Data publikacji:

Jaka klatka dla myszy? Czym się kierować przy wyborze? 

Two funny white and gray tame curious mouses hamsters with shiny eyes
Myszy są bardzo chętnie wybieranymi zwierzątkami domowymi, kiedy zachowują zdrowie, nie wymagają skomplikowanej opieki, a ich obserwacja może być bardzo interesująca, zwłaszcza dla dzieci. Oczywiście decyzja o rozpoczęciu hodowli powinna być dobrze przemyślana i zaplanowana. Radzimy, jaką klatkę dla myszy wybrać, a także na co zwracać uwagę podczas opieki nad tymi gryzoniami.

Hodowla myszy – co warto wiedzieć?

W amatorskich hodowlach spotyka się przede wszystkim myszy domowe (łac. Mus musculus), osiągające od 7 cm do 12 cm długości (bez ogona) i ważące przeciętnie w przedziale do 15 g do 25 g. Długość i kolor ich sierści mogą być bardzo zróżnicowane, spotkamy się nawet z osobnikami o wielobarwnym namaszczeniu. 
W naturze myszy prowadzą przede wszystkim nocny tryb życia, pozwalający uniknąć im kontaktu z drapieżnikami. Dotyczy to również udomowionych egzemplarzy. Warto więc pamiętać o tym, ustawiając ich klatkę w sypialni, bowiem mogą wybudzić nas ze snu. 
Myszy to zwierzęta stadne, jednak ich usposobienie co do towarzystwa jest uzależnione od płci. W grupach lubią przebywać przede wszystkim samice, więc decydując się na ich zakup, powinny mieć przynajmniej jedną towarzyszkę w klatce. Całkowitą samotność preferują samce, które w naturze zażarcie walczą o swojej terytorium. Jeżeli chcemy więc pojedynczego zwierzaka, samce są znacznie lepszym wyborem. W zgodzie żyją ze sobą z reguły także myszki, które są rodzeństwem lub wychowywały się wspólnie od urodzenia. 
Hodowane w domu myszy nie żyją niestety zbyt długo. Choć teoretycznie mogą obchodzić nawet trzecie urodziny, w rzeczywistości żegnają się ze swoimi właścicielami zazwyczaj już po półtora roku. Nawet pod najlepszą opieką gryzonie pozostają bardzo chorowite, a ich leczenie wymaga wizyt u weterynarza oraz niemałych wydatków. Weźmy to więc pod uwagę, rozważając to, czy chcemy się nimi zajmować. 
Czytaj również: Jaka klatka dla chomika?
Dieta myszy domowej ma szczególne znaczenie dla jej zdrowie. Do karmienia gryzoni poleca się specjalistyczne karmy ze sklepów zoologicznych, które zawierają odpowiednie proporcje najważniejszych składników odżywczych, co stanowczo ułatwia życie właściciela. Gryzonie gustują w świeżych owocach (poza cytrusami), warzywach (odradza się podawanie szczawiu lub szpinaku), w ziołach (melisa, rumianek, babka lancetowata), a także kiełkach. Z przyjemnością zjedzą też drobne kawałki pełnoziarnistego chleba. Raz w tygodniu lub rzadziej można podać im również gotowane mięso, twaróg, gotowane jajka lub orzechy. Warto pamiętać, że żółty ser, z którym popkultura nieodmiennie kojarzy myszy, nie będzie służył tym zwierzakom i nie powinniśmy go im podawać.
Eksperci polecają kupować myszy z profesjonalnych hodowli lub adoptować osobniki pochodzące np. z laboratoriów, które oferują organizacje zajmujące się ratowaniem zwierząt. Myszy ze sklepów zoologicznych są co prawda tańsze od tych pochodzących od hodowców, ale znacznie częściej chorują i cierpią na różnego typu choroby genetyczne, często rozmnaża się je bowiem wyłącznie jako żywy pokarm dla większych zwierząt, takich jak węże. 

Klatka dla myszy – najważniejsze informacje

Wybierając schronienia dla myszy, możemy zdecydować się na całkowicie szklane terrarium lub specjalistyczną klatkę. To drugie rozwiązanie jest preferowane ze względu na lepszą wentylację wnętrza. Klatka jest też zdecydowanie lżejsza, łatwiej ją przenosić i sprzątać. Z drugiej strony szklane akwaria pozwalają baczniej obserwować myszy, a także zapobiegają rozsypywaniu się ściółki na zewnątrz pojemnika.
Zwróćmy jednak uwagę na to, że klatki należy ustawiać z dala od okien lub drzwi, by uniknąć przeciągów i chłodu. Myszy najlepiej czują się w temperaturze pokojowej, a więc w ok. 18–22 stopniach Celsjusza. Przy ponad 30 stopniach mogą dostać udaru cieplnego, więc klatka nie powinna stać latem przez długi czas w ostrych promieniach słońca. Czasem więc może się okazać, że trzeba ją przestawić.
W sklepach znajdziemy dedykowane gryzoniom klatki. Warto tutaj zwrócić uwagę na ich konstrukcję, czy szpary w kratach nie pozwolą myszy wydostać się na wolność. Eksperci radzą, by odległość pomiędzy szczebelkami nie przekraczała ok. 7 mm. Poleca się tutaj produkty, w których dno wykonane jest z tworzywa sztucznego lub szkła, które można bardzo łatwo wyczyścić podczas wymiany podłoża. Odradza się klatki z drewnianymi spodami, bowiem z czasem przesiąkną one nieprzyjemnym zapachem, którego nie sposób się skutecznie pozbyć, ponieważ wsiąka on w strukturę materiału.

Jakie wymiary klatki dla myszy są najlepsze?

Bez względu na to, czy wybierzemy terrarium, czy też klatkę, dla zasady im będzie ona większa, tym lepiej. Pamiętajmy też, że wielkość determinuje tutaj również liczba mieszkańców. 
Minimalna przestrzeń życiowa dla samca wynosi 1500 cm2, co oznacza, że klatka ma ok. 50 cm na 30 cm. Dwie samice zadowolą się 2400 cm2, co przekłada się na klatkę o wielkości 60 cm na 40 cm. Oczywiście są to całkowicie minimalne wymiary, w rzeczywistości zwierzaki poczują się znacznie lepiej w większej klatce czy terrarium. Od czasu do czasu warto je także wyciągnąć „na spacer”, wypuszczają pod nadzorem do pokoju. Pozwoli to też oswoić się myszom z ich właścicielem, co jest ważne zwłaszcza w przypadku żyjących samotnie samców.
Dobrym sposobem na zyskanie dodatkowej przestrzeni życiowej jest wybór piętrowej klatki, która będzie atrakcyjna zwłaszcza dla par gryzoni.

Podłoże w klatce dla myszy

Eksperci zalecają, by jako podłoże w klatce dla myszy wykorzystywać gotowe mieszanki trocin sprzedawane w sklepach zoologicznych. Koniecznie muszą być one jednak niepylące, w przeciwnym wypadku przy każdym ruchu myszy w powietrze będzie wzbijał się drobny pył osadzający się w płucach zwierzaka. Jest to bardzo niebezpieczne, bowiem prowadzi do rozwoju alergii oraz chorób układu oddechowego.
Alternatywą dla trocin jest np. ściółka bawełniana lub zrobiona z kolb kukurydzy. Wybierajmy tutaj jednak zawsze produkty ze sklepów, samodzielne zbieranie materiałów na wyściółkę może pozwolić nam zaoszczędzić kilkanaście złotych, ale zwiększamy ryzyko, że zaszkodzimy gryzoniowi, narażając go np. na infekcje. Podłoże w klatce należy regularnie wymieniać.

Wyposażenie klatki dla myszy

Podstawowym wyposażeniem klatki dla myszy jest poidełko i karmnik. Elementy te powinny być wykonane z ceramiki lub szkła, modele zrobione z plastiku są nie tylko mniej odporne, ale myszy będą z chęcią je obgryzały, co stanowi zagrożenie dla ich zdrowia.
Poza tym, we wnętrzu powinny się znaleźć również dodatkowe akcesoria zajmujące uwagę myszki. Wśród nich wymienić możemy tradycyjny plastikowy kołowrotek, którego średnica powinna mieć około 20 cm. Poleca się również wstawienie domku, dającego zwierzakowi dodatkowe poczucie bezpieczeństwa i miejsce na urządzenie gniazda. Myszy lubią przeciskać się przez wąskie przestrzenie, więc spodobają im się specjalne tunele. Dobrze widziane są też konstrukcje do wspinania się, takie jak hamaczki lub drabinki. 
Zdjęcie: Envato Elements