Data modyfikacji:

Jak obniżyć pH wody w akwarium domowym sposobem?

Odpowiednie pH wody w akwarium jest jednym z niezbędnych parametrów, który umożliwia rybom normalne funkcjonowanie. Sprawdź, jakie pH jest odpowiednie dla ryb w akwarium. Poznaj metody obniżenia pH wody w akwarium.

jak obniżyć ph wody

Co musisz wiedzieć o pH wody w akwarium?

W wodzie rozpuszczone są substancje, które wpływają na jej odczyn – są wówczas mierzone współczynnikiem pH. Zarówno ryby, jak i rośliny mają swoje indywidualne predyspozycje co do pH wody, w której się znajdują. Odczyn obojętny (pH 7) jest zazwyczaj najbardziej odpowiedni dla większości ryb. Wyjątkiem są ryby z rodziny pyszczaków, które lepiej czują się w wodzie o nieco wyższym pH.

Jak mierzyć pH wody w akwarium?

W sklepach akwarystycznych dostępne są gotowe testy, które możesz przeprowadzić samodzielnie w domu. Mogą to być np. testy kropelkowe, paskowe lub inne.

Jak obniżyć pH wody w akwarium?

Dozowanie CO2

Dwutlenek węgla jest popularnym nawozem stosowanym w akwarystyce. Dostarcza roślinom węgiel, który jest im potrzebny w przeprowadzeniu efektywnego procesu fotosyntezy, ale pełni też funkcję buforującą. Dwutlenek węgla (CO2) wchodzi w reakcję z wodą. Jej produktem jest kwas węglowy (H2CO3), który odpowiada na szybszy lub wolniejszy proces spadku pH wody.

Wyciąg z torfu, kory dębu lub liści migdałecznika morskiego

To gotowe, naturalne produkty, które możesz kupić w większości sklepów akwarystycznych. Takie preparaty są bogatym źródłem różnego rodzaju kwasów, np. solnego czy ortofosforowego, które wchodzą w reakcję z wodą, i tym samym obniżają jej pH.

Filtr RO

Wystarczy podłączyć go do sieci wodociągowej, np. pod zlew lub pralkę odpowiednim złączem, i przepuścić przez niego wodę. To rozwiązanie dla osób, które mają duży zbiornik lub planują wymianę zbiornika na większy.

Jak obniżyć pH wody w akwarium domowym sposobem?

Woda deszczowa

Deszczówka to miękka woda o odczynie pH wynoszącym około 5,6 lub nawet niższym, choć nie zawsze. Deszcz w okolicach cementowni może mieć wyższe pH, wręcz zasadowe, dlatego nie poleca się go zbierać w takich okolicach.

To dobry bufor, który można bardzo łatwo pozyskać. Wystarczy wystawić naczynie na zewnątrz w czasie deszczu. Staraj się nie zbierać pierwszego deszczu. Poczekaj kilka minut i dopiero wtedy rozpocznij zbieranie deszczówki.

Woda destylowana

Wystarczy kupić butelkowaną wodę destylowaną i dolać ją do akwarium. Ten sposób sprawdzi się w przypadku małych zbiorników.

Procesy biochemiczne (dojrzewanie wody w akwarium)

Odczyn wody oraz jej inne parametry zmieniają się w zależności od tego, kiedy woda była wlana do zbiornika. Może się okazać, że woda samoistnie zdobędzie parametry, o które ci chodzi.

Co ciekawe, podmiana wody zazwyczaj w ogóle nie wpływa na szybkość dojrzewania zbiornika. Dlatego pamiętaj, nigdy nie wlewaj wody prosto z kranu do akwarium. Daj jej czas. Możesz okresowo mierzyć też wartość jej pH, np. przeprowadzając test kropelkowy raz w tygodniu.

PH wody a zdrowie ryb

Większość ryb ma zdolność adaptacji do zmieniających się warunków środowiskowych. Potrafią przystosować się do nieco twardszej czy bardziej lub mniej kwasowej wody. Musisz jednak wiedzieć, że jeśli pH wody będzie wynosiło dużo powyżej lub poniżej zalecanego jej odczynu, to ryby mogą to dotkliwie odczuć.

Choroba kwasowa ryb

Objawy choroby kwasowej ryby to pływanie tuż pod powierzchnią wody, apatia, zmętnienie powierzchni ich ciała, obecność śluzu na skrzelach i mętnienie rogówki. Choroba pojawia się zazwyczaj wtedy, gdy popularne gatunki ryb przebywają w wodzie o pH poniżej 5 przez dłuższy czas. Leczenie polega oczywiście na przywróceniu optymalnych warunków środowiskowych.

Choroba zasadowa

Woda o pH powyżej 7 też może być dla ryb szkodliwa. Objawy choroby zasadowej to między innymi apatia, brak żerowania, trudności z unoszeniem się blisko powierzchni wody, utrata barw, postrzępienie płetwy ogonowej czy zmętnienie łusek.