Data modyfikacji:

Ruja u kotki – ile trwa? Czym się objawia?

Ruja u kotki to czas, w którym zwierzę jest zdolne do zajścia w ciążę. Jeśli jesteś posiadaczem kotki domowej, koniecznie dowiedz się, jak rozpoznać objawy rui i jak postępować, gdy tylko do niej dojdzie.

ruja u kotki

Ile trwa ruja u kotki?

Ruja u kotki trwa około tygodnia i przypada na okres pomiędzy styczniem a wrześniem. Koty to tzw. zwierzęta poliestralne, co oznacza, że ich aktywność płciowa związana jest ściśle z długością doby. To właśnie dlatego mówimy o „marcowaniu” kotów wraz z początkiem wiosny.

Trzeba jednak wiedzieć, że u kotów domowych bardzo często dochodzi do zaburzeń rui, spowodowanych dużą ilością światła sztucznego oraz ogrzewania. Właśnie dlatego ruja u kotki może pojawiać się więcej niż raz do roku, a w niektórych przypadkach – wcale się nie kończyć!

Kiedy występuje pierwsza ruja u kotki?

Pierwsza ruja u kotki to kwestia indywidualna. Zwykle pojawia się pomiędzy 4. a 12. miesiącem życia kota. To także najlepszy czas, aby wykonać u kota sterylizację. Aby mieć pewność, że kotka przechodzi ruję, należy zaobserwować u niej zespół charakterystycznych objawów.

Ruja u kotki – objawy

Ruję u kotki bardzo trudno przeoczyć. Jej objawy są uciążliwe nie tylko dla samego zwierzęcia, ale też dla jego właściciela i innych domowników. Możesz podejrzewać, że twoja kotka przechodzi ruję, gdy:

  • bardzo głośno miauczy – dźwięk ten przypomina płacz dziecka,
  • ociera się o meble,
  • turla się po podłodze,
  • często kładzie się na plecach, podkurczając łapki,
  • nerwowo przestępuje z łapki na łapkę,
  • często oddaje mocz, znaczy teren,
  • wykazuje pogorszony apetyt.

Etapy rui u kota domowego

Okres rujowy u kotki dzieli się na cztery etapy i trwa od 14 do 30 dni.

  • Pierwszy etap trwa około 2 dni. Kotka ociera się o wszystko dookoła i nie dopuszcza do siebie kocura.
  • Drugi etap to ruja właściwa, w trakcie której zauważyć można u kota wyżej wymienione objawy. Kotka głośno nawołuje kocury, wije się, znaczy teren. Etap ten może trwać nawet do 20 dni, jednak najczęściej kończy się już po tygodniu. To optymalny czas na dopuszczenie kocura do kotki.
  • Trzeci etap to okres przejściowy, występujący, jeśli w fazie 2 nie doszło do zapłodnienia. Trwa około tygodnia i wiąże się ze stabilizacją poziomu hormonów. Kotka staje się o wiele spokojniejsza.
  • W czwartym, ostatnim etapie popęd płciowy kotki zostaje całkowicie wyciszony.

Domowe sposoby na ruję u kotki

Jeśli posiadasz zarejestrowaną hodowlę i chcesz, aby twoja kotka zaszła w ciążę, powinieneś zadbać o to, by ruja była dla niej łatwiejszym przeżyciem.

  • Kotka z rują powinna przebywać w spokojnym otoczeniu, mieć stały dostęp do wody i pokarmu, a także wygodnego miejsca do wypoczynku.
  • Uciążliwe objawy rui miną, gdy dopuścisz do kotki kocura.
  • Niektórzy hodowcy sięgają po hormonalne tabletki dla kota na ruję. Zmniejszają one objawy rui, jednak należy pamiętać, że mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworów w obrębie narządów płciowych, dlatego nie należy stosować ich często.

Sterylizacja – najlepszy sposób na uciążliwą ruję

Ci, którzy nie chcą rozmnażać swoich kotek, powinni jak najszybciej zainteresować się zabiegiem sterylizacji. Nie tylko eliminuje on uporczywe symptomy rui, ale przede wszystkim znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnych chorób – nowotworów sutka i ropomacicza. Sterylizację kotki można przeprowadzić już po pierwszej rui, a więc w 4.-12. miesiącu życia.

Ruja u kota – podsumowanie

Jeśli nie chcesz pozbawiać swojej kotki płodności, zadbaj o to, by ruja była dla niej jak najmniej dotkliwym przeżyciem. Jeśli jednak nie prowadzisz hodowli, najlepszym rozwiązaniem będzie prędka sterylizacja kota, która wyeliminuje ruję, zapobiegnie niechcianej ciąży oraz uchroni go przed groźnymi schorzeniami.

Autorka: Joanna Stanuch