Data modyfikacji:

Jaką smycz dla psa wybrać?

Smycz jest dla psa nie tylko ograniczeniem swobody, ale także sposobem na komunikację z opiekunem. Człowiek powinien być przewodnikiem zwierzęcia, co daje mu poczucie kontroli, a psu zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Dostępne są smycze wykonane z rozmaitych materiałów, różnego typu i długości. Wybór zależy od miejsca, w którym odbywają się spacery, temperamentu zwierzęcia oraz indywidualnych preferencji. Jaka smycz dla psa będzie najlepsza?

Jaka jest najlepsza smycz dla psa? 

Nie istnieje smycz, która odpowiadałaby każdemu, bez względu na sposób jej używania czy rasę psa. Chociaż wydaje się, że to tylko kawałek taśmy lub skóry, od smyczy zależy komfort zwierzęcia i opiekuna podczas treningów oraz spacerów. Jaka powinna być smycz dla psa? Wytrzymała, optymalnej długości, a także dopasowana do preferowanego typu wspólnych aktywności. 

Materiał smyczy 

Od wyboru rodzaju materiału zależy jakość i wytrzymałość smyczy, która przekłada się na bezpieczeństwo i trwałość. Smycz używana jest najczęściej każdego dnia i nie warto na niej oszczędzać. Wystarczy wyobrazić sobie, co może się wydarzyć, jeśli przy silniejszym pociągnięciu smycz zostanie przerwana, a pies wybiegnie na ruchliwą ulicę lub ucieknie. 
Materiał musi być również praktyczny, czyli łatwy do wyczyszczenia i wysuszenia. Jeżeli wrzucisz mokrą smycz do kieszeni, plecaka czy siatki i zapomnisz ją wysuszyć, z pewnością nie chcesz później wyciągnąć nieprzyjemnie pachnącego zwitka. 
Z jakiego materiału smycz dla psa wybrać? 
  • Nylon – materiał ten jest lekki i higieniczny, a jednocześnie wytrzymały, z łatwością można prać go w pralce. Smycze dla psów nylonowe są najpopularniejszym wyborem. Dostępne są w wielu kolorach, długościach i szerokościach. 
  • Skóra – jest bardzo wytrzymała i trwała, odporna na brud i wilgoć. Smycz skórzana dla psa wymaga jednak odpowiedniej konserwacji. 
  • Bio-Thane – innowacyjny materiał, przypominający skórę, nie nasiąka wodą ani brudem i nie wymaga konserwacji. Jest wyjątkowo wytrzymały i rozciągliwy. 
  • Metal – jest właściwie niezniszczalny, odpory na przegryzienie czy przerwanie. Jego wadą jest duży ciężar, dlatego metalowa, wytrzymała smycz dla psa nadaje się wyłącznie dla dużych zwierząt. 

Jaka smycz dla psa? Rodzaje smyczy 

Smycz musi być wytrzymała, wygodna i przyjemna w dotyku dla opiekuna, a także wystarczająco lekka. Jej wybór zależy jednak również od rodzaju spacerów. 

Klasyczna smycz miejska 

Jeżeli zastanawiasz się, jaka smycz dla psa najlepiej sprawdzi się w autobusie, na dworcu czy podczas wizyty u lekarza, odpowiedzią jest podstawowy model o długości około 1,5–2 metrów. Nie daje ona psu swobody i nie umożliwia zaspokajania wszystkich potrzeb, dlatego nie sprawdzi się przy dłuższych przechadzkach, ale będzie idealna w sytuacjach, gdy kontrola nad zwierzęciem ma wyjątkowo duże znaczenie

Smycz regulowana, czyli przepinana 

Zbyt krótka smycz nie sprzyja dobremu samopoczuciu zwierzaka, dlatego w mieście najlepiej sprawdzi się tak zwana smycz przepinana, której długość można w prosty sposób regulować dzięki karabińczykom i kółkom; najczęściej może mieć zasięg do 3 metrów. Kiedy znajdujesz się w lesie, możesz pozwolić psu na swobodę, jednak w każdej chwili możesz skrócić smycz, jeśli sytuacja tego wymaga. Ze względu na tę uniwersalność, jest to obecnie jeden z najpopularniejszych rodzajów smyczy. 

Smycz treningowa dla psa 

Ten typ smyczy to nic innego jak tak zwana linka, czyli sznurek lub taśma o długości sięgającej niekiedy nawet 15 metrów. Dla kogo smycz treningowa będzie dobrym pomysłem? Jej podstawową funkcją jest nauka przywoływania psa. Każde zwierzę powinno umieć przybiec do opiekuna na komendę, jednak uczenie go tego bez zabezpieczenia w formie linki byłoby nieodpowiedzialne. Smycz treningowa przydaje się również we wszystkich miejscach, w których pies może swobodnie biegać, zapewniając jednak opiekunowi i zwierzęciu poczucie bezpieczeństwa. Nauka spacerowania z linką wymaga trochę czasu, na początku warto wybrać krótsze modele, nad którymi łatwiej zapanować. 

Smycz z amortyzacją 

Amortyzacja przydaje się sportowcom, którzy lubią biegać lub uprawiać trekking z psem, zapewnia dobrą kontrolę, a jednocześnie chroni stawy, szczególnie w czasie wyprowadzania psów dużych ras. Ten typ smyczy, ze względu na swoją rozciągliwość, nie nadaje się jednak do nauki. 

Automatyczna smycz dla psa 

Smycz automatyczna dla psa, nazywana flexi, wydaje się idealnym wynalazkiem i kompromisem między bezpieczeństwem a wolnością, jednak niestety takie rozwiązanie ma więcej wad niż zalet. Specjaliści od lat podkreślają, że źle wpływa na zachowanie psów, a nawet może być niebezpieczna. 
Dlaczego automatyczna smycz dla psa to zły pomysł: 
  • uczy psa ciągnięcia smyczy; 
  • utrudnia komunikację między zwierzęciem i jego opiekunem; 
  • może być niebezpieczna, gdy pies poczuje nieoczekiwane szarpnięcie; 
  • pies może nagle odbiec i stworzyć niebezpieczną sytuację, na przykład przy ulicy; 
  • może prowadzić do zaplątania. 
Smycz flexi sprawdza się jedynie u psów, które już dobrze opanowały chodzenie na smyczy, są posłuszne i spokojne. Powinno się ją zawsze przypinać do szelek, by nie nastąpiło nagłe szarpnięcie za szyję. Spacery z nią powinny jednak odbywać się z dala od ulicy. 

Jaka smycz dla dużego i małego psa? 

Podstawowe zasady wybierania smyczy są takie same, bez względu na rasę i wielkość, jednak istnieją pewne różnice, które warto wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji. Smycz dla labradora i smycz dla maltańczyka nie mogą być identyczne, ponieważ zwierzęta te znacząco się różnią. W przypadku małych psów mniejszą rolę gra wytrzymałość, ogromną natomiast waga. Zbyt ciężka linka będzie niekomfortowa dla niewielkiego zwierzaka. 
Duże psy potrzebują natomiast smyczy, która będzie przede wszystkim wytrzymała i jednocześnie wygodna do utrzymania przez opiekuna. Powinna również dawać zwierzęciu możliwość wybiegania się w bezpiecznych warunkach, żeby zaspokoić potrzebę ruchu. Ideałem będzie długa i mocna smycz treningowa dla psa, a w mieście solidna smycz przepięciowa. 
Zdjęcie: pointstudio / Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym