Data publikacji:

Kiedy stosować kaganiec dla kota?

Czy wiesz, że na rynku oprócz kagańców dla psa znajdziesz również kaganiec dla kota? W jakim celu stosuje się takie zabezpieczenie i kiedy kot powinien nosić kaganiec? O tym wszystkim dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!
Beautiful muzzle of a cat with blue eyes

Kaganiec dla kota – jak wygląda i kiedy należy go stosować?

Kaganiec dla kota różni się od tego dla psa. Często zakrywa zarówno pyszczek, jak i oczy. Ze względu na inną budowę anatomiczną kotów, kaganiec powinien być zrobiony z trwałego, ale jednocześnie wygodnego i miękkiego materiału. Kaganiec zakłada się w sytuacjach niekomfortowych lub stresujących dla kota. Mona go użyć podczas wizyty u weterynarza, czesania, kąpieli czy obcinania pazurów. Kaganiec może być również przydatny po zabiegu lub operacji, umożliwiając swobodne gojenie się ran, do których nasz pupil nie będzie miał dostępu. Może również zapobiegać zlizywaniu maści przepisanej przez lekarza.
Czytaj również: Jak oswoić kota?
Zachowanie kota u weterynarza i reakcja na różne, niekoniecznie przyjemne bodźce w dużej mierze jest cechą osobniczą. Niektóre koty zachowują się spokojnie, inne zaczynają się stresować od razu po przekroczeniu drzwi wyjściowych lub nawet wyjęciu transportera z szafy. Niespokojne lub wręcz agresywne zachowanie kota w niektórych sytuacjach może również wynikać z choroby zwierzaka. Efektem może być reakcja obronna w postaci próby podrapania lub ugryzienia weterynarza, a czasem nawet samego właściciela. W takiej sytuacji warto rozważyć zakup kagańca.

Jak dobrać kaganiec dla kota? Na to zwróć szczególną uwagę

Dobierając kaganiec, zwróć uwagę na odpowiedni rozmiar. Odpowiedni kaganiec nie może być ani zbyt ciasny, ani za duży. Zbyt ciasny kaganiec będzie uciskał głowę kota, sprawiając mu niepotrzebny dyskomfort lub kłopoty z oddychaniem. Skóra kotów jest bardzo wrażliwa na dotyk ze względu na dużą ilość receptorów czuciowych. Pamiętajmy o tym, wybierając kaganiec, jak również później, podczas jego zakładania. Zbyt duży kaganiec nie będzie spełniał swojego zadania. Po założeniu kagańca należy się upewnić, że kaganiec dobrze leży, nie uciska głowy, a nasz pupil może spokojnie oddychać.

Rozmiar kagańca

Podział wygląda następująco:
  • S – dla kotów o wadze poniżej 2 kg,
  • M – dla kotów o wadze 2–4 kg,
  • L – dla kotów o wadze 4–6 kg.
  • Istnieje również drugi podział, bardziej ogólny:
  • Rozmiar 1– kot mały,
  • Rozmiar 2 – kot duży.
  • Kaganiec zasłaniający oczy

    Na rynku znajdziesz różne rodzaje kagańców dla kotów. Niektóre z nich oprócz osłony na pyszczek zasłaniają także kocie oczy. Co daje taki kaganiec i kiedy się po niego sięga? Tego typu kagańce mają na celu zminimalizowanie negatywnych bodźców, z którymi nasz kot może mieć do czynienia na przykład u weterynarza. Nie widząc, co się wokół niego dzieje, narzędzi używanych w gabinecie czy też samego zabiegu lub badania, kot będzie bardziej spokojny.

    Kiedy nie zakłada się kotu kagańca?

    Kaganiec zakładamy, żeby odizolować naszego pupila od bodźców zewnętrznych, które mogą wywoływać stres lub reakcję obronną. I co prawda może być bardzo pomocny w wielu sytuacjach, to w przypadku gdy nasz kot jest spokojny i nieagresywny, np. podczas wizyty u weterynarza czy obcinania pazurów, to nie ma powodów do zakładania kagańca. Możemy wówczas osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego, stresując kota lub wywołując u niego niepotrzebną traumę. Pamiętaj, że każdy kot jest inny i ma swój charakter. Jeżeli nie masz pewności, czy Twój kot potrzebuje kagańca, skontaktuj się z weterynarzem lub behawiorystą.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Klaudia Borycka
    Klaudia Borycka

    Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.