Data modyfikacji:

Co lubią świnki morskie do zabawy?

Kawia domowa, wciąż nazywana świnką morską, jak każde inne zwierzę potrzebuje rozrywki, żeby czuć się dobrze. Choć nie jest ona bardzo aktywnym gryzoniem, dla zachowania jej dobrego zdrowia i samopoczucia warto pobudzać ją do wysiłku i mobilizować do zabawy. Nagrodą za to będzie szczęśliwe, zadbane zwierzę. Wiedząc, co lubią świnki morskie do zabawy, można przygotować dla nich wiele ciekawych aktywności, korzystając z gotowych akcesoriów lub bawiąc się z nimi według własnego pomysłu.

świnka morska

Dlaczego warto bawić się ze świnką?

Podpowiadaliśmy już, co jedzą świnki morskie. Dzisiaj zajmiemy się kolejnym aspektem opieki nad tymi miłymi zwierzątkami. Zabawa jest ważna dla wszystkich zwierząt, chociaż realizują one tę potrzebę na różne sposoby. Świnki morskie bardzo lubią towarzystwo ludzi i innych zwierząt własnego gatunku. Najcenniejszym prezentem, jaki możemy im podarować, jest inna kawia domowa. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, musimy się postarać o zapewnienie im innych rozrywek.

Co się stanie, jeśli zignoruje się potrzebę zabawy? Prawdopodobnie świnka szybko stanie się osowiała i smutna, będzie jej brakowało energii i chęci życia. Ponadto brak aktywności grozi otyłością i różnego rodzaju problemami zdrowotnymi. Może nawet skrócić długość życia. Przygarniając do domu tego uroczego gryzonia, warto od razu dowiedzieć się, co lubią świnki morskie do zabawy. Nie muszą to być skomplikowane akcesoria, choć w specjalne zabawki również warto wyposażyć klatkę.

Środki ostrożności przy zakupie zabawek dla świnki morskiej

Mając pod opieką kawię domową, trzeba mieć świadomość, jak delikatnym i kruchym jest zwierzęciem. Choć niektórym wydaje się, że niewiele różni się ona od chomika, jest to błędne wrażenie. Największym problemem jest kręgosłup świnki, który bardzo łatwo ulega uszkodzeniom przy nieodpowiednim obchodzeniu się z tym miłym zwierzakiem. Dlatego budowanie mu w klatce bardzo skomplikowanych, ryzykownych konstrukcji nie jest najlepszym pomysłem. W przypadku świnki odpadają typowe zabawki dla chomika, szczególnie kołowrotki do biegania, które są bardzo niebezpieczne.

Drugą ważną rzeczą, na którą trzeba zwracać uwagę, zastanawiając się, co lubią świnki morskie do zabawy i czym je zainteresować, jest możliwość pogryzienia przez nie elementów niektórych zabawek. Byłaby to bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ zjedzony kawałek plastiku może nawet udusić zwierzę. Najlepiej jest nie zostawiać gryzonia samego z zabawkami.

Wypuszczając kawię poza klatkę, trzeba zwracać dużą uwagę na zabezpieczenie mieszkania. Najlepiej jest ograniczyć się do jednego pokoju i uważać, by pozostali domownicy nie wypuścili zwierzaka na zewnątrz. Wszystkie ciemne kąty i miejsca, w które świnka mogłaby się wcisnąć, trzeba zasłonić i zabezpieczyć. Przedmioty, który mogłyby zostać pogryzione, powinno się usunąć, podobnie jak rośliny, do których mogłaby mieć dostęp nasza kawia.

Co lubią świnki morskie do zabawy poza klatką?

Kawię można zainteresować na wiele sposobów. Przede wszystkim warto jak najczęściej pozwalać jej kosztować wolności i chodzić poza klatką, jednak w bezpiecznym otoczeniu i pod nadzorem. Znalezienie jej za szafą czy pod łóżkiem w kłębach kurzu nie będzie przyjemnym doświadczeniem dla żadnej ze stron.

Po wyjęciu jej z klatki można próbować rozpocząć naukę wykonywania małych sztuczek. Oczywiście nie będzie to nic skomplikowanego, ale bardzo łatwo jest na przykład nauczyć świnkę morską przychodzenia do nas, kiedy ją wołamy. Na początku konieczna będzie zachęta w postaci smakołyku, ale później już nie. Dzięki przekąskom można również nauczyć świnkę stawania na dwóch łapkach, by po nie sięgała. Natomiast, żeby zachęcić ją do biegania, można przywiązać coś, co lubi jeść, na sznurku i pozwolić jej gonić zdobycz.

Świnki morskie bardzo lubią kontakt z człowiekiem, a każda zabawa jest też świetną okazją do zacieśniania więzi. Niektórzy chowają zwierzaka pod bluzkę, co jest zabawne i przyjemne dla kawii, inni uwielbiają spędzać razem czas głaszcząc miękkie futerko, karmiąc gryzonia i wymyślając wciąż nowe zabawy.

Co lubią świnki morskie do zabawy w klatce?

Jeśli zastanawiasz się, co lubią świnki morskie do zabawy w klatce, z pewnością na pierwszym miejscu powinny znaleźć się różnego rodzaju tunele. Najlepiej, jeśli będą one kupione w sklepie zoologicznym, wytrzymałe i dopasowane do rozmiarów kawii. Gryzonie wprost przepadają za przeciskaniem się przez tego typu konstrukcje. Mogą się również w nich chować. Wykonując je samodzielnie, trzeba zawsze pamiętać, by nie używać materiałów, które świnka mogłaby pogryźć i zjeść. Interesującym urozmaiceniem może być podwieszenie tunelu, co zapewni dodatkowe wrażenia.

Świnki kochają również miękkie polarowe szmatki i kocyki, które pozwalają im się zakopać, odpoczywać na nich lub skakać. Mogą być dla nich jednocześnie zabawką i legowiskiem. Ciekawym pomysłem jest również zawieszenie nisko nad podłogą klatki czegoś w rodzaju hamaka, który dostarczy wielu godzin zabawy i pomoże się zrelaksować.

Jedną z rzeczy, których nie powinno zabraknąć w klatce kawii, są też piłeczki oraz gryzaki. Najlepiej, jeśli będą one kupione w sklepie zoologicznym i wykonane z naturalnych lub bardzo odpornych materiałów takich jak wiklina czy trawa. W środku piłki mogą mieć również dzwoneczek, który doda im uroku w oczach naszej świnki.

Chociaż niektórym trudno w to uwierzyć, nie brakuje specjalnych gier przeznaczonych dla kawii. Polegają one najczęściej na szukaniu ukrytych smakołyków. Należą do nich na przykład Flip Board lub Snack Board. Gry te nie tylko dostarczają rozrywki zwierzęciu, ale ćwiczą również jego inteligencję. Zadaniem kawii jest odnalezienie smakołyku lub wydobycie go poprzez konkretne działanie. Obserwowanie gryzonia to świetna zabawa również dla człowieka. Samemu również można ukrywać ulubione przekąski, mobilizując świnkę do poszukiwań.

Autorka: Nina Nadybska