Data modyfikacji:

Jaki żwirek do akwarium kupić? Czym się kierować przy wyborze?

Akwarium można porównać to swoistego laboratorium – kreowanie podwodnego świata w wersji micro wymaga nie tylko wiedzy, ale i doboru odpowiednich produktów. Dobrze skomponowane akwarium to radość i satysfakcja nawet przez wiele lat. Podpowiadamy, jaki żwirek do akwarium wybrać.

żwirek do akwarium

Żwirek do akwarium – jaki wybrać?

Nie jest żadną tajemnicą, że akwarium pozytywnie wpływa na nastrój człowieka. Podwodny świat zazwyczaj wytwarza energię spokoju. Takowa wpływa bardzo dobrze na ludzi zestresowanych, znerwicowanych, zabieganych. Oczywiście akwarium to piękno samo w sobie – od posiadacza takiego zbiornika zależy, jakie będą pływały w nim ryby.

Zakładanie akwarium od podstaw nie jest zadaniem błahym – samodzielnie tworzy się podwodny świat i od posiadanej wiedzy akwarystycznej zależy życie ryb. Liczy się tutaj wszystko – nawet jaki żwirek do akwarium się wybierze.

Jakie podłoże do akwarium będzie najlepsze? Nie bez znaczenia jest, jaki kolor ma żwirek do akwarium. Może to mieć spory wpływ na rośliny, tworzącą się równowagę biochemiczną i wygląd samego akwarium.

Samo podłoże najczęściej jest jałowe. Trzeba zaopatrzyć się również w stosowne nawozy, w przeciwnym razie rośliny mogą nie przetrwać. Na pytanie, jaki żwirek do akwarium roślinnego, można również odpowiedzieć, że można poszukać żwirku specjalistycznego, który spełnia wszystkie wymagania roślin znajdujących się w zbiorniku.

Jaki żwirek do akwarium z rybkami?

Wybór akwarium powinien być uzależniony nie tylko od swoich możliwości finansowych, ale i od życiowych preferencji danego gatunku ryb. Małe akwaria to jednocześnie niewielka przestrzeń życiowa dla ryb. Nie każda ryba będzie czuła się dobrze, a trzeba też zakładać rozmnażanie się ryb.

Większa akwaria to spora przestrzeń do akwarystycznego popisu – można w nich hodować najbardziej wymagające ryby. Przykładem są złote rybki – one doskonale czują się w dużych akwariach, a w małych mogą chorować (te ryby źle znoszą akwaria  kuliste, chociaż z niewiadomych przyczyn kojarzy się je głównie z takimi zbiornikami). Złote rybki żyją długo (przy dobrych warunkach nawet kilkanaście lat, a nawet i dłużej), ale przypisana jest im etykieta ryb oczekujących częstszego czyszczenia akwarium i podmian wody.

Pod względem urodowym są to przepiękne i bardzo wdzięczne ryby, bardzo dobre w hodowli nawet u początkujących akwarystów. Ryby te bardzo lubią ryć w żwirku i wykopywać słabiej osadzone rośliny. Jaki żwirek do akwarium wybrać dla złotej rybki? Nie wolno pokusić się na żwirek kolorowy – jest on sztuczny, przez co szkodliwy dla ryb i roślin. Należy unikać stosowania morskiego piasku oraz kamieni, które mogą wykazywać nawet śladową obecność metali.

Żwirek do akwarium: jakie są rodzaje?

Generalnie przy aranżacji akwarium warto jest się koncentrować na następujących rodzajach żwirku.

Żwirek bazaltowy

Jest w kolorze czarnym, co sprawia, że wspaniale kontrastuje się z barwnymi gatunkami ryb. Jaki czarny żwirek do akwarium wybrać i dlaczego warto na niego postawić? Można go wykorzystywać w akwariach z wodą słodką. Sprzyja szybkiemu wzrostowi wody i nie powoduje zmiany pH wody (ani jej twardości). Jest idealny również do akwarium z krewetkami.

Zalecany jest wybór takiego kształtu żwirku, który nie będzie powodował okaleczania się ryb (bez ostrych krawędzi). Czarny żwirek prowokuje zabawę z kreatywnym oświetleniem akwarium.

Żwirek kwarcowy

Jaki kolor żwirku do akwarium można spotkać w tym wypadku? Zazwyczaj ma barwę w odcieniach szarości i bieli. Jego kształt jest idealny dla ryb żyjących na dnie zbiornika (łagodne kształty całkowicie eliminują niebezpieczeństwo okaleczania się ryb). Pięknie prezentuje się w każdym akwarium z większą lub mniejszą ilością roślin.

Żwirek rzeczny

Potrafi zaskakiwać paletą barw, dzięki czemu akwarium prezentuje się w sposób naturalny.

Zakup żwirku jest w zasadzie niewielkim wydatkiem, dzięki czemu nie trzeba szukać zamienników, które nie są dobre dla ryb i roślin. Co prawda, alternatywą dla żwirku może być piasek kwarcowy, ale nie sprzyja on zbytnio rozwojowi roślin (niektórzy uważają, że może powodować ich obumieranie i gnicie). Jeśli musi być zastosowany, to najlepiej w opcji drobnoziarnistej. Wizualnie powiększa przestrzeń zbiornika.

Ciekawą opcją podłoża może być podłoże wulkaniczne, przy czym można jest stosować również jako dodatkowy element dekoracyjny (do akwarium nie powinno się wkładać sztucznych dekoracji). Z podłożem wulkanicznym nie należy przesadzać – może zmieniać parametry wody i nie jest bezpieczne dla ryb przydennych.

Dlaczego warto mieć w domu akwarium?

Rybki to obowiązek dla domowników, ale z kategorii obowiązków bardzo przyjemnych. Przy czym nie są kłopotliwe przy konieczności wyjazdu na wakacje (można karmienie ręczne zastąpić karmieniem automatycznym).

Osoby początkujące powinny rozpoczynać swoją przygodę z akwarystyką od ryb naturalnie wytrzymałych, które nie mają zbyt wielkich wymogów hodowlanych. Taki wybór pozwoli uniknąć rozczarowań. Trzeba też liczyć się z chorobami rybek – takowe można wyeliminować, kupując rybki z rekomendowanych źródeł (na przykład na giełdzie od hodowców rybek, co oszczędza rybkom ilość zbędnych transportów i gwałtowne zmiany wody), zapewniając im odpowiednie warunki bytowe i żywieniowe.

Tekst: Redakcja Magazynu Ceneo