Data modyfikacji:

Jakie terrarium dla kameleona? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Terrarium dla kameleona to podstawa! A to powinno być jak najlepsze, aby wiernie odwzorowywać warunki, w jakich kameleon żyłby w środowisku naturalnym. Zatem jakie terrarium dla kameleona wybrać? Jak je urządzić? Na wszystkie te pytania odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
terrarium dla kameleona

Terrarium dla kameleona - jakie będzie najlepsze? Na to zwróć uwagę przed zakupem

Chcesz zacząć hodować kameleona? Musisz mieć odpowiednie terrarium. Dla kameleona to niezwykle ważna przestrzeń, dzięki której będzie mógł poczuć się tak, jak w środowisku naturalnym. A ty musisz zadbać o to, aby to terrarium było odpowiednio dobrane i urządzone.

Jaka wielkość terrarium będzie najlepsza?

Kameleon w domu musi mieć przede wszystkim terrarium odpowiedniej wielkości. Minimalna wielkość to 80 cm wysokości, 60 cm szerokości i 40 cm głębokości. Takie terrarium świetnie sprawdzi się dla jednego kameleona. Jeśli masz więcej niż jednego osobnika, wówczas terrarium musi być odpowiednio większe. Minimalny wymiar terrarium dla dwóch kameleonów to 100 cm wysokości, 70 cm szerokości i 50 cm głębokości.
Oczywiście są to jedynie wielkości orientacyjne. Prawda jest taka, że im więcej przestrzeni ma kameleon, tym lepiej. Jeśli więc masz w domu/mieszkaniu miejsce na bardzo duże i wysokie terrarium, to warto je wybrać.
Pamiętaj, że najlepsze terrarium to takie, które jest ustawione w pozycji pionowej. Dlaczego? Ponieważ kameleon to gad, który lubi się wspinać i tylko poziome terrarium zapewni mu odpowiednie warunki.
zwierzaki2023_DH

Jaki rodzaj terrarium dla kameleona wybrać?

Dla kameleona możesz wybrać terrarium szklane lub siatkowe. Jakie będzie najlepsze? Terrarium szklane jest powszechnie stosowane i właśnie takie najczęściej znajdziemy w sklepach. To jest najczęściej zamykane na górze dziurkowaną blachą aluminiową. Ważne, aby terrarium nie było od góry zakryte. Nie poleca się ustawiać terrarium we wnękach, np. regału, gdzie na górze zaraz nad pokrywą jest półka. Wpływa to negatywnie na wentylację terrarium.
Do wyboru masz też terrarium siatkowe (klatka dla kameleona). Takie terrarium ma bardzo drobną aluminiową siatkę ze wszystkich stron. Zapewnia świetną wentylację, a dodatkowo siatka stanowi dla kameleona świetną atrakcję do wspinania się.
Jakie terrarium będzie więc lepsze? Zdecydowanie to osiatkowane.

Terrarium dla kameleona - wyposażenie

Skoro już wiesz, jakie terrarium będzie najlepsze, to teraz pora na to, aby odpowiednio je urządzić. To niezwykle istotny aspekt, który ma bezpośredni wpływ na życie, zdrowie i samopoczucie twojego zwierzaka. Co więc musi znaleźć się w każdym terrarium?

Oświetlenie terrarium dla kameleona

Dokładniej oświetlenie UVB, czyli promieniowanie ultrafioletowe. Kameleon musi mieć dostęp do takiego światła - to ono odpowiada za wytwarzanie w organizmie kameleona witaminy D3 tak ważnej w jego funkcjonowaniu. Warto wiedzieć, że oświetlenie w terrarium należy na noc wyłączać. W ciągu dnia oświetlenie powinno być włączone. Kameleon musi mieć dostęp do światła UVB średnio przez 12-13h w ciągu dnia.
Moc oświetlenia należy dobierać do wielkości terrarium. W terrariach o wysokości ok. 80 cm poleca się żarówki kompaktowe 26W 5-7% UVB. W terrariach 100 cm i wyższych zalecamy świetlówki T5 HO lub metahalogeny.
Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem oświetlania terrarium najpierw przepalić żarówkę przez 24-48h. W przeciwnym razie oczy twojego zwierzaka mogą zostać prześwietlone.

Ogrzewanie terrarium

Kameleon musi mieć stworzoną w terrarium wyspę ciepła. Najczęściej to kamień lub siatkowany hamak umieszczony wysoko i jak najbliżej punktu światła, które ma ogrzewać kameleona. Na wyspie ciepła temperatura powinna mieć ok. 32 stopni. Stąd też niezbędna będzie dodatkowa lampa z żarówką emitującą promieniowanie UV. Taka żarówka powinna mieć od 30 do 50W. Im większe terrarium, tym mocniejsza żarówka.

Gałęzie, patyki, liany dla kameleona

Podstawa w terrarium. Nawet w tym osiatkowanym. Gałęzie powinny sięgać od dołu, aż do samej góry terrarium. Gałęzie i patyki należy ustawić tak, aby odległość jednego i drugiego nie była większa niż długość ciała zwierzęcia. Świetnie sprawdzą się chociażby gałęzie dębu korkowego lub patyki wierzby mandżurskiej. Ponadto przydadzą się sztuczne liany do terrarium, które można ciekawie wyginać i tym samym zapewnić kameleonowi dodatkową atrakcję.

Jakie rośliny powinny znaleźć się w terrarium dla kameleona?

Mogą być żywe lub sztuczne. Sztuczne są prostsze do utrzymania. Z kolei żywe zapewniają przyjemny mikroklimat. Jeśli stawiacie na rośliny żywe, to wybierajcie te, które dość wolno rosną, np. skrytokwiat, draceny, fikusy, nerterę czy oplątwę. W terrarium świetnie sprawdzą się też pnącza, które mogą obrastać umiejscowione w terrarium konary, np. fikus pnący.
Jeśli kupujesz do terrarium żywe rośliny, to pamiętaj, aby nie wstawiać do terrarium tych, które dopiero zostały przyniesione ze sklepu. Ich liście mogą być spryskane specjalnymi nawozami szkodliwymi dla zwierzęcia. Najpierw rośliny należy dokładnie opłukać.

Wodospad dla kameleona

Świetną atrakcją dla kameleona będzie terrarium z wodospadem. Co daje wodospad? Zapewnia odpowiednią wilgotność powietrza, a ponadto dzięki wodospadowi kameleon ma stały dostęp do wody. To szczególnie istotne, ponieważ ten gad nie pije wody stojącej. Jeśli chcesz więc zapewnić zwierzęciu odpowiednie warunki, wodospad może okazać się konieczny.

Podłoże w terrarium

Kameleony często jedzą elementy podłoża, dlatego to musi być odpowiednio do nich dostosowane. Świetnie sprawdzą się chipsy kokosowe lub torf kokosowy.
Planujesz hodowlę kameleona? W takim razie mamy nadzieję, że nasz powyższy poradnik ci pomógł. Terrarium to bardzo ważny element życia kameleona i powinno być odpowiednio wyposażone i do niego dostosowane. Tylko wtedy kameleon będzie szczęśliwy i będzie długo cieszył się dobrym zdrowiem.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.