziom energii uzyskiwanej z tłuszczu zapobiega nadmiernemu katabolizmowi białek, co ogranicza ryzyko rozwoju oraz nasilenia encefalopatii wątrobowej.

  Dodatki wspierające pracę wątroby u kota (suplementy na wątrobę dla kotów)

  Hepadol tabletki – ochrona i regeneracja wątroby

  Preparat wspomagający czynności wątroby w przypadku jej chronicznej niewydolności. Ornityna i arginina to aminokwasy niezbędne w syntezie mocznika w cyklu ornitynowym. Tauryna chroni wątrobę przed zwłóknieniem. Ostropest plamisty chroni komórki wątroby przed czynnikami toksycznymi. Fosfolipidy biorą udział w trawieniu tłuszczów i wchłanianiu się rozpuszczalnych w nich witamin.

  Vet Expert Hepatiale Forte – preparat wspomagający funkcję wątroby dla psów i kotów

  Vet Expert stworzyła wspaniały preparat dla małych psów i kotów, który czynnie wpłynie na poprawę wydolności tego organu. Ten kompleks składników zamknięty w kapsułkach skutecznie wspiera wątrobę, jeśli u zwierzęcia podejrzewa się jej niewydolność lub wystąpiło zatrucie.

  Vet Expert Hepatiale Forte Liquid – preparat wspomagający funkcje wątroby dla psów i kotów

  Preparat dla psów i kotów zalecany w celu wspomagania funkcji wątroby, w wygodnej formie syropu (250 ml). Zalecany pomocniczo w przypadku zaburzeń wątroby oraz upośledzenia wydzielania żółci. Hepatiale Forte Liquid cechuje się wysoką smakowitością.

  Vetfood Hepatoforce Plus

  Hepatoforce Plus to produkt o wyjątkowym składzie, którego aktywne substancje wspomagają pracę oraz regenerację wątroby:
 • Ekstrakt z karczocha zwyczajnego (Cynara scolymus) – jest źródłem substancji zwanej cynaryną, która optymalizuje pracę komórek wątrobowych i działa żółciopędnie oraz żółciotwórczo. Cynaryna stabilizuje poziom cholesterolu, chroni wątrobę przed uszkodzeniem, działa przeciwutleniająco i moczopędnie.
 • L-cysteina – wchodzi w skład glutationu, który jest silnym antyutleniaczem, niezbędnym do detoksykacji wielu substancji w wątrobie. Wspomaga pracę i odbudowę hepatocytów.
 • L-arginina – aminokwas biorący udział w metabolizmie amoniaku w wątrobie, korzystnie oddziałuje na przemiany białek, tłuszczów i węglowodanów. Wspomaga regenerację uszkodzonych komórek wątroby.
 • Tauryna – główny składnik kwasów żółciowych, wpływa na ochronę antyoksydacyjną komórek. Najnowsze badania wskazują jej dużą rolę w regeneracji i ochronie wątroby przed zwłóknieniem.
 • Ostropest plamisty (Silybum marianum) – zawiera sylimarynę o działaniu wspomagającym antyoksydacyjnym, rozkurczowym, detoksykującym, żółciotwórczym i żółciopędnym. Stymuluje syntezę białka i tworzenie się nowych hepatocytów.
 • Zespół witamin z grupy B – grupa witamin biorących udział w większości procesów metabolicznych zachodzących w wątrobie i odpowiadających za optymalną pracę tego narządu.
 • Fosfolipidy – przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania i regeneracji komórek wątrobowych. Biorą udział w trawieniu tłuszczów i ułatwiają wchłanianie witamin w nich rozpuszczalnych.
 • Cynk – jako antagonista miedzi chroni wątrobę przed uszkodzeniem chemicznym.
 • Zdjęcie: Envato Elements