Data publikacji:

Jakie terrarium dla gekona będzie najlepsze?

Tokay gecko clings into a tree
Gekony to jedne z najczęściej hodowanych gadów w domach, poleca się je szczególnie osobom zaczynającym przygodę z opieką nad jaszczurkami i innymi zimnokrwistymi zwierzętami. Mimo że są uznawane za pupile dla początkujących, przygotowanie im odpowiedniego miejsca do życia nie jest łatwe i wymaga sporych zakupów w sklepie zoologicznym. Radzimy, czym powinno charakteryzować się terrarium dla gekona.
Gekony to duża rodzina jaszczurek, do której wlicza się ponad 1000 różnych gatunków. W domach hoduje się jednak ich ograniczoną liczbę, wśród których najpopularniejszym jest gekon lamparci. Wszystkie zamieszkują ciepłą strefę zwrotnikową lub podzwrotnikową, zajmując głównie bardzo suche (między innymi półpustynie i pustynie) i skaliste siedliska, często na wyżynach i w niższych partiach gór. Choć największe zwierzęta osiągają blisko pół metra długości, zdecydowana większość ma zaledwie od kilku do kilkunastu centymetrów (z ogonem). Niektóre gekony preferują żerowanie nocą, a inne robią to w trakcie dnia. Rozpoznamy je po kształcie źrenic oczu – wąskie i pionowe wskazują na nocny tryb życia, szerokie i okrągłe na aktywność w przeciągu dnia.

Jakie terrarium dla gekona lamparciego?

Gekony prowadzą w większości samotniczy tryb życia, jednak przedstawiciele niektórych gatunki mogą lepiej tolerować towarzystwo. Warto pamiętać, że mamy tu do czynienia ze zwierzętami dbającymi o swoje terytorium i zażarcie o nie walczącymi, więc spotkanie dwóch gekonów może zakończyć się walką. 
Gekony hodujemy w terrariach. W przypadku najczęściej kupowanego gekona lamparciego minimalne wymiary zbiornika wynoszą 60 cm × 60 cm × 40 cm. Jeżeli hodujemy więcej niż jedną sztukę, przestrzeń należy odpowiednio powiększyć. Zaleca się, aby na każdego kolejnego gada przypadało dodatkowe około 0,3 m3.
Wyposażenie wewnętrzne dopasowujemy do potrzeb danego gatunku. Obowiązkowym elementem jest przygotowanie odpowiedniego podłoża. Nie używamy tutaj kory i innych mieszanek organicznych. Dla gekonów lamparcich i wielu innych gatunków poleca się piasek zmieszany ze żwirem lub z gliną. Dodatkowo we wnętrzu umieszczamy większe kamienie, często układając je tak, aby zwierzak mógł je wykorzystywać w roli schronienia. Całość można uzupełnić grubymi i suchymi gałęziami lub gotowymi kryjówkami sprzedawanymi w sklepach. 
Tylną ściankę najlepiej zarezerwować na specjalne tło strukturalne, przypominające skalną ściankę z półkami. Gad będzie się na nie wspinał lub używał jako bezpiecznego miejsca do wygrzewania. Jaszczurki wymagają, aby w zbiorniku panowała stała i wysoka temperatura, zazwyczaj w granicach około 28–30 stopni Celsjusza. Po zapadnięciu zmroku obniżamy ją o około 10 stopni. Do ogrzewania poleca się kable, maty, promienniki i żarówki grzewcze. Instalujemy je w taki sposób, aby gad nie miał z nimi bezpośredniego kontaktu, jego schronienie powinno też być umieszczone z dala od źródeł ciepła.
Gekonom warto symulować warunki świetlne panujące w przyrodzie, więc w trakcie dnia terrarium jest oświetlone lampami, a po zmroku możemy włączyć żarówki naśladujące promienie księżyca. Będą one przydatne zwłaszcza dla gatunków żerujących normalnie o tej porze. Warto też zadbać o odpowiedni poziom wilgotności – nie powinien on przekraczać 40–50 procent.
Zdjęcie: Envato Elements