Data publikacji:

Starszy kot w domu. Jaka dieta, co na wzmocnienie?

Masz w domu starszego kota? Zapewne chcesz wiedzieć, jak odpowiednio o niego zadbać. Jaką dietę powinien mieć starszy kot? Czy może jeść to, co zwykle, czy wymaga specjalistycznych posiłków? Czy ze starszym kotem należy bawić się tak jak z młodym? Na jakie choroby wieku starczego twój mruczek jest narażony najbardziej? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Cute older woman sitting outdoors on a chaise longue in the company of her beautiful cat

Starszy kot – zdrowie i dieta starszego kota. Jak powinien wyglądać jadłospis kociego seniora?

Obecnie na świecie w krajach rozwiniętych obserwuje się trend wydłużania średniej długości życia kotów. Wynika to z poprawy jakości oraz dostępności usług weterynaryjnych, profilaktyki zdrowotnej na wyższym poziomie czy też świadomości samych właścicieli odnośnie do standardów odżywiania. Kocich seniorów na świecie, w tym również w Polsce, przybywa.
Wraz z wiekiem organizm zwierzęcia się zmienia, będąc bardziej podatnym na przeróżne choroby lub problemy zdrowotne. Ryzyko chorób serca, nerek czy układu pokarmowego można zminimalizować, przestrzegając odpowiedniej diety.
Czytaj również: Jaka karma dla kota?
O kocie seniorze mówimy po osiągnięciu przez niego 11–12 lat. Starszy kot ma większe trudności z trawieniem białek czy tłuszczów, a co za tym idzie, przyswajaniem odpowiedniej ilości składników odżywczych. Powinniśmy wówczas kompensować dietę kota karmą o wyższej kaloryczności. Sama karma powinna mieć również obniżoną zawartość fosforu czy soli, aby odciążyć pracę nerek. Zalecany jest również większy udział karmy mokrej, która zapewnia lepsze nawodnienie i nie obciąża pracy nerek. Dobrym rozwiązaniem jest również dieta typu BARF, która ma za zadanie naśladować pożywienie zdobywane przez koty w naturalnych warunkach. Ponieważ starszy kot gorzej przyswaja witaminy i minerały, warto rozważyć suplementację, która poprawi zdrowie kota.

Opieka nad starszym kotem – aktywność fizyczna starszych kotów. Jak bawić się z kocim seniorem?

Wraz z wiekiem kot może mieć mniej energii, a zarazem być mniej chętny do zabawy. Jednak jest sporo sposobów, żeby zapewnić mu odpowiednią dawkę zabawy. Pomożesz mu w ten sposób utrzymać ogólną sprawność fizyczną, w tym prawidłową wagę czy stawy w dobrej kondycji. Zabawy intelektualne będą jednocześnie stymulować mózg seniora.
Nawet jeżeli twój kot nie jest już tak aktywny jak kiedyś, to możesz zachować jego instynkty łowieckie, aby pozostał w dobrej formie. Spróbuj zabawy w polowanie, gdzie za pomocą wędki zakończonej piórami czy pluszowym gryzoniem lub nawet zwykłego kijka lub sznurka będziesz imitował ruchy ofiary. Podczas gdy młodsze koty potrafią biegać za zabawkami po całym mieszkaniu, to w przypadku starszego kota trzeba się bardziej wysilić, żeby zachęcić go do zabawy. Staraj się wykonywać szybkie, gwałtowne ruchy przypominające mysz lub innego gryzonia. Inne koty mogą z kolei bardziej lubić posuwiste ruchy naśladujące węża. Czy wiesz, że dla kota już samo obserwowanie wędki to zabawa? Kot nie musi biegać za nią jak szalony, aby zabawę można było uznać za udaną. Wystarczy odpowiednio długa obserwacja i kilka pacnięć łapą – nawet jeśli kot jest w pozycji leżącej.
Każdy kot niezależnie od wieku powinien mieć zabawkę węchową, w której będą ukryte smaczki. Koty uwielbiają smaczki i ich znajdowanie jest motywacją samą w sobie do rozpoczęcia zabawy. Można wykorzystać gotowe zabawki o różnym poziomie trudności, gdzie kot musi np. przesunąć odpowiedni element, żeby dostać się do celu. Dobrze sprawdzi się też specjalna mata węchowa lub nawet zwykły koc, pod którym ukryjemy smaczki. Pamiętaj, żeby zmieniać miejsca zabawy, aby zmusić swojego kota do jeszcze większego wysiłku.
Jeżeli mimo naszych wysiłków kot pozostaje niewzruszony, warto spróbować wykorzystać zabawki z kocimiętką, która pobudzi instynkt łowiecki, chęć do zabawy czy apetyt. Kocimiętka jest całkowicie bezpieczna dla kotów. Należy jednak pamiętać, że koty na kocimiętkę mogą reagować różnie, dlatego należy obserwować reakcję kota i w razie jakichkolwiek niepokojących sygnałów, zabrać kotu taką zabawkę.

Choroby wieku starczego u kotów – na co najbardziej narażony jest twój mruczek i jak zadbać o jego zdrowie?

Komfort życia starszych kotów mogą znaczne obniżyć pojawiające się choroby. U starszych kotów często pojawiają się problemy z układem moczowym i nerkami, które w najgorszym przypadku mogą doprowadzić do niewydolności nerek. Może to wynikać z wad wrodzonych lub specyfiki diety opartej na suchej i wysoko przetworzonej karmie, która ma w składzie wysokie ilości soli lub sztucznych dodatków. Jeżeli twój kot ma problemy z nerkami, należy stosować specjalną dietę. Warto wtedy udać się na konsultację do kociego dietetyka, który zaleci odpowiednie żywienie.
U starszych kotów wzrasta również ryzyko chorób serca, dlatego zalecane jest regularne monitorowanie stanu serca, ciśnienia oraz hormonów tarczycy. Bardzo częstym problemem u starszych kotów są choroby przyzębia, w tym zapalenia dziąseł. Nieleczony kamień może doprowadzić do utraty zębów, a bakterie z jamy ustnej mogą się przedostać do wnętrza organizmu, uszkadzając organy.
Z wiekiem u kotów może pojawić się choroba zwyrodnieniowa stawów. Bardzo często to właśnie ta dolegliwość powoduje, że koty stają się mniej ruchliwe i aktywne. Przyczyną jest ból wywołany chorobą stawów. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wczesna diagnostyka.
O kociego seniora należy odpowiednio dbać, aby jesień swojego życia spędził we względnym zdrowiu i szczęściu. Starszy kot potrzebuje zdecydowanie więcej spokoju. Nie oznacza to jednak, że należy go ignorować. Nadal należy odpowiednio się z nim bawić i okazywać mu czułość. I nie zapominaj o tym, aby starszego kota regularnie badać! Wizyta u weterynarza przynajmniej raz w roku w celu zrobienia podstawowych badań, np. z krwi, to podstawa.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.