Data modyfikacji:

Jakie rybki z krewetkami? Rybki z krewetkami w akwarium

Zakładanie akwarium to tworzenie nowego świata w skali mikro. W przypadku krewetek trzeba wiedzieć, jakie ryby będą dla nich przyjazne – chodzi tutaj o to, by krewetki nie były zagrożone i nie musiały się cały czas chować przed rybami. Nie bez powodu mówi się, że akwarium jest jak laboratorium – na własne oczy można zobaczyć efekt akwarystycznych decyzji podejmowanych przez posiadacza zbiornika. Sprawdź, czy twoje plany związane z obsadą w akwarium będą korzystne dla krewetek!

rybki
Decydując się na zakładanie akwarium, w pierwszej kolejności trzeba zastanowić się nad obsadą – od tego, jakie ryby do akwarium domowego wybierzemy, zależy wielkość akwarium. Zbyt mały zbiornik nie będzie dobrym środowiskiem dla licznej obsady. Duże ryby nie będą dobrze funkcjonować w małym akwarium. To samo dotyczy krewetek – potrzebują odpowiedniej przestrzeni. Przyjmuje się, że na jedną krewetkę powinno przypadać minimum 4 litry zbiornika. Jeśli do krewetek mają dołączyć ryby, to zbiornik musi uwzględniać również potrzeby ryb. Jakie rybki z krewetkami będą najlepsze – tutaj warto wiedzieć, że krewetki przede wszystkim lubią spokój.

Krewetki ozdobą każdego akwarium

Hodowla krewetek ma ogromną zaletę: są idealne dla początkujących akwarystów, bardzo trudno jest im wyrządzić w nieświadomy sposób krzywdę. Z pewnością ich hodowla nie będzie oznaczać nieudanych początków, co może przytrafiać się w przypadku bardziej wymagających ryb.

Potrzebują w zasadzie dojrzałej wody (3-4 tygodnie), pokarmu roślinnego, dobrego filtra oraz towarzystwa łagodnych ryb. Są bardzo dekoracyjne – o ich urodzie i atrakcyjnym wybarwieniu można przekonać się podczas wizyty w sklepie zoologicznym. Krewetki rozmnażają się dość szybko, dlatego nie bez znaczenia jest wybór większego akwarium (sugerowana pojemność to 120 litrów, jeśli do obsady mają dołączyć ryby).

Jakie ryby do krewetek w twoim zbiorniku?

Ogólną zasadą jest, że do krewetek nadają się małe rybki (większe po prostu mogą traktować krewetki jak żywy pokarm). Dlatego też warto jest brać pod uwagę:

  • gupiki Endlera – niewielkie kolorowe rybki o łagodnym usposobieniu, jako jedyna odmiana gupików nie będą atakować i zjadać młodych krewetek. Te rybki nie mają dużych wymagań i również nadają się do hodowli przez początkujących akwarystów. Za ich wyborem przemawia również cena (są to jedne z najtańszych rybek akwariowych);
  • neonki – rybki uwielbiane przez akwarystów z uwagi na ich niezwykłe wybarwienie. Nie interesują się dorosłymi krewetkami, ale mogą atakować najmłodsze osobniki. Często obsadzane są razem z krewetkami do kontroli populacji krewetek, ale jeśli hodowcy zależy na ochronie młodych osobników, to dobrym zabiegiem jest zapewnienie odpowiedniej ilości kryjówek; 
  • kiryski – stanowią najlepszą odpowiedź na pytanie, jakie ryby mogą być z krewetkami – są to ryby przydenne, które w ogóle nie interesują się krewetkami, przez co nie ma z ich strony żadnego zagrożenia. Ich potrzeby całkowicie zaspokoi odpowiedni pokarm;
  • razbory borneańskie – maleńkie (do 2 cm) i płochliwe rybki, które stanowią najlepszą odpowiedź na pytanie, jakie ryby z krewetkami red cherry.

Jak stworzyć najlepsze warunki dla krewetek?

Krewetki lubią czystą wodę. Dlatego warto jest zastanowić się nad dobrym filtrem. Jaki filtr do akwarium wybrać? Kupując zestaw akwarystyczny, można spodziewać się takiego produktu w pakiecie, ale nie zawsze filtr z zestawu musi spełniać oczekiwania (jest to zazwyczaj rozwiązanie dobre na start).

Świetnym wyborem są filtry zewnętrzne, które nie zajmują miejsca w samym zbiorniku, zapewniają zdecydowanie lepszą filtrację wody niż filtry wewnętrzne, zapewniają efekt krystalicznie czystej wody, zmniejszają częstotliwość podmian wody, umożliwiają stosowanie sterylizatora UV, nie hałasują. Pod względem cenowym są to produkty droższe od filtrów wewnętrznych, ale efekt ich pracy po prostu jest zachwycający! Można je dobrać w zależności od pojemności zbiornika.

Konieczne są preparaty z bakteriami do akwarium (inne na start, inne do zbiornika już dojrzałego), które służą do osiągnięcia równowagi biologicznej. Krewetki lubią temperaturę wody w granicach 20-24°C, dlatego może być potrzebna grzałka. Nie przepadają za intensywnym oświetleniem, dlatego nie należy przesadzać z ilością lamp typu LED.

Uwielbiają kryjówki – tutaj doskonale sprawdzą się dekoracje w postaci budowli (z możliwością wejścia) i skorupy kokosowe. Krewetki żywią się produktami roślinnymi (glonami, szpinakiem, jarmużem, liśćmi dębu lub buku). Lubią suszone jabłka i banany. Jeśli zaczną tracić barwy, to będzie to oznaka, że coś w zbiorniku je stresuje.

Posiadanie akwarium to prawdziwa przyjemność. Obserwacja ryb i krewetek to nie tylko poznawanie natury podwodnego świata, ale i pozytywne oddziaływanie na psychikę człowieka. Nie jest tajemnicą, że przyglądanie się życiu w akwarium obniża poziom stresu. W przypadku dzieci i młodzieży uczy opieki i poczucia obowiązku.

Żaden zbiornik nie może być pozostawiony bez opieki, ale są rozwiązania, które pozwalają na wyjazd na wakacje, takie jak automatyczne karmniki. Uwolni to właścicieli akwarium od zastanawiania się, komu trzeba powierzyć opiekę nad akwarium na czas wyjazdu. Zadbane i piękne akwarium to unikatowa ozdoba każdego domu lub mieszkania.

Autorka: Dorota Wiśniewska