Data publikacji:

Co jedzą krewetki akwariowe, czyli jaki pokarm dla krewetek

Jaki pokarm dla krewetek sprawdzi się najlepiej? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
co jedzą krewetki akwariowe

Pokarm dla krewetek – co jedzą krewetki akwariowe? Sprawdź, z czym wiąże się hodowla krewetek akwariowych

Krewetka akwariowa to świetne urozmaicenie domowego zbiornika. Krewetki wspaniale dogadują się z innymi rybami, np. neonkami czy gupikami. Ponadto krewetka jest bardzo prosta w hodowli – poradzi sobie z nią nawet osoba początkująca. Pamiętaj jednak, że krewetek nie powinno hodować się w pojedynkę – do jednego zbiornika należy kupić przynajmniej 8 krewetek.
Jeśli planujesz zacząć hodowlę krewetek akwariowych, to pewnie zastanawiasz się, jaki jest najlepszy pokarm dla krewetek. Zanim odpowiemy na to pytanie, najpierw musimy zwrócić uwagę na to, że w akwarium możesz hodować różne typy krewetek. Jakie?

Glonożerne

Na przykład gatunki Caridina japonica, Neocaridina denticulata oraz nieco bardziej wymagające krewetki Caridina serata, np. Red Crystal, Bumble Bee czy Tiger. Jak wskazuje sama nazwa, krewetki glonożerne żywią się głównie glonami. Te są najczęściej hodowane w akwariach i są też najprostsze w utrzymaniu. Ponadto mogą świetnie oczyszczać zbiornik.

Wszystkożerne

Na przykład takie gatunki jak Glass Shrimps, Grass Shrimps. To krewetki, które nie prezentują się tak efektownie, jak te z rodziny wyżej, czyli glonożerne. Niemniej jednak mają one niewygórowane potrzeby żywieniowe, co też czyni je ciekawym okazem do hodowania.

Drapieżne

Na przykład krewetki Macrobrachium. Te krewetki są znacznie większe niż poprzednicy i nie nadają się do akwariów, gdzie mieszkają też inne ryby czy akwariowe zwierzęta – mogą na nie polować.

Filtrujące

Na przykład gatunki Atyopsis moluccensis oraz Atya gabonensis. Te krewetki łapią wszystko, co pływa w wodzie, i to jedzą. Świetnie filtrują więc wodę i dbają w akwarium o porządek. Warto jednak zaznaczyć, że krewetki filtrujące są dość spore (mają ok. 10 cm długości), a więc odnajdą się w zbiornikach jedynie z większymi rybami. Krewetki filtrujące są jednak jednymi z najdroższych. Dlaczego? Ponieważ nie można rozmnażać ich w niewoli.

Czym karmić krewetki?

Teraz zastanówmy się, jaki pokarm można podawać krewetkom akwariowym. Wszystko zależy oczywiście od tego, jaki typ krewetek hodujesz. Większość krewetek przeznaczonych do hodowli to krewetki wszystkożerne, co znacznie ułatwia kwestię karmienia. Głównym składnikiem pożywienia krewetek będą jednak rośliny.
Krewetkom śmiało możesz podawać takie rośliny jak skrzyp polny, pokrzywa, liście dębu, orzecha czy olchy. Ponadto krewetki chętnie zjedzą też wszelkie owoce i warzywa, np. jabłka, banany, szpinak, czerwoną paprykę, groszek czy ugotowany kalafior lub marchewkę.
Skoro niektóre krewetki żywią się glonami lub czyszczą akwarium, to czy trzeba podawać im dodatkowo inne pożywienie? Odpowiedź brzmi: tak. Dlaczego? Ponieważ w akwarium glonów będzie dla krewetek zdecydowanie za mało. Ponadto warto krewetkom urozmaicać pożywienie, aby dostarczyć im wszelkich niezbędnych składników odżywczych.
Krewetkom wszystkożernym warto podawać też czasem pokarm pochodzenia zwierzęcego. W sklepach znajdziesz mrożone pokarmy pochodzenia zwierzęcego idealne dla krewetek i rybek, np. ochotkę, szklarkę, oczlik, duże larwy komarów, kryl, ikrę homara czy ryby morskiej, sercak, lasonóg, mięso małż, a nawet serca indycze czy wołowe.
Ponadto krewetkom możesz podawać też suchy pokarm pochodzenia zwierzęcego.

Pokarm dla krewetek – jak często go podawać? Zasady karmienia krewetek

Hodując krewetki, wiele osób zastanawia się, jak często je karmić. Tutaj zasada jest prosta – wszystko zależne jest od tego, jak dużo krewetek masz w zbiorniku. Jeśli krewetek jest mało, to wówczas karmienie raz dziennie zdecydowanie wystarczy. Należy jednak zaznaczyć, że jeśli podajesz krewetkom pokarm pochodzenia zwierzęcego, to mogą zainteresować się nim także inni mieszkańcy akwarium. Najlepiej więc wrzucić pokarm do zbiornika i obserwować, kto po niego podpłynie. Jeśli cały wrzucony pokarm zjedzą głównie ryby, a dla krewetek nie zostanie już nic, wtedy należy podać kolejną porcję.
Jeśli w akwarium masz sporo krewetek, np. powyżej 10, to wówczas należy karmić je od dwóch do trzech razy w ciągu dnia. Czasem nawet cztery razy dziennie! Pamiętaj jednak, że im częściej karmisz krewetki, tym mniejsze porcje podawaj. Należy podawać tyle pokarmu, aby wszystkie krewetki były najedzone, ale w przypadku krewetek będzie lepiej, jak będą głodne niż przejedzone.
Podajesz krewetkom mrożony pokarm pochodzenia zwierzęcego? Pamiętaj, aby nie wrzucać zamrożonych kostek bezpośrednio do wody! Dlaczego? Ponieważ twoje zwierzęta akwariowe mogą nabawić się niestrawności i innych problemów żołądkowych. Mrożoną kostkę pokarmu należy przed podaniem całkowicie rozmrozić. Możesz zrobić to, wrzucając kostkę do słoika i zalewając ją niewielką ilością ciepłej wody. Po kilkunastu minutach kostka się rozmrozi, a wówczas możesz wlać wszystko do akwarium. Niektórzy rozmrażają też takie kostki na sitku, np. zalewając je ciepłą wodą.
Obserwuj też akwarium. Jeśli zobaczysz, że jedzenie leży na dnie akwarium, a krewetki ani inne ryby nie chcą go jeść, to znak, że podajesz za dużo pokarmu. Wówczas należy zmniejszyć porcje. I pamiętaj, aby regularnie wybierać niezjedzone jedzenie z dna! Zachodzące w takich resztkach procesy gnilne nie są zdrowe i bezpieczne dla twojego akwarium.
Krewetki to bardzo wdzięczne do hodowania skorupiaki, a przy tym zapewniają hodującemu wiele radości – cały czas są aktywne i zabawnie poruszają się po akwarium oraz wchodzą w ciekawe interakcje między sobą i innymi rybami ze zbiornika. Pamiętaj jednak, aby odpowiednio karmić krewetki. Tylko wtedy będą cieszyć się zdrowiem.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.