Data publikacji:

Jakie poidełko dla kota wybrać?

Koty z reguły nie są specjalnie chętne do picia z miski, ich dzicy przodkowie unikali bowiem stojących źródeł wody, stanowiących potencjalne zagrożenie chorobami. Dieta dzikich kotów, opierająca się na upolowanych zwierzętach, takich jak małe ptaki, ssaki lub płazy, sprawiała też, że zazwyczaj większość potrzebnej im wody kociaki przyjmowały wraz ze spożywaną zdobyczą. Czworonogi żyjące w naszych domach są jednak karmione stałą karmą i muszą częściej niż w naturze pić wodę, aby zachować dobre zdrowie, unikając przewlekłych schorzeń. Dlatego też świetnym rozwiązaniem jest zakup specjalnych poidełek, których konstrukcja przełamuje ich niechęć i pomaga nawodnić organizm. 
Cute Bengal Cat Drinking Water with Tongue from Tap in Kitchen.

Czemu warto zainwestować w poidełko dla kota?

Przytoczyliśmy już kilka argumentów za kupnem poidełka. Dodajmy też, że zdecydowana większość kotów jest bardzo wybredna, jeżeli chodzi o picie z miski. Dobór odpowiedniego modelu może doprowadzić właściciela futrzaka do szaleństwa, znacznie ma tutaj nie tylko jej kształt, ale też ustawienie. Nawet jeżeli zwierzak jest odwodniony, uparcie będzie dalej unikał nielubianego pojemnika. 
Nie jest tajemnicą, że uwagę wielu kotów przyciąga odkręcona lub kapiąca woda w kranie czy prysznicu. Jest to ewolucyjne przystosowanie zwierzaka, który w naturze poszukiwałby naturalnych źródeł z płynącą wartko wodą, gwarantujących czystą i pozbawioną zanieczyszczeń wodę. Poidełka polegają na tej adaptacji. W ich wnętrzu znajduje się pompka cyrkulująca wodę i wypuszczająca ją pod postacią wąskiego strumienia.
Poidełka-fontanny są więc idealnym sposobem na przełamanie niechęci czworonoga. W ich wnętrzu znajduje się zbiornik, bardzo często wzbogacony o filtry usuwający z wody kamień, chlor oraz drobne zanieczyszczania, takie jak cząstki rdzy z rur. Jeżeli są pozbawione tego elementu, przed wlaniem płynu musimy pamiętać o jego przegotowaniu lub oczyszczeniu. 
Poidełko dla kota bardzo często jest też wzbogacone w czujnik ruchu, włącza on urządzenie tylko wówczas, gdy pupil znajduje się w jego pobliżu, co niweluje dźwięk generowany przez pompkę oraz zużycie energii przez urządzenie.

Na co zwracać uwagę przy wyborze poidełka dla kota?

  • Wielkość – w sklepach znajdziemy modele przeznaczone dla jednego lub kilku zwierzaków, z niektórych mogą korzystać też np. psy. Im większe poidełko, tym więcej wody będzie przechowywać, nawet do kilku litrów, co zwalania nas z obowiązku częstego uzupełniania zawartości zbiornika. Dla pojedynczego kota warto zainwestować w kompaktowe urządzenie, chyba że zostawiamy futrzaka samego w domu na kilka dni, np. podczas wyjazdu.
  • Kształt – poidełka przyjmują różne kształty, które nieraz pełnią funkcję typowo ozdobną, czasem takie konstrukcje mogą jednak utrudniać dostęp do wody. Miska połączona z fontanna nie może być też zbyt płytka i wąska.
  • Materiał wykonania – najwyżej cenione są poidełka ceramiczne i metalowe, które nie tylko są solidniejsze od modeli plastikowych, ale przeważnie ważą więcej, przez co nie jest łatwo je przewrócić lub potrącić.
  • Filtry – obecność filtrów wody ustawia życie i pozwala uniknąć potrzeby każdorazowego jej gotowania lub oczyszczania. Pamiętajmy jednak, że filtry trzeba regularnie wymieniać.
  • Dodatkowe funkcje – dobre poidełko powinno mieć wyraźny wskaźnik poziomu wody, a także możliwość zmiany prędkości przepływu wody. Urządzenie może być też połączone z automatycznym dozownikiem karmy, tego typu rozwiązanie 2 w 1 może spodobać się wielu właścicielom pupili, które pozostają na jakiś czas bez opieki.
  • Zdjęcie: Envato Elements