Data publikacji:

Fiprex DUO dla kota. Po jakim czasie działa, od jakiego wieku? Opinie

Co na kleszcze dla kota? Jaki preparat na pchły dla kota? Sprawdź, jakie są rodzaje produktów przeciwpasożytniczych dla kota. Czy Fiprex dla kota jest dobrym produktem? Jak go stosować i jak często? Sprawdź, kiedy jest sezon na kleszcze i pchły w Polsce.
fiprex duo dla kota

Fiprex kot – po jakim czasie działa?

Fipronil zwalcza pchły w ciągu 24 godzin, a kleszcze i wszoły w ciągu 48 godzin od zastosowania. Zawarty w produkcie Fiprex DUO (S)-Metopren – regulator wzrostu owadów, hamuje rozwój niedojrzałych postaci pcheł (jaja, larwy i poczwarki), które występują w środowisku bytowania zwierząt, m.in. w kojcach i legowiskach.

Fiprex kot – od jakiego wieku?

Fiprex można stosować już u 8-tygodniowych kociąt, które ważą powyżej 1 kg. Nie wiadomo, czy produkt jest bezpieczny dla młodszych kociąt ze względu na brak badań. Wiadomo jednak, że produkt może być stosowany u ciężarnych i karmiących kotek. 

Fiprex dla kota – gdzie kupić?

Fiprex DUO jest lekiem OTC – dostępnym bez recepty. Możesz go nabyć w większości sklepów zoologicznych, lecznicach weterynaryjnych i sklepach internetowych. 

Fiprex Duo – dla kogo?

Marka ma w swojej ofercie produkty dla kotów, fretek i psów. Pamiętaj, że preparat dla psa nie może być stosowany u kota ani fretki.

Fiprex dla kota – wskazania

Zwalczanie inwazji wyłącznie pcheł lub w inwazjach mieszanych z kleszczami i (lub) wszołami.
  • Zwalczanie pcheł. Działanie owadobójcze przeciwko nowym inwazjom dorosłych pcheł utrzymuje się przez 4 tygodnie.
  • Zwalczanie jaj, larw i poczwarek pcheł. Działanie to utrzymuje się przez okres 6 tygodni po zabiegu.
  • Zwalczenie kleszczy. Działanie roztoczobójcze produktu utrzymuje się do 2 tygodni po podaniu. 
  • Zwalczanie wszołów.
  • Produkt może być wykorzystywany w ramach usuwania objawów klinicznych alergicznego pchlego zapalenia skóry (APZS), o ile zostało ono wcześniej rozpoznane przez lekarza weterynarii.

    Kiedy jest sezon na kleszcze?

    To w dużej mierze zależy od temperatur powietrza na zewnątrz. Kleszcze mogą pojawić się nawet w grudniu czy w styczniu, jeśli temperatura na zewnątrz będzie wynosiła 5–7 stopni Celsjusza przez kilka dni. Dlatego profilaktyka przeciwko kleszczom jest bardzo ważna przez cały rok, niezależnie od tego, czy jest to grudzień, styczeń czy marzec.

    Kiedy jest sezon na pchły?

    Sezon na pchły trwa przez cały rok, dlatego należy zabezpieczać swoje pupila przez pasożytami zewnętrznymi regularnie przez cały rok.
    Czytaj również: Ranking karm dla kotów

    Fiprex dla kota – jak działa?

    Fiprex DUO to linia produktów leczniczych przeznaczona do zwalczania inwazji pcheł i kleszczy. Fiprex DUO zawiera w składzie dwie substancje czynne: Fipronil oraz (S)-Metopren. Działanie preparatu polega na eliminowaniu pcheł, kleszczy oraz wszołów, poprzez blokowanie przewodnictwa nerwowego pasożyta, a w konsekwencji jego paraliż i obumarcie.

    Fiprex dla kota – jak podać?

    Trzymaj pipetę pionowo. Stuknij wąską część pipety, aby upewnić się, że zawartość pozostaje w głównym korpusie pipety. Odłam końcówkę. Rozsuń sierść na grzbiecie zwierzęcia u podstawy szyi przed łopatkami, aż skóra będzie widoczna. Umieść końcówkę pipety na skórze i ściśnij pipetę kilka razy, aby całkowicie opróżnić jej zawartość bezpośrednio na skórze w jednym miejscu.
    Nie należy kąpać zwierzęcia przez 2 dni po podaniu produktu.

    Fiprex dla kota – jak długo działa?

    Produkt działa przez około miesiąc. Okres pomiędzy kolejnymi zabiegami wynosi 4 tygodnie.

    Fiprex kot – opinie

    Fiprex kot polizał – czy coś mu grozi?

    Jeżeli dojdzie do wylizania produktu przez kota, może pojawić się krótkotrwałe ślinienie wywołane działaniem nośnika. Objawy mijają zazwyczaj po kilkunastu minutach. Jeśli twój kot wciąż bardzo się ślini po polizaniu produktu, to warto zadzwonić do lekarza weterynarii i poprosić o poradę.

    Fiprex duo dla kota – czy to dobry produkt?

    Tak, to dobry produkt dostępny w przystępnej cenie bez recepty. Działa dobrze u kotów, które już mają aktywną inwazję pasożytów zewnętrznych, ale sprawdzi się też jako produkt profilaktyczny. Pamiętaj, że krople działają tylko przez 4 tygodnie. Po tym czasie należy zaaplikować produkt raz jeszcze, jeśli chcesz dobrze zadbać o profilaktykę przeciwpasożytniczą.

    Fiprex dla kota – działania niepożądane

    Bardzo rzadko występują przejściowe reakcje skórne w miejscu podania (łuski, miejscowa utrata sierści, świąd, zaczerwienienie skóry) oraz uogólniony świąd i wyłysienia. Czasami obserwowano nadmierne ślinienie się, odwracalne objawy neurologiczne (przeczulica, depresja, objawy nerwowe) lub wymioty. Lek jest bezpieczny w stosowaniu, ale jego przedawkowanie zdecydowanie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia niepożądanych objawów.

    Co na kleszcze i pchły dla kota? Rodzaje produktów

    Krople do wylania na skórę przeciw pasożytom zewnętrznym dla kota (spot-on)

    To najczęściej wybierany rodzaj produktu o działaniu przeciwpasożytniczym. Takie krople należy wylać na skórę karku lub zadu, odchylając sierść na boki. Produkt wchłania się całkowicie w ciągu kilkunastu minut do kilku godzin.

    Obroża przeciwko pasożytom zewnętrznym dla kotów

    Taka obroża wygląda niemal tak samo jak zwykła obroża z adresatką. W zależności od danego preparatu i producenta, obroża działa od 1 do 6 miesięcy. Przed zakupem warto zapoznać się wcześniej z ulotką dołączoną do opakowania lub porozmawiać z lekarzem weterynarii. Czasem bardziej opłaca się kupić droższy preparat, który zabezpieczy mruczka na dłuższy czas. 
    Musisz jednak wiedzieć, że obroża przeciwko kleszczom i pchłom dla kota wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem podczas jej stosowania. Istnieje niewielkie ryzyko, że kot podczas przeciskania się przez płot czy przeskakiwania przez przeszkodę zawiesi się na obroży i nie będzie mógł się ruszyć.
    Koty mogą też gubić obroże, dlatego sprawdzaj codziennie, czy obroża przeciwkleszczowa dla kota jest na swoim miejscu, gdy mruczek wróci do domu wieczorem.

    Tabletki przeciwko pasożytom zewnętrznym dla kota

    W gabinetach weterynaryjnych możesz dostać też tabletki, które zaleca się stosować w profilaktyce przeciwko kleszczom.
    Inne preparaty przeciwko pasożytom zewnętrznym dla kotów:
  • spray,
  • szampon,
  • pianka.
  • Zdjęcie: Envato Elements