Data modyfikacji:

Co jedzą króliki? Czym karmić królika?

Króliki kojarzą się głównie z jedzeniem marchewek. Czy rzeczywiście powinny one być podstawą ich diety? Zdecydowanie nie. Pokarm dla królika powinien być zróżnicowany i zawierać przede wszystkim siano i zioła. Biorąc do swojego domu to delikatne zwierzę, warto dowiedzieć się, co jedzą króliki i jakie jedzenie będzie sprzyjało ich zdrowiu i doskonałej kondycji, a co może zaszkodzić lub nawet być niebezpieczne. Pomocny będzie z pewnością poradnik, czym karmić królika.

karma dla królika

Co jedzą króliki w naturze?

Co jedzą króliki miniaturki? Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, co może jeść królik domowy, wystarczy zastanowić się nad tym, jak wyglądała dieta jego dzikich przodków. Znajdowały one pożywienie na łąkach, skubiąc świeżą i suchą trawę, zioła i korzonki, dlatego tego rodzaju pokarm zawsze będzie najzdrowszy również dla naszego pupila.

Królik żywiący się głównie marchewką to mit, który zostanie sprostowany w każdym poradniku, czym karmić królika. Choć warzywo to jest dozwolone, zdecydowanie nie powinno zdominować diety. Królik baranek wymaga dobrej, przemyślanej diety.

Co może jeść królik? Sucha karma

Jednym z poważniejszych błędów, jakie można popełnić, wybierając jedzenie dla królika, jest sięganie po granulat jako podstawę jego diety. Przyzwyczailiśmy się żywić suchą karmą domowe koty i psy, jednak potrzeby królików są inne. Nie oznacza to, że granulatu nie można podawać wcale, on również może być wzbogaceniem diety pupila. Przede wszystkim istotne są jednak trawa i zioła, zarówno świeże, jak i suszone.

Co jedzą króliki domowe?

Nie każdy wie, czym karmić króliki, kiedy przygarnia do domu jednego z nich. Dobrze jest jak najszybciej uzupełnić wiedzę, żeby nie zrobić krzywdy pupilowi. Króliki są bardzo delikatne, a ich życie trwa stosunkowo krótko, dlatego powinno się zadbać o to, by jego jakość była jak najlepsza. Warto wybierać odpowiednie akcesoria oraz w sposób szczególny dbać o codzienną dietę.

Świeża trawa

Szczęściarzami są króliki, które mają możliwość jedzenia soczystej trawy w ogródku lub na łące, na którą opiekun je regularnie wyprowadza. Nie powinna to być trawa, która rośnie w pobliżu drogi.

Co chętnie je królik? Zioła

Latem można pójść na łąkę i nazbierać ich dla swojego królika. Szczególnie polecane są liście mniszka, babki, melisa, skrzyp, ale sprawdzą się również uprawiane w domu oregano, tymianek lub mięta.

Siano dla królika

To najlepsza alternatywa dla świeżej trawy. Dostarcza niezbędnych składników odżywczych, a ponadto pomaga królikowi ścierać zęby. Siano, zioła i trawa powinny stanowić około 70-80% diety królika.

Warzywa i owoce

To one będą najlepszym uzupełnieniem tego, co je królik miniaturka na co dzień. Choć owoce i warzywa są bogate w witaminy i sole mineralne, nie powinno się podawać więcej niż 100 g tego rodzaju pokarmu. Szczególnie uważać trzeba z owocami, które są kaloryczne i bogate w cukier, dlatego wystarczy proponować je jako smakołyk raz lub dwa razy w tygodniu. Mogą to być jabłka, gruszki lub banany.

Wśród warzyw wybrać możemy marchewkę, buraka, pietruszkę, seler, cukinię, cykorię, fenkuł, paprykę czy seler naciowy. Uważać trzeba na warzywa wzdymające lub zawierające dużą ilość szczawianów.

Woda

Czym karmić królika domowego? Nie może zabraknąć również wzmianki o wodzie. Stały dostęp do świeżej wody jest niezwykle ważny.

Czego nie mogą jeść króliki?

Poza wiedzą, czym karmić królika, istotne jest również to, co może mu zaszkodzić. Z pewnością będzie to większość żywności przetworzonej spożywanej przez człowieka. Nie powinno się karmić królika chlebem czy ciastem, wyjątkowo niebezpieczna jest czekolada. Również domowe kwiaty nie są wskazane dla zwierzaka i mogą mu bardzo zaszkodzić.

Autorka: Nina Nadybska