Data modyfikacji:

Jakie mechaniczne filtry akwariowe?

Filtr do akwarium to nieodzowny element każdego domowego zbiornika wodnego. To stosunkowo niewielkie urządzenia, których zadaniem jest oczyszczanie wody, ale też wprawianie jej w ruch. Na rynku można znaleźć mnóstwo mechanicznych filtrów akwariowych. Jak wybrać ten najlepszy? Poznaj rodzaje filtrów akwariowych i dokonaj świadomego wyboru!
jaki filtr do akwarium

Jak działają mechaniczne filtry do akwarium?

Zanieczyszczenia w zbiornikach wodnych usuwane są naturalnie. Przyczyniają się do tego zarówno zwierzęta, jak i rośliny. W przypadku domowego akwarium jest nieco inaczej. To my jako właściciele akwarium powinniśmy zadbać o oczyszczanie wody. Montując filtr mechaniczny, zapewnimy właściwy ruch wody, przeprowadzając jednocześnie procesy oczyszczania. Wnętrze filtra zawiera gąbkę (filtr mechaniczny) lub inne materiały filtracyjne (filtr chemiczny), które umożliwiają rozwój bakterii korzystnych dla jakości wody. Współczesne filtry akwarystyczne wyposażone są w mechanizm, który generuje ruch powierzchni wody, co jednocześnie dostarcza tlen do wody. To oznacza, że nie trzeba już inwestować w oddzielne urządzenie do napowietrzania wody, oszczędzając w ten sposób na dodatkowych kosztach.

Jak dobrać filtr akwariowy?

Dobór odpowiedniego filtra do akwarium nie jest prosty i wymaga pewnej wiedzy. To, jaki filtr powinniśmy wybrać, zależy od objętości akwarium. Znawcy tematu wskazują na prosty wzór matematyczny, który pomoże w wyborze dobrego filtra mechanicznego. Należy pomnożyć pojemność akwarium przez 3 (lub przez 2 przy niewielkim zarybieniu). W ten sposób otrzymamy wydajność filtra, która powinna spełnić nasze oczekiwania. Nie jest to wzór doskonały, jednak na początek warto się nim kierować. 
Czytaj również: Jaki odmulacz do akwarium?

Rodzaje akwariowych filtrów mechanicznych

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów filtrów mechanicznych. Część z nich może być wykorzystywana również jako filtry chemiczne czy biologiczne – wszystko zależy od wkładu filtrującego, który umieścimy w urządzeniu. I tak możesz spotkać się z filtrami: 
  • kubełkowymi, które polecane są do zbiorników o powierzchni większej niż 50 litrów. Filtr kubełkowy mocowany jest pod akwarium, a wodę doprowadza się specjalnymi rurkami. Taki filtr jest bardzo wydajny i uchodzi za najlepszy wybór ze względu na dużą pojemność wkładów filtracyjnych. To równocześnie najdroższe rozwiązanie zarówno pod kątem ceny jednostkowej, jak i ilości pobieranej mocy;
  • kaskadowymi – te również montowane są na zewnątrz akwarium. Wyposażone są w specjalną rurkę, która zasysa wodę z akwarium. Polecany jest w sytuacjach, gdy wzmożony ruch wody nie jest zalecany. Filtry kaskadowe mają stosunkowo dużą wydajność, są małe i nie pobierają dużej ilości mocy. Niestety, nie wszystkie pokrywy akwariów są dostosowane do montażu tego typu filtrów mechanicznych. Dodatkowo urządzenie może głośno pracować przy niskim poziomie wody;
  • wewnętrznymi – to najpopularniejsze akwariowe filtry mechaniczne. Ich zaletami są niska cena i mały pobór mocy. Filtr umieszcza się po wewnętrznej stronie ścianki akwarium. Woda zasysana jest do filtra i wypuszczana jego górną częścią. Nie jest to jednak filtr idealny – posiada niewielką powierzchnię wkładów filtracyjnych, a dodatkowo zabiera cenne miejsce w akwarium.
  • Montaż filtrów mechanicznych w akwarium

    Montaż filtra zależy od tego, jaki rodzaj urządzenia wybraliśmy. Filtry wewnętrzne montuje się najprościej. Wyposażone są w przyssawki, które należy przyczepić do wewnętrznej ściany akwarium. 
    Kaskadowe filtry należy zamieścić na jednej ze ścian akwarium przy górnej krawędzi. 
    Filtr kubełkowy z kolei należy zamontować pod akwarium. Do filtrów wewnętrznych i kubełkowych możemy włożyć różne materiały filtrujące, np. węgiel aktywny czy wkład do filtracji biologicznej.

    Jak czyścić mechaniczne filtry akwariowe?

    Czyszczenie filtrów również zależy od tego, jakie urządzenie posiadamy. Filtry kubełkowe posiadają wiele wkładów. Podczas czyszczenia należy wypłukać połowę z nich, a kolejne przy okazji następnego czyszczenia. 
    Filtry wewnętrzne zazwyczaj mają wkłady z gąbki lub waty perłowej. Wymagają wyjęcia materiału i porządnego przepłukania w wodzie wypuszczonej z akwarium. Należy pamiętać, by przed ponownym włożeniem materiału filtracyjnego dokładnie go wycisnąć. 
    Filtry kaskadowe wyposażone są w dwa wkłady: gąbkę i ceramikę. Podczas wymiany wody w akwarium należy wyczyścić tylko jeden z nich, a następny przy kolejnej okazji.

    Polecane mechaniczne filtry akwariowe

    PAT-MINI AQUAEL to kompaktowy filtr wewnętrzny idealny do małych i średnich akwariów. Wyposażony w precyzyjnie dobraną gąbkę filtracyjną oraz innowacyjną głowicę, zapewnia imponującą wydajność do 400 l/h przy niskim poborze energii (4 W). Regulowany regulator wydajności i kierunkowa końcówka umożliwiają dostosowanie przepływu wody do indywidualnych potrzeb akwarium. Dzięki wbudowanej rurce napowietrzającej filtr skutecznie napowietrza wodę. Montaż jest niezwykle prosty dzięki wytrzymałym przyssawkom na uchwycie z dodatkowym wieszakiem.
    Filtr PAT-MINI gwarantuje krystalicznie czystą wodę w akwariach o pojemności 10–120 litrów. Wkłady mechaniczny i biologiczny, reprezentowany przez bio-gąbkę, nie tylko zapewniają skuteczną filtrację mechaniczną, ale również tworzą doskonałe siedlisko dla bakterii nitryfikacyjnych, wspierając cykl azotowy. To kompaktowe urządzenie to niezastąpiony dodatek do akwarium, oferujący wydajną filtrację i napowietrzanie w jednym.
    Atl Filtr do akwarium to wysokiej jakości filtr wewnętrzny, który zapewni idealne warunki dla ryb i roślin. Skutecznie usuwa zanieczyszczenia, pozostawiając wodę idealnie czystą. Filtr wyposażony jest we wkład z gąbki węglowej, dzięki czemu może pełnić funkcję zarówno filtra mechanicznego, jak i chemicznego. Kompaktowe wymiary urządzenia umożliwiają oszczędne wykorzystanie przestrzeni w akwarium. Najlepiej sprawdzi się do małych akwariów o pojemności 40 l. Filtr jest łatwy w montażu – posiada przyssawki, dzięki którym będzie się pewnie trzymał na wewnętrznej ściance zbiornika.
    Zdjęcie: Envato elements
    Olga Sadowska
    Olga Sadowska

    Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.