Data publikacji:

Szczur Dumbo. Wyżywienie, pielęgnacja i akcesoria

Chociaż są niezwykle mądre i przyjaźnie nastawione, to mimo to szczury są nadal owiane w Polsce złą sławą. Głównym powodem są powtarzane od lat mity, które nie mają nic wspólnego z prawdą. Niektórzy jednak ignorują nieprawdziwe przekonania na temat gryzoni i decydują się je adoptować na zwierzątka domowe. Szczególnie dużą popularnością cieszy się szczur Dumbo. Jeżeli planujesz przygarnąć go pod swój dach, to koniecznie przeczytaj nasz poradnik.
Domestic rat Dumbo sits in the hands of the hostess for a walk in the park on a sunny summer day.

Szczur Dumbo – co warto o nim wiedzieć? Informacje na temat rasy

Nie ma co ukrywać – popularność szczura Dumbo wynika z jego uroczego wyglądu i przyjaznego nastawienia, dzięki którym coraz więcej osób decyduje się na adopcję lub zakup gryzonia. Co warto o nim wiedzieć?
Szczur Dumbo jest jedną z ras szczurów domowych, będący odmianą szczura norweskiego. Jego charakterystyczny wygląd, o którym opowiemy ci więcej za chwilę, wynika z mutacji genetycznej. Jednak już teraz możemy się podzielić ciekawostką na temat sierści szczura Dumbo – ma niespotykaną sierść, która jest krótka i kręcona. Wiele gryzoni, w szczególności samic, może też gubić futro, gdy stają się dorosłe.
Na uwagę zasługuje również charakter szczura Dumbo. Gryzoń jest inteligentny, ciekawski, bardzo aktywny, a przy tym przyjaźnie nastawiony do ludzi i innych zwierząt domowych. Chętnie się bawi i można uczyć go sztuczek.
Polecamy: Szczur hodowlany

Szczur Dumbo a zwykły – czym się od siebie różnią?

Jakie są różnice między szczurem Dumbo a tym zwykłym? Ten pierwszy jest mniejszy, ma w połowie kręconą sierść oraz rozstawione po bokach uszy, które pozwalają odróżnić go już na pierwszy rzut oka. Są okrągłe i większe. To właśnie im zawdzięcza swoją nazwę, ponieważ przypominają uszy bajkowego słonia Dumbo.
Jakie są inne różnice między szczurem Dumbo a zwykłym? Jest on o wiele przyjaźniejszy i ma łagodny temperament, co czyni go doskonałym zwierzakiem domowym. Jest towarzyski i przywiązuje się do swojego opiekuna, a obecność innych gryzoni czy nawet psów nie sprawa im problemu. 

Szczur Dumbo – ile żyje?

Myślisz o hodowli szczura Dumbo i zastanawiasz się, ile żyje gryzoń? Jeżeli chodzi o tę rasę, to podobnie jak w przypadku chomików, maksymalna długość życia wynosi 3 lata. Oczywiście pod warunkiem, że zapewnisz zwierzakowi odpowiednie warunki i nie zaniedbasz jego zdrowia czy diety.
Ciekawi cię, skąd tak krótka długość życia u szczura Dumbo? Gryzoń ma przyspieszony metabolizm, a jego rozwój przebiega o wiele szybciej niż w przypadku innych zwierzaków. Mimo wszystko szczury hodowane w domu mogą przeżyć nawet kilkukrotnie dłużej od gryzoni żyjących na wolności.

Czy szczur Dumbo może żyć w pojedynkę?

Szczur Dumbo, podobnie jak i pozostałe rasy, jest zwierzęciem stadnym. Właśnie dlatego najlepszym lepszym wyborem jest zapewnienie mu towarzystwa – może być to jeden gryzoń albo kilku towarzyszy. 

Czym karmić szczura Dumbo? Szczegóły jego diety

Co je szczur Dumbo? Jego potrzeby dietetyczne nie są skomplikowane, jednak nie oznacza to, że możesz zaniedbać jego żywienie. Właściwie dobrany pokarm jest podstawą prawidłowego rozwoju gryzonia. 
Dobrze, aby dieta szczura Dumbo obejmowała węglowodany (60–70%), białko (15–20%) oraz tłuszcze (5–7%). W jego pokarmie nie może też zabraknąć cennych witamin i minerałów. Oprócz wysokiej jakości suchej i mokrej karmy dostępnej w sklepach zoologicznych podawaj mu również warzywa i owoce: brokuły, marchewkę, cukinię, paprykę, jabłka bez pestek, maliny, banany czy borówki, przy czym te drugie należy traktować jako przekąski, ponieważ zawierają naturalne cukry.
Jako źródło białka możesz podawać gryzoniowi jajka, mięso i ryby, podczas gdy smacznym i zdrowym źródłem tłuszczów są nasiona, orzechy czy oleje roślinne.
Pamiętaj też, że szczur Dumbo musi mieć nieustanny dostęp do świeżej i czystej wody.

Jak dbać o szczura Dumbo?

Podstawą opieki jest prawidłowa dieta, o której już ci opowiedzieliśmy, oraz regularne wizyty u weterynarza. Oprócz tego zadbaj o to, aby szczur Dumbo nie przebywał nieustannie w klatce. Baw się z nim przynajmniej przez godzinę dziennie, pamiętając o jego bezpieczeństwie. 

Wybieramy klatkę dla szczura Dumbo. Na co zwrócić uwagę?

Podstawą, jeśli chodzi o klatkę dla szczura Dumbo, są jej odpowiednie wymiary. Wiadomo, że im jest ona większa, tym lepiej, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić. W trakcie zakupu weź pod uwagę minimalne rekomendowane wymiary, które dla tej rasy wynoszą 80 cm długości, 50 cm szerokości i 80 cm szerokości. Im więcej gryzoni planujesz hodować, tym większe będą minimalne wymiary. Dobrym pomysłem jest, aby klatka miała przynajmniej jedno dodatkowe piętro.
Wymiary to jednak nie wszystko. Klatka powinna być wykonana z wytrzymałego, niemożliwego do przegryzienia materiału. Najlepiej sprawdzi się ta metalowa z odpowiednio rozstawionymi prętami (koniecznie niepomalowanymi). Chociaż zapewniają one tak ważną cyrkulację powietrza, to odległość między szczebelkami nie może być za duża, bo gryzoń po prostu się przez nią przeciśnie. Zaleca się, aby wynosiła ona maksymalnie 12 mm.
Sprawdź też, czy interesująca się klatka dla szczura Dumbo nie ma ostrych elementów, które mogłyby skaleczyć gryzonia.

Co powinno znaleźć się w klatce szczura Dumbo?

Obowiązkowym wyposażeniem klatki szczura Dumbo jest kuweta. Wbrew pozorom korzystają z niej nie tylko koty, ale także gryzonie. Nie jest to jednak osobny element, a część klatki – tak właśnie nazywa się jej dolną część. Zwróć uwagę na te z wysokimi bokami, które zabezpieczą zawartość przed wypadaniem na zewnątrz. Dobrze, aby była też odczepiana albo wysuwana, bo dzięki temu jej opróżnianie i czyszczenie będzie dla ciebie o wiele łatwiejsze.
A czym wypełnić kuwetę? Najlepszym wyborem jest pellet, który nie podrażnia delikatnych łapek szczura Dumbo. Jeżeli nie masz gdzie go kupić, to możesz zdecydować się na dostępne w każdym sklepie zoologicznym trociny. Zwróć jednak uwagę, czy gryzoń nie kicha. Czasami tania ściółka jest wzbogacana o olejki eteryczne.
Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia klatki są miski i poidełka. Te pierwsze powinny być maksymalnie stabilne, nawet odrobinę cięższe, aby nie przesuwały się w momencie, gdy szczur będzie jeść. Z kolei wodę należy wlewać do zawieszonego na klatce poidełka. Jest to o wiele bardziej higieniczne niż podawanie jej w miseczce, do której mogą wpadać odchody, trociny czy jedzenie.

Polecane zabawki dla szczura Dumbo

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, szczur Dumbo jest niezwykle ciekawski i chętny do zabawy. To oznacza tylko jedno – w jego klatce nie może zabraknąć zabawek, którymi będzie mógł się bawić albo samodzielnie, albo razem z tobą czy innymi gryzoniami. Aby jednak rozrywka była bezpieczna, postaraj się wybierać akcesoria wykonane z drewna albo metalu.
Wiele z zabawek jest sprzedawanych razem z klatką. Mowa o jej nieodłącznych elementach, takich jak drabinki, podesty, tunele czy półki, które zapewnią gryzoniowi wielogodzinną rozrywkę. Zainwestuj też w hamak, domek czy legowisko, w których będzie mógł się schować i odpocząć w spokoju.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Katarzyna Wendzonka