Istotne jest zarówno to, aby wybrać jak najlepszą karmę dla psa, jak i to, jak często ją podawać. Jak często karmić szczeniaka? Trudno na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ zależy to w dużej mierze od wieku (w tygodniach) szczeniaka, jego wielkości, tego, czy jest jeszcze karmiony przez sukę, czy sam potrafi już jeść pokarm oraz od tego, ile razy dziennie jesteś w stanie go karmić.
Szczenięta w wieku około 8 tygodni powinny być karmione 4-5 razy dziennie. Starsze pieski do 6. miesiąca życia zaleca się karmić 3-4 razy na dobę, a psy między 6. a 7. miesiącem życia można karmić 2-3 razy dziennie. Psy powyżej 7. miesiąca życia można karmić 1-2 razy dziennie, w zależności od twoich upodobań, od indywidualnych preferencji psa i od jego rasy. Psy ras dużych czy olbrzymich powinny być np. karmione częściej niż mniejsze psy, ponieważ są one szczególnie narażone na skręt żołądka, jeśli zjedzą zbyt dużo na raz.
Ranking karm dla psów będzie dobrą inspiracją przy wyborze odpowiedniego produktu. Na co zwracać uwagę podczas przeglądania karm? Jakiej firmy produkt wybrać? Alpha Spirit, Brit, Dolina Noteci, a może Wiejska Zagroda?
Najlepsza sucha karma dla szczeniaka charakteryzuje się niską zawartością wody na poziomie 10-11%, a niektórzy producenci oferują nawet taką, która zawiera jedynie 3-6% wody. Ten rodzaj karmy jest wysokokaloryczny, dlatego szczeniak nie musi zjeść dużej objętości, by miał dostarczone niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i wzrostu składniki odżywcze i dostateczną dawkę energii.
Wybierz karmę, która jest przeznaczona dla szczeniąt. Charakteryzuje się ona małymi krążkami pokarmowymi, które maluch będzie mógł z łatwością przyswoić z miski.
Pamiętaj, by kontrolować, czy pupil pije wodę. To normalne, jeśli pupil będzie pił więcej wody, jedząc głównie suchą karmę, która w porównaniu do karmy mokrej dla szczeniaka zawiera bardzo mało wody.
Taka karma zawiera aż 70-83% wody, przez co jest o wiele mniej kaloryczna w porównaniu do karmy suchej dla szczeniąt. Jest przeważnie bardziej aromatyczna i smakowita. Psy w każdym wieku bardzo chętnie ją zjadają.
Wybierz mokrą karmę dla szczeniąt. Zapoznaj się z treścią ulotki na opakowaniu dotyczącej przechowywania. Karmę po otwarciu należy zawsze trzymać w lodówce.
Trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Najlepsza będzie dieta mieszana, która składa się zarówno z karmy mokrej, jak i suchej. Podstawą diety powinna być karma sucha, ponieważ wpływa ona korzystnie na zdrowie zębów i przyzębia, zmniejszając odkładanie się kamienia nazębnego i płytki nazębnej. Dzieje się tak, ponieważ pies rozgryzając krążki suchej karmy mechanicznie oczyszcza powierzchnię zębów.
Mokra karma jest bardzo atrakcyjna dla psów, ponieważ jest bardzo aromatyczna. Jej lepka konsystencja sprzyja odkładaniu się resztek pokarmowych na zębach, dlatego może niestety sprzyjać odkładaniu się płytki nazębnej. Co więcej, podawanie psu mokrej karmy może też nasilić problem brzydkiego zapachu z pyska.
Warto jednak uwzględnić mokrą karmę w diecie szczeniaka. Możesz mu ją podać na przykład w formie przysmaku. Wystarczy, że włożysz ją do zabawki typu kula-smakula (np. zabawka Kong dla psa). Pupil, próbując wydostać smakowitą karmę, będzie dodatkowo zaspokajał swoją potrzebę gryzienia i żucia zabawki, co na pewno zwiększy jego dobrostan. Korzystanie z takiej zabawki z mokrą karmą poleca się szczególnie szczeniętom, które dopiero uczą się samokontroli. Zabawa z Kongiem jest bardzo wyciszająca i satysfakcjonująca.
Taka karma nie tylko powinna charakteryzować się wysoką kalorycznością, ale też jednocześnie wysoką zawartością białka. Zawartość białka powinna wynosić około 29-32% suchej masy. Powinna też zawierać glikozaminoglikany. Dodatek kwasu hialuronowego, glukozaminy czy chondroityny pozytywnie wpływa na stan stawów i chrząstek.
Szczenięta ras szybko rosnących osiągają docelową masę ciała dorosłego psa nieco później, niż psy ras małych, bo dopiero w wieku 18-24 miesięcy. Do tego czasu wciąż rosną i przybierają na masie ciała.
Karma dla szczeniąt powinna charakteryzować się dobrą wartością biologiczną i strawnością na poziomie powyżej 80%. Jej kaloryczność powinna zaspokajać duże potrzeby energetyczne szczenięcia w zależności od jego masy ciała. Stosuj się do zaleceń dołączonych do opakowania.
Dobra karma dla szczeniaka powinna zawierać około 9,5% białka pochodzenia zwierzęcego oraz wysoki poziom białka pochodzenia roślinnego. Może to być karma z mięsa wołowego, baraniego, królika, kaczki czy ryb. Pamiętaj, by nie zmieniać karmy na nową zbyt gwałtownie. Może to się skończyć biegunką, dlatego lepiej tego unikać i stopniowo wprowadzać nową karmę, zastępując ją na początku na poziomie 10%, 20% i stopniowo zwiększając.
Zastanawiasz się, ile szczeniak musi jeść? Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. Wszystkie informacje znajdziesz na etykiecie karmy dla psa. Dawka zależy od ilości kalorii w danej karmie oraz od masy ciała twojego pupila.
Pamiętaj, by nie przekraczać dziennej dawki kalorii dla psa. Nadmiar kalorii w diecie szczeniąt może być powodem niedoborów przyswajania białka, co prowadzi do: