Data publikacji:

Raki do akwarium: jakie wybrać?

Akwaria służą mogą nie tylko do hodowli ryb, ale także innych gatunków zwierząt, które urozmaicą wygląd zbiornika i stworzą bardziej naturalny miniaturowy ekosystem. Jednym z popularniejszych wyborów akwarystów są w tym przypadku różnego typu skorupiaki, spośród których na pierwszy plan wysuwają się raki. Zanim zdecydujemy się na zakup pierwszej sztuki, musimy jednak zdawać sobie sprawę z wyzwań, jakie stawia przed nami hodowla. Co należy wiedzieć o rakach do akwarium?
raki do akwarium
Raki to rodzina skorupiaków spokrewniona z krabami, homarami oraz krewetkami, których przedstawicieli spotykamy w słodki i słonych wodach Europy, Ameryki Północnej oraz zachodniej części Azji. Wiele z nich jest hodowana i poławiana ze względu na swój smak. Także w Polsce przez stulecia rodzimymi gatunkami raków zajadano się powszechnie na obszarach wiejskich. Ze względu na zanieczyszczenie wody, w naszym regionie bardzo trudno znaleźć już raki żyjące w naturze.
Raki potrafią osiągać bardzo różne rozmiary, ale wszystkie łączy plan budowy ciała, składający się z głowotułowia pokrytego chitynowym pancerzem, który może przyjmować różne barwy w zależności od gatunku. W pobliżu otworu gębowego i oczu wyrastają charakterystyczne dwie pary czułków/wąsów. Każdy rak ma pięć par odnóży krocznych, pozwalających mu na bardzo szybki ruch po powierzchni zbiorników wodnych. Pierwsza para to szczypce służące między innymi do łapania pożywienia. Głowotułowie jest połączone z odwłokiem. Składa się on z sześciu elastycznych segmentów chronionych chitynowymi płytkami i jest na końcu zwieńczony ogonem.

Rak akwariowy – jakie ma wymagania?

Większość akwarystów decyduje się na hodowlę raków słodkowodnych (wybierać możemy aż spośród 150 gatunków), z uwagi na koszty utrzymania zbiornika ze słoną wodą. Bez względu na wybrany gatunek musimy sobie zdawać sprawę z tego, że zwierzęta wymagają dużo przestrzeni, eksperci zalecają zbiorniki o objętości 40–50 litrów dla pojedynczego osobnika. Raki są niezwykle przywiązane do swojego terytorium i będą go zażarcie bronić przed intruzami. Nie jest więc dobrym pomysłem wpuszczanie do akwarium kilku sztuk równocześnie, bowiem bardzo szybko najsilniejszy egzemplarz rozprawi się ze słabszymi kompanami.
Raki lubią też samodzielnie modelować swoje siedliska, przesuwać kamienie i gałęzie, niszczyć ozdoby i kopać w podłożu. Musimy więc wziąć to pod uwagę podczas projektowania zbiornika. Zwierzęta są też ciekawskie, mogą bardzo łatwo uciec z akwarium, jeżeli nie ma ono odpowiednich zabezpieczeń pod postacią pokrywy. Tego rodzaju wyprawa kończy się zazwyczaj bardzo nieprzyjemnie.

Co jedzą raki akwariowe?

Większość raków zadowala się przede wszystkim pokarmem roślinnym. Nie są pod tym względem bardzo wybredne, dlatego trzeba wziąć pod uwagę to, że wpuszczone do zielonego akwarium z wieloma ozdobnymi gatunkami stosunkowo szybko zaczną je podjadać. Dlatego też akwarystom poleca się stosowanie dedykowanych karm, choć dobrym urozmaiceniem jest też wprowadzenie do diety zwierzaka zwykłych warzyw. Nie będzie on specjalnie wybrzydzał, gdy zaoferujemy mu pospolitą sałatę, marchew, groszek lub cukinię.
Podobnie jak inne zwierzęta wszystkożerne, raki nie gardzą także mięsem, preferują niewielkie rybki i krewetki, a także ślimaki. Pamiętajmy więc, że w akwarium z dużą liczbą ryb wygłodniały rak może szerzyć spustoszenie wśród ich populacji. Dotyczy to przede wszystkim gatunków żerujących przy dnie.

Jak hodować raki akwariowe?

Nakarmione zwierzęta przez większą część czasu będą ignorować innych mieszkańców zbiornika. Wiele zależy tu jednak od wybranego gatunku, warunków w zbiorniku oraz indywidualnych cech osobniczych skorupiaka. Może okazać się więc, że pupil jest kompletnie niekompatybilny z innymi mieszkańcami akwarium, dlatego też część hodowców decyduje się często na roślinne akwaria, zamieszkiwane tylko przez te zwierzęta.
Raki dobrze czują się tylko w bardzo czystej i napowietrzonej wodzie, fundamentem jest więc zapewnianie jej świetnego systemu filtracyjnego o dobrej wydajności. Co więcej, eksperci zalecają, by częściowo wymieniać ją raz na tydzień. Jeżeli chodzi o temperaturę, raki to zwierzęta zimnolubne, poza kilkoma wyjątkami, którymi są gatunki żyjące w regionach podzwrotnikowych. Przed wpuszczeniem zwierzaka do akwarium sprawdźmy więc preferencje gatunku.
Niezwykle ważnym elementem cyklu życiowego raka jest regularne zrzucanie starego pancerza. Przez kilka dni jego nowa chitynowa skorupa powoli twardnieje. W tym czasie zwierzę gorączkowo szuka bezpiecznego schronienia, dlatego należy zadbać o to, by je znalazło. Porzuconej „skóry” nie usuwamy z akwarium, ale pozostawiamy na jego dnie. Naturalnym zachowaniem raków jest jej spożycie, w ten sposób absorbują one ponownie wapń użyty podczas jej wzrostu.
Zdjęcie: Envato Elements