Piękne, czyste akwarium to ozdoba każdego wnętrza i powód do dumy właściciela zwierzątek. Niestety, utrzymanie wody w idealnym stanie nie jest łatwe – często pojawia się w niej największe utrapienie hodowców, czyli okropne glony. Sprawdź, jak się przed nimi uchronić i jak pobyć się glonów z akwarium – gdy niestety już się zadomowią.
Nawet najpiękniejsze aranżacje akwarium popsują nieestetycznie wyglądające glony. Istnieje wiele rodzajów glonów. Dla twojej wygody nieco uprościmy ich charakterystykę, stosując podział według kolorów. Przeczytaj, z czym możesz mieć do czynienia, a następnie sprawdź, jak pozbyć się glonów z akwarium.
Czerwone glony to zazwyczaj tzw. krasnorosty. Bardzo niekorzystnie działają na rośliny, ponieważ doprowadzają do ich obumarcia – dlatego też musisz działać szybko. Kiedy tylko zobaczysz takie glony w swoim akwarium, usuń je mechanicznie, czyli po prostu wyciągnij je z wody. Inna skuteczna metoda to zwiększenie poziomu CO2.
Brązowe glony nie unoszą się w wodzie – to okrzemki, które osadzają się na kamyczkach oraz na szybie. Kochają miejsca ciemne, więc w zakamarkach zapewne znajdziesz ich najwięcej. Na okrzemki jest jedna, prosta rada – trzeba je mechanicznie usunąć, czyli wyczyścić je za pomocą np. magnetycznego czyścika. Warto także wymienić filtr. Generalnie przy inwazji okrzemków całe dobrze byłoby przeprowadzić dokładne czyszczenie akwarium.
Na pewno znasz powiedzenie, że woda czasem „kwitnie”? Odpowiedzialne są za to glony o nazwie zielenice i to właśnie ten proces kwitnienia odbywa się w twoim akwarium. Jak pozbyć się glonów z akwarium? Otóż po pierwsze – odsuń akwarium od okna, po drugie: zakup dafnie, po trzecie: naświetl wodę filtrem UV. Proces naświetlania powinien trwać około kilku godzin.
Zazwyczaj mają formę nitek, stąd też ich nazwa: nitkowate. Wyglądają jak długie włosy, ale bynajmniej nie mają walorów estetycznych. Najlepiej je od razu wyciągać – nie zwlekaj, bo problem się nasili. Ponadto świetnie sprawdza się obniżenie pH wody, zastosowanie węgla w płynie, a także zwiększenie stężenia CO2.
Istnieje kilka przydatnych, domowych sposobów na pozbycie się glonów. Oto te, które cieszą się najlepszymi opiniami.
Jak pozbyć się glonów z akwarium bez właściwie żadnego wysiłku? To proste – powiększ grono lokatorów o takich, dla których glon to największy przysmak. Będą to ślimaki, zbrojniki, molinezje, kosiarki, gupiki czy otoski.
Możesz też „poczęstować” glony zieloną herbatką. Jedną torebkę suszu zalej 250 ml wrzącej wody, następnie wlej łyżkę stołową wywaru na każde 100 litrów wody w akwarium.
Jeśli nic nie pomaga, warto użyć specjalistycznych środków. W zależności od problemu, z którym się zmagasz, możesz sięgnąć po kilka opcji.
Likwiduje tzw. zielone glony, przywraca wodzie przejrzystość. W żaden sposób nie szkodzi roślinom czy zwierzętom. Wkładkę umieszcza się w filtrze, działa na zasadzie absorpcji chemicznej.
Środki te są dość uniwersalne, ale zazwyczaj najskuteczniej zwalczają glony zielone. Preparat ma formę płynu, należy dodać go do wody (w określonych ilościach). Pierwsze efekty jego stosowania widać po kilku dniach.
Jeśli twoim problemem są sinice, może być ci trudno usunąć je bez pomocy specjalistycznych środków. Najlepiej więc od razu sięgnąć po taki preparat, jak np. Femanga Bio-special 25.