Data modyfikacji:

Jaka klatka dla królika? Jak wybrać klatkę dla królika?

Klatka, kojec czy akwarium? W czym królik będzie czuł się najlepiej? Ile kosztuje klatka dla królików? Sprawdź, w czym trzymać królika w domu. Dowiedz się, jakie są minimalne wymiary klatki dla królika.

transporter dla królika

Klatka dla królika – jaka?

Królik w domu jak każdy pupilmusi mieć zapewnione odpowiednie warunki. Jaka powinna być klatka dla królika? Najmniejszy model dla królika miniaturowego musi mieć minimalne wymiary 50 cm x 100 cm i około 40 cm wysokości. Należy jednak zaznaczyć, że to najmniejsze zalecane wymiary. Twój pupil będzie czuł się o wiele lepiej w większej klatce, dlatego warto wygospodarować nieco więcej miejsca na klatkę w mieszkaniu czy w domu.

Jak wybrać klatkę dla królika? Dobra klatka musi być trwała, bezpieczna, odporna na działanie wody i prosta w obsłudze. Wybierz taką, której otwarcie jest dla ciebie proste. Ułatwi ci to znacznie czyszczenie kuwety w środku klatki, wymianę wody czy karmienie.

Zwróć uwagę na dno klatki (kuwetę). Powinno ono być wykonana z solidnego tworzywa sztucznego. Unikaj klatek dla królików z dnem wykonanym z kratki. Takie dno nie będzie komfortowe dla królika.

Wiesz już, że będziesz chciał trzymać otwartą klatkę przez większą część dnia lub nocy? Koniecznie wybierz tę, która otwiera się z boku. Królik będzie mógł wówczas wchodzić i wychodzić z klatki, kiedy tylko będzie chciał.

Jaka klatka dla 2 królików miniaturek?

Trzymanie dwóch królików w jednej klatce jest jak najbardziej możliwe. Gryzoniom należy jednak zapewnić specjalne warunki. Minimalne wymiary klatki dla dwóch królików miniaturowych to około 140 cm x 70 cm i około 40 cm wysokości.

Pamiętaj jednak, że to nie jest dobry pomysł, by w klatce umieszczać od razu dwa nieznane sobie króliki. Zapoznaj wcześniej gryzonie ze sobą i sprawdź, czy się polubią.

Zagroda dla królika zamiast klatki?

Kojec dla królika coraz częściej zastępuje zwykłe klatki. Takie rozwiązanie zapewnia pupilowi więcej miejsca do życia. Zagroda dla królików ma wysokość około 0,5-1 m. To zazwyczaj wystarcza, by zwierzę nie przeskoczyło przez płotek.

Dużą zaletą takiego kojca jest jego mobilność i plastyczność. Możesz przenieść go np. na zewnątrz, na trawę, jeśli chcesz, by królik miał możliwość zjedzenia świeżych ziół lub zabrać do innego pokoju. Kształt i wielkość zagrody dla królika możesz dostosować do potrzeb. Płotki można składać i zaginać, przez co kojec sprawdzi się nawet w ograniczonej przez meble przestrzeni.

Zwróć jednak szczególną uwagę na to, by przestraszony królik nie przeskoczył przez ścianę zagrody, gdy spłoszy go np. przelatujący nad nim ptak. Warto wówczas zabezpieczyć kojec od góry.

Możesz umieścić w zagrodzie zwykłą klatkę dla królika ze stale otwartymi drzwiczkami. Pupil będzie miał wówczas swoje legowisko w klatce, a na zewnątrz będzie mógł zaspokajać potrzebę aktywności fizycznej, jedzenia czy picia.

Zagroda dla królika to doskonałe rozwiązanie, jeśli twój pupil niszczy meble lub przewody elektryczne, a ty nie masz możliwości wszystkiego zabezpieczyć.

Akwarium dla królika

Niestety, to nie jest dobry pomysł. Zaletą akwarium jest na pewno to, że ma zabudowane ściany. Dzięki temu siano czy ściółka nie będą miały możliwości wypaść na zewnątrz na twoją dopiero co odkurzoną podłogę. Musisz jednak wiedzieć, że w akwarium nie ma odpowiedniej cyrkulacji powietrza, dlatego nie wolno trzymać w nim królików.

Ile kosztuje klatka dla królika?

Koszt podstawowej klatki dla królika miniaturki to około 100-120 zł. Cena oczywiście wzrośnie, jeśli wybierzesz większą klatkę lub taką z funkcją wybiegu. Koszt drewnianej klatki dla królika (do trzymania na zewnątrz) jest znacznie wyższy.

Autorka: Natalia Ciszewska