Data publikacji:

Kot a kotka, czyli jak rozpoznać płeć kota

Koty to zwierzęta bardzo popularne i uwielbiane przez wiele osób. Często chcąc założyć hodowlę lub podejmując decyzję o nowym kocim domowniku, mamy swoje predyspozycje co do płci osobnika. Wówczas przydatną wiedzą jest kwestia, jak rozpoznać płeć kota. To szczególnie istotne i nurtujące pytanie zwłaszcza wtedy, gdy kot pojawi się w naszym otoczeniu przypadkiem, a my próbujemy go oswoić i ostatecznie decydujemy się na przygarnięcie go pod swój dach. Narządy płciowe kota i ich rodzaj będą miały znaczenie nie tylko pod względem późniejszego możliwego usposobienia czy charakteru zwierzęcia, ale też w kwestii możliwego rozrodu. Jak odróżnić kota od kotki i jakie cechy świadczą o przynależności danego osobnika do określonej płci?
jak rozpoznać płeć kota

Czy płeć kota ma znaczenie?

Odpowiedzi na pytania, czy płeć kota ma znaczenie i jak rozróżnić płeć kota, są bardzo ważne, gdy planujemy zamieszkać z takim osobnikiem na stałe. Kocia płeć determinuje nie tylko niektóre zachowania, ale też ma wpływ na cechy fizyczne kotów. Wiele osób preferuje określoną płeć zwierzęcia i o ile w przypadku dorosłych kotów jej rozpoznanie nie jest trudne, o tyle sporo problemów sprawić mogą pod tym względem małe kotki. Jak rozpoznać płeć kota po urodzeniu i czy jest to w ogóle możliwe?
W sytuacji gdy nie planujemy i nie chcemy, aby kot w przyszłości miał potomstwo, należy pomyśleć o kastracji. Co ważne, w tej kwestii wykonuje się stosowne zabiegi w przypadku osobników obu płci. Kastrację najlepiej przeprowadzić przed osiągnięciem dojrzałości płciowej danego osobnika, czyli zazwyczaj pomiędzy czwartym a szóstym miesiącem życia. Kastracja jest też zabiegiem, który wpływa na usposobienie kotów, a zwłaszcza kocurów. Po zabiegu są one mniej agresywne względem innych kotów, nie znaczą terenu moczem o specyficznym zapachu ani nie mają potrzeby udawania się w teren, co stanowi dla nich zazwyczaj spore zagrożenie.

Jak odróżnić kota od kotki na podstawie narządów płciowych kota?

Odpowiadając na pytanie, jak odróżnić kota od kotki, pierwszym aspektem ułatwiającym to zadanie są narządy płciowe kota, które stają się wyraźnie ukształtowane kilka tygodni po urodzeniu. Z czasem wyraziste stają się jądra u kota, dzięki czemu można rozpoznać kocura. Ponadto u samców odległość pomiędzy ujściem układu moczowo-płciowego a odbytem jest znacznie większa niż u samic.
Narządy płciowe kotek przypominają kształtem pionową kreskę (u kocurów są okrąglejsze). Stąd też stosuje się, określając płeć kota, oznaczenie pozwalające na rozróżnienie osobników w opisach i dokumentacji. W tym celu używane są znaki interpunkcyjne. Samice zapisuje się za pomocą średnika, natomiast samców określa dwukropek.

Jak rozpoznać płeć kota na podstawie wyglądu?

Wiele osób zastanawia się, jak rozpoznać płeć kota, opierając się jedynie na kwestiach wyglądu osobników, i czy jest to w ogóle możliwe. Można wyróżnić kilka cech, które zazwyczaj świadczą o przynależności do danej płci, jednak należy pamiętać, że takie cechy nie dają nigdy stuprocentowej gwarancji, ponieważ zawsze może zdarzyć się odstępstwo od reguły.
Zazwyczaj jednak kocury są większe od samic, natomiast kotki są drobne i smukłe. Najdokładniejsze porównanie będzie możliwe na podstawie kotów z tego samego miotu lub rasy. Niektóre gatunki są większe z natury. Wówczas kotka takiej rasy może być fizycznie większa niż np. samiec tzw. kota domowego. Dobrym przykładem dużych kotów jest charakterystyczny Maine Coon.
Różnice w wyglądzie ułatwiające rozróżnienie płci kotów widoczne są także w umaszczeniu. Cechy szylkretowe są charakterystyczne dla kotek. Także obecność trzech różnych barw to domena kocich samic. Koty rudo-białe lub rude to natomiast zazwyczaj samce.

Jak rozpoznać płeć kota po charakterze?

Chociaż najpewniejszą odpowiedź na pytanie, jak rozróżnić płeć kotów, dają narządy płciowe kota, niekiedy da się to również określić na podstawie charakteru, choć jest to najbardziej zawodna metoda tak jak w przypadku człowieka. Niektóre osoby twierdzą, że kotki mają łagodne usposobienie, są otwarte w kontaktach z człowiekiem i przyjazne, a kocury się dystansują. Jednak w rzeczywistości może być zupełnie na odwrót. Cechy te szczególnie zacierają się po wykastrowaniu zwierzęcia.
Najczęściej jednak usposobienie i charakter kota wynika z jego indywidualnych predyspozycji, warunków traktowania, ale też przeszłości i nabytych doświadczeń. Często koty, które przeżyły traumę, mogą być dzikie, niechętne do przytulania i pieszczot oraz bardzo płochliwe. Jeżeli dany osobnik zbyt długo przebywał też z matką, może się zdarzyć, że zbudowanie relacji z nim będzie wymagało więcej wysiłku i cierpliwości. W każdym przypadku należy dokładnie przyjrzeć się danemu osobnikowi i zapewnić mu tyle czasu, ile potrzebuje, by zadomowił się w nowym miejscu. Mogą mu to ułatwić legowiska, różne zabawki i gadżety czy zorganizowanie miejsca, w którym będzie czuł się szczególnie bezpiecznie.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Karolina Grad