Data publikacji:

Najlepsza karma dla psa z problemami trawiennymi: jaką wybrać?

Twój pies boryka się z nadwrażliwością pokarmową? Nie wiesz, jak skomponować dla niego zdrowy i lekkostrawny posiłek? Przychodzimy z pomocą i radzimy, czym powinna cechować się najlepsza karma dla psa z problemami trawiennymi.
Najlepsza karma dla psa z problemami trawiennymi

Najczęstsze problemy trawienne u psów

Psy to tzw. względni mięsożercy, co oznacza, że podstawą ich diety powinien być pokarm mięsny, jednak powinny w niej pojawić się również inne składniki. Zapewniając czworonogowi zbilansowany jadłospis, najczęściej można być spokojnym o jego układ trawienny. Zdarza się jednak, że czworonóg reaguje źle na dany komponent lub boryka się z przewlekłym schorzeniem, dającym właśnie objawy pokarmowe.
Do przyczyn zaburzeń trawiennych u psa można zaliczyć alergie, urazy, choroby wirusowe, bakteryjne i pasożytnicze, obecność ciał obcych w przewodzie pokarmowych, niektóre leki oraz, rzecz jasna, spożywanie produktów, które są dla psów po prostu nieodpowiednie. Jeśli twój pupil wykazuje objawy problemów trawiennych, nie zwlekaj z wizytą u weterynarza. Konsultacja ze specjalistą powinna być pierwszym krokiem, jaki podejmie w tej sytuacji odpowiedzialny właściciel.

Problemy gastryczne psów: objawy

Symptomy kłopotów z trawieniem u psa trudno jest przegapić. Do tych najbardziej oczywistych należą biegunki, zaparcia, wzdęcia, gazy. Te objawy właściciel może zaobserwować praktycznie bez problemów. Pies może borykać się również ze zgagą, bólami czy ogólnym dyskomfortem, które można podejrzewać wtedy, gdy nie pozwala się dotykać w okolicach brzucha.

Karma dla psa z problemami jelitowymi: na co zwrócić uwagę?

Bardzo częstą przyczyną kłopotów trawiennych psów jest ich nieodpowiednie żywienie. Pamiętaj, że twój pupil jest dalekim krewnym wilka – nawet jeśli z zewnątrz wygląda zupełnie inaczej, to jego układ pokarmowy pracuje niemal identycznie. Oznacza to, że powinieneś zapewnić mu pożywienie najbardziej zbliżone do tego, jakie jego przodkowie pozyskują w naturze.

Na co zwrócić uwagę, kupując karmę dla psa z problemami jelitowymi?

Brak zbóż i glutenu

Czerwoną flagą na liście składników karmy dla psa są najczęściej wszelkiego rodzaju zboża. Stanowią one składniki wypełniające i choć są naturalne, najczęściej szkodzą naszym czworonogom. Zboża w diecie psa są właściwie zbędne, a w skrajnych przypadkach doprowadzają do kłopotów trawiennych i alergii.

Zawartość białka

Bardzo istotne jest to, by karma twojego psa zawierała sporą ilość białka zwierzęcego, które jest dla niego łatwoprzyswajalne. Jednak i tutaj łatwo o pułapkę: niektóre rodzaje mięsa mogą zawierać białko, które nie jest dla twojego zwierzaka najlepszą opcją. Zauważono, że psy często wykazują alergie na białko mięsa kurzego.
Jeśli pies reaguje źle na różne karmy, testuj mieszanki monoproteinowe, czyli oparte tylko na jednym typie białka. W ten sposób szybko określisz, jakie białka pies toleruje, a jakie znosi gorzej.

Warzywa i owoce

O ile zboża są całkowicie zbędne w psiej diecie, o tyle warzywa i owoce stanowią jej cenne uzupełnienie. Jako źródła błonnika pokarmowego, są jak najbardziej wskazane w diecie psa z nadwrażliwością pokarmową. Śmiało wybieraj więc karmy z dodatkiem ziemniaków, żurawiny czy borówek.

Witaminy i minerały

W karmie dla psa z delikatnym żołądkiem nie może zabraknąć także odpowiednich mikroelementów i witamin. Cynk, selen, jod, żelazo, magnez, fosfor, wapń, a także witaminy A, D, E, K i C to właściwie podstawy. Mogą występować one w formie dodatku lub po prostu pochodzić z dobrej jakości mięsa.

Pochodzenie

Jeśli już o jakości mowa – zwracaj uwagę na to, jak została wyprodukowana karma dla twojego psa. Najlepszym wyborem okaże się mieszanka wyprodukowana z mięsa z ekologicznej hodowli, która nie stosuje antybiotyków czy hormonów wzrostu.

Najlepsza karma dla psa: wybrać suchą czy mokrą?

Częstym dylematem właścicieli psów, nie tylko tych wrażliwych, jest to, jaką karmę lepiej wybrać: mokrą czy suchą? A może stosować je zamiennie? Wielu weterynarzy podkreśla, że zarówno mokra, jak i sucha karma mają swoje zalety. Mokry pokarm jest zdecydowanie bardziej zasobny w białko, mniej kaloryczny, a jednocześnie smakowity dla zwierzaka. Suche chrupki mogą stanowić świetny sposób na codzienne oczyszczanie zębów psiaka z osadu, który tworzy lepki, mokry pokarm.
Jak więc karmić psa, by był zdrowy i zadowolony? Jako podstawę jego jadłospisu obierz dobrą karmę mokrą, którą od czasu do czasu zamieniaj suchymi chrupkami.

Jaka karma gastryczna dla psa? Polecane produkty

Jaką karmę dla psa wybrać, jeśli pupil ma skłonność do kłopotów trawiennych? Oto 3 mieszanki, które zyskują bardzo wysokie oceny właścicieli zwierzaków!

1. Wiejska Zagroda, karma dla psów

Karmy marki Wiejska Zagroda cechują się doskonałym składem – nie zawierają zbóż, glutenu i GMO, są produkowane z wyselekcjonowanego mięsa sprawdzonego pochodzenia. Wielosmakowe puszki zawierają witaminy i minerały, spirulinę oraz dodatek cennych kwasów omega-3.

2. Dolina Noteci, Rafi, karma dla psów

Karmy z serii Rafi to pełnoporcjowe posiłki, które zaspokajają wszystkie potrzeby żywieniowe psa. Nie zawierają zbóż i składników alergizujących, są bardzo delikatne dla psiego żołądka.

3. Brit Care, karma monoproteinowa

Jednobiałkowa karma dla psa Brit Care to zdrowy i smakowity posiłek, który zapewni mu wszystkie cenne składniki bez ryzyka podrażnienia układu pokarmowego. Jest lekkostrawna i pozbawiona zbóż.
Zdjęcie: Evanto Elements
Autor: Joanna Plech