Data modyfikacji:

Co powinna zawierać wyprawka dla psa?

Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu są stresujące nie tylko dla niego, ale też dla jego nowych opiekunów. Warto wcześniej dobrze przygotować się na pojawienie się czworonoga. Sprawdź, co kupić powinna zawierać wyprawka dla psa.

Wyprawka dla szczeniaka

Jak dbać o psa, który pojawi się w naszym domu? Dla wszystkich tych, którzy z psami mieli już do czynienia, to zapewne bułka z masłem, ale mimo wszystko warto sobie pewne informacje przypomnieć. Szczególnie jeśli planujesz adopcję lub kupno szczeniaka, który potrzebuje nieco więcej uwagi i troski ze strony swojego opiekuna.

Karma dla szczeniaka

Jaka karma dla psa będzie najlepsza? Wybór idealnej karmy dla szczeniaka nie jest prosty. Warto w tej kwestii poradzić się lekarza weterynarii.

To, co powinieneś wiedzieć, to na pewno fakt, że szczenięta powinny dostawać karmę przeznaczoną dla szczeniąt danej wielkości lub konkretnej rasy. W dobrych sklepach zoologicznych i placówkach weterynaryjnych dostaniesz np. karmę dla szczeniąt ras szybkorosnących, karmę dla szczeniąt shih tzu czy karmę dla szczeniaka labradora. 

Obroża lub szelki

Obowiązkowy element wyprawki dla szczeniaka. Szelki są polecane przede wszystkim psom, które są bardzo aktywne na spacerach, tym, które dopiero uczą się chodzić na smyczy i psom, które są narażone na wady kręgosłupa.

W sklepach zoologicznych (także tych internetowych) znajdziesz np. szelki dla buldoga francuskiego, szelki dla shih tzu, szelki dla labradora czy szelki dla cocker spaniela. Ważne, by szelki miały możliwość szybkiej i łatwej regulacji. Raz w tygodniu należy sprawdzać, czy nie są już zbyt ciasne dla szczeniaka i odpowiednio je dopasować.

Obroża jest polecana psom spokojnym, psom ras miniaturowych i psom ras małych. W sklepach zoologicznych znajdziesz szeroki wybór produktów.

Smycz dla szczeniaka

Pierwsza smycz dla psa powinna być lekka i w miarę długa. Pupil powinien nauczyć się na niej chodzić. Zaleca się, by była to raczej zwykła, tradycyjna smycz. Na smycz automatyczną jeszcze przyjdzie czas, gdy pupil podrośnie.

Legowisko dla szczeniaka

Legowisko dla szczeniaka powinno być bezpieczne i niskie, by pupil mógł szybko i łatwo do niego wchodzić, i z niego schodzić. Powinno być na tyle duże, by ten mógł się w nim swobodnie położyć.

Dlatego, kupując pierwsze legowisko dla psa, kieruj się docelową wielkością psa. Rasy szybkorosnące, czyli owczarki niemieckie, golden retrievery i labradory, rosną w mgnieniu oka, dlatego szybko wyrosną z legowiska dla szczeniaka.

Adresówka lub zawieszka z danymi opiekuna

Dodatkowe zabezpieczenie, o którym często się zapomina podczas kompletowania wyprawki dla szczeniaka. Dzięki niej każdy, kto znajdzie psa na spacerze, będzie mógł sprawdzić, kto jest jego opiekunem i powiadomić go o tym, że znalazł zwierzę.

Obroża z GPS dla psa to interesujący gadżet technologiczny, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Pozwala określić położenie psa z bardzo dużą dokładnością. Sprawdza się przede wszystkim dla psów myśliwskich, ale nie tylko.

Zabawki dla szczeniaka

Powinny to być różnego rodzaju gryzaki, szarpaki, piłki, pluszaki i zabawki edukacyjne dla psów. Ważne, by były przeznaczone dla szczeniąt danej rasy. Nie mogą być ani za duże, ani za małe. Zbyt małe zabawki mogą być niebezpieczne dla zdrowia szczenięcia (ryzyko zadławienia się), a za duże nie będą dla czworonoga atrakcyjne, ponieważ nie będzie mógł ich gryźć czy przeżuwać.

Szczoteczka i pasta do zębów dla szczeniaka

Codzienne mycie zębów szczeniaka jest bardzo ważnym elementem profilaktyki kamienia nazębnego u psa. Należy robić to regularnie, np. po każdym wieczornym spacerze.

Przydadzą ci się szczoteczka do zębów dla psa i pasta do zębów dla psów. Nigdy, pod żadnym pozorem, nie używaj do mycia zębów pasty dla ludzi, ponieważ zawiera zbyt dużą dawkę fluoru, która może być dla psa niebezpieczna.

Szczotka, furminator lub grzebień dla szczeniaka

Szczotka dla szczeniaka pozornie nie jest na początku potrzebna, ponieważ młode psy gubią niewielką ilość sierści. Jednak wiek szczenięcy to najlepszy czas na przyzwyczajenie pupila do szczotkowania, dlatego warto czesać pupila 1-3 razy w tygodniu tylko po to, by przyzwyczaić go do tej czynności.

Klatka dla szczeniaka

Nie każdy opiekun decyduje się na wprowadzenie klatki, dlatego nie jest to obowiązkowy element wyprawki dla psa, w przeciwieństwie do pozostałych punktów. Warto jednak rozważyć jej zakup, bo korzystanie z niej niesie ze sobą wiele korzyści nie tylko dla opiekuna, ale też dla samego czworonoga.

Początki przyzwyczajania psa do pozostawania w klatce nie zawsze są proste, jednak już po kilku razach pupil się z nią oswoi. Możesz zamykać go w niej nocy, ale też w dzień, gdy np. nie chcesz, by pupil chodził po mokrej podłodze, którą zaczynasz myć. Klatka dla psa z czasem stanie się jego bezpiecznym miejscem, legowiskiem, w którym będzie chętnie odpoczywał.

Wyprawka dla szczeniaka od hodowcy

Niektórzy hodowcy przygotowują wyprawkę dla szczeniąt, które sprzedają. To od nich zależy, co znajdzie się w takiej paczce oprócz książeczki zdrowia psa i rodowodu. Mogą to być kolorowe zabawki dla szczeniąt, próbki karmy dla szczeniaka czy pierwsza obroża dla psa. Warto wcześniej zapytać hodowcę, czy taką paczkę przygotowuje, by nie duplikować niepotrzebnie produktów.

Wyprawka dla psa ze schroniska lub fundacji

Planujesz adopcję dorosłego lub starszego psa ze schroniska lub fundacji, który ma za sobą trudną przeszłość? Warto się do tego kroku odpowiednio przygotować. Każdy pies radzi sobie z przykrymi sytuacjami, które go spotkały w przeszłości w różny sposób, dlatego trudno przewidzieć, czego będzie potrzebował akurat zwierzak, którego chcesz przygarnąć pod swój dach.

Można jednak z pewnością założyć, że przyda mu się spokojny, cichy kąt, w którym będzie czuł się bezpiecznie i kilka zabawek, którymi być może zacznie się bawić szybciej, niż ci się wydaje.

Legowisko dla psa powinno się znajdować w najgłębszym kącie pokoju, w którym najczęściej przebywasz. Może to być np. salon lub kuchnia. Ważne, by zwierzak mógł swobodnie obserwować całe pomieszczenie, ale miał jednocześnie poczucie, że nikt mu nie przeszkodzi, gdy będzie chciał sobie odpocząć.

Długa smycz lub linka dla psa sprawdzi się, jeśli pies nie potrafi chodzić dobrze na smyczy, czuje się niekomfortowo na krótkiej smyczy i dopiero nabiera do ciebie zaufania. Taką smycz lub linkę możesz po prostu położyć na ziemi. Wystarczy na nią nadepnąć lub podnieść, jeśli zauważysz, że pies zaczyna się od ciebie oddalać na zbyt dużą odległość.

Szelki sprawdzą się lepiej, w porównaniu do obroży dla psa, jeśli twój pies jest żywiołowy i dopiero uczy się chodzić na smyczy. Jeżeli pupil ciągnie smycz na spacerach, to szelki zapobiegną nadwyrężeniu odcinka szyjnego kręgosłupa, ponieważ rozkładają tę siłę równomiernie na boki ciała i klatkę piersiową.