Zakładanie akwarium to tworzenie nowego świata w skali mikro. W przypadku krewetek trzeba wiedzieć, jakie ryby będą dla nich przyjazne – chodzi tutaj o to, by krewetki nie były zagrożone i nie musiały się cały czas chować przed rybami. Nie bez powodu mówi się, że akwarium jest jak laboratorium – na własne oczy można zobaczyć efekt akwarystycznych decyzji podejmowanych przez posiadacza zbiornika. Sprawdź, czy twoje plany związane z obsadą w akwarium będą korzystne dla krewetek!
Hodowla krewetek ma ogromną zaletę: są idealne dla początkujących akwarystów, bardzo trudno jest im wyrządzić w nieświadomy sposób krzywdę. Z pewnością ich hodowla nie będzie oznaczać nieudanych początków, co może przytrafiać się w przypadku bardziej wymagających ryb.
Potrzebują w zasadzie dojrzałej wody (3-4 tygodnie), pokarmu roślinnego, dobrego filtra oraz towarzystwa łagodnych ryb. Są bardzo dekoracyjne – o ich urodzie i atrakcyjnym wybarwieniu można przekonać się podczas wizyty w sklepie zoologicznym. Krewetki rozmnażają się dość szybko, dlatego nie bez znaczenia jest wybór większego akwarium (sugerowana pojemność to 120 litrów, jeśli do obsady mają dołączyć ryby).
Ogólną zasadą jest, że do krewetek nadają się małe rybki (większe po prostu mogą traktować krewetki jak żywy pokarm). Dlatego też warto jest brać pod uwagę:
Krewetki lubią czystą wodę. Dlatego warto jest zastanowić się nad dobrym filtrem. Jaki filtr do akwarium wybrać? Kupując zestaw akwarystyczny, można spodziewać się takiego produktu w pakiecie, ale nie zawsze filtr z zestawu musi spełniać oczekiwania (jest to zazwyczaj rozwiązanie dobre na start).
Świetnym wyborem są filtry zewnętrzne, które nie zajmują miejsca w samym zbiorniku, zapewniają zdecydowanie lepszą filtrację wody niż filtry wewnętrzne, zapewniają efekt krystalicznie czystej wody, zmniejszają częstotliwość podmian wody, umożliwiają stosowanie sterylizatora UV, nie hałasują. Pod względem cenowym są to produkty droższe od filtrów wewnętrznych, ale efekt ich pracy po prostu jest zachwycający! Można je dobrać w zależności od pojemności zbiornika.
Konieczne są preparaty z bakteriami do akwarium (inne na start, inne do zbiornika już dojrzałego), które służą do osiągnięcia równowagi biologicznej. Krewetki lubią temperaturę wody w granicach 20-24°C, dlatego może być potrzebna grzałka. Nie przepadają za intensywnym oświetleniem, dlatego nie należy przesadzać z ilością lamp typu LED.
Uwielbiają kryjówki – tutaj doskonale sprawdzą się dekoracje w postaci budowli (z możliwością wejścia) i skorupy kokosowe. Krewetki żywią się produktami roślinnymi (glonami, szpinakiem, jarmużem, liśćmi dębu lub buku). Lubią suszone jabłka i banany. Jeśli zaczną tracić barwy, to będzie to oznaka, że coś w zbiorniku je stresuje.
Posiadanie akwarium to prawdziwa przyjemność. Obserwacja ryb i krewetek to nie tylko poznawanie natury podwodnego świata, ale i pozytywne oddziaływanie na psychikę człowieka. Nie jest tajemnicą, że przyglądanie się życiu w akwarium obniża poziom stresu. W przypadku dzieci i młodzieży uczy opieki i poczucia obowiązku.
Żaden zbiornik nie może być pozostawiony bez opieki, ale są rozwiązania, które pozwalają na wyjazd na wakacje, takie jak automatyczne karmniki. Uwolni to właścicieli akwarium od zastanawiania się, komu trzeba powierzyć opiekę nad akwarium na czas wyjazdu. Zadbane i piękne akwarium to unikatowa ozdoba każdego domu lub mieszkania.