Data publikacji:

Jaka obroża dla szczeniaka?

Obroża dla psa spełnia wiele funkcji, nie tylko ułatwia wyprowadzanie pupila na spacery, pozwalając na doczepienie smyczy. Może być też jego identyfikatorem, gdy ulubieniec zniknie nam z oczu, a zamocowana do obroży plakietka z adresem lub numerem telefonu pozwoli wrócić bezpiecznie do domu. Wybór odpowiedniego modelu jest szczególnie ważny zwłaszcza dla rosnącego szczeniaka. Źle dobrany będzie nie tylko sprawiać mu poważny dyskomfort, a nawet ból, ale kompletnie zrazi go do noszenia czegokolwiek na szyi. Podpowiadamy, jaka obroża jest najlepszym wyborem dla naszych małych futrzanych pupili. 
Newborn puppies, dogs.Bichon Frise puppies.

Obroża dla szczeniaka – o czym należy pamiętać i czego unikać?

Pierwszą obrożę dla szczeniaka wybieramy stosunkowo szybko, aby przyzwyczaić go do jej stałej obecności na szyi. Pierwszą kwestią, na jaką zwracamy uwagę, jest jej rozmiar. Musimy pamiętać o tym, że piesek bardzo szybko rośnie, tak więc kupując model w małym rozmiarze, bardzo szybko przekonamy się, że zwierzak błyskawicznie z niej wyrośnie, często po zaledwie kilku tygodniach. 
Aby uniknąć tego rodzaju problemów, stawiamy na produkty regulowane. Na szczęście zdecydowana większość obroży dla najmłodszych psów wlicza się do tej grupy. Regulacja paska wygląda identycznie jak np. w torbach lub plecakach, po założeniu obroży szczeniak nie będzie więc mógł zmienić jej długości. Z reguły za zapiętą obrożę powinny wchodzić dwa palce, jeżeli luz jest większy lub mniejszy, należy go odpowiednio poprawić. Pasek musi znajdować się też nisko na szyi, aby nie uciskać nadmiernie krtani i tchawicy. 
Czytaj również: Jaka torba dla psa? 
Ważną kwestią jest też oczywiście zapięcie obroży. Unikamy jak ognia produktów z metalowymi klamrami. Po pierwsze mają ostre elementy, mogące zranić skórę psiaka. Po drugie jej zamknięcie jest zawsze problemem w przypadku bardzo ruchliwych pupili, co dodatkowo zwiększa ryzyko powstania zadrapań. Eksperci zalecają więc proste plastikowe zatrzaski, które nie wypną się przypadkowo nawet podczas najbardziej energicznych zabaw. 
Zwracamy też uwagę na szerokość obroży, częściowo dopasowujemy ją do rasy psa, w przypadku małych wystarczą modele od 1,5 cm do 2 cm. Większe szczeniaki skorzystają natomiast lepiej na produktach o szerokości do 3 cm do 4 cm. Zbyt wąski pasek będzie wgryzał się w szyję, gdy pies będzie wyrywał się prowadzony na smyczy. 
Na komfort psa wpływa w dużym stopniu także materiał, z jakiego została wykonana obroża. W sklepach znajdziemy produkty ze skóry, tworzyw sztucznych lub płótna (obroże parciane). Tutaj wybór zależy w dużej mierze od długości sierści – im jest ona krótsze, tym miększa powinna być sama obroża, aby uniknąć powstawania poparzeń i zadrapań skóry. Najbardziej trwałe i eleganckie są obroże skórzane, są one jednak dość ciężkie i zalecane są przede wszystkim dla dużych ras. Ich wadą jest również zdecydowanie wyższa cena. Obroże parciane oraz te wykonane z tworzyw są z kolei dość lekkie i wytrzymałe, świetnie sprawdzą się więc zarówno u małych, jak i większych szczeniąt.
Nie pomijajmy też kwestii koloru – warto zadbać o to, aby był on intensywny oraz łatwo zauważalny z daleka. Wychowując kilka szczeniaków z tego samego miotu, możemy użyć też rożnych barw do ich rozróżniania.
Coraz popularniejsze są też obroże odblaskowe lub wyposażone w diody LED. W tym drugim przypadku światełko nie jest punktowe, ale podświetlana zostaje cały pasek, co daje bardzo interesujący i zauważalny z daleka efekt. Dodatki te pozwalają łatwiej znaleźć psiaka, który zerwał się ze smyczy i powędrował w nieznanym nam kierunku, zwiększą też jego bezpieczeństwo wieczorem, np. przy zetknięciu się z rowerzystami lub samochodami. Aby jeszcze bardziej ułatwić poszukiwania czworonoga, obroże mogą być wyposażone także w grzechotki, dzwonki lub elektroniczne efekty dźwiękowe. Najbardziej pomocne okażą się jednak obroże z lokatorami GPS, których pozycję sprawdzimy w każdej chwili w dedykowanej aplikacji mobilnej.

Szelki dla szczeniaka – alternatywa dla obroży

Alternatywą dla obroży są specjalne szelki dla psów. Na rynku znajdziemy bardzo szeroki wybór tych produktów, a większość z nich przeznaczona jest dla dorosłych zwierząt, które skutecznie bronią się przed założenie obroży. Są one też niezbędnym ekwipunkiem dla psów zaprzęgowych lub używa się ich w specjalistycznych treningach i szkoleniach
Dla szczeniąt w różnych rozmiarach poleca się głównie specjalne szelki bezuciskowe, do których bez problemu doczepiamy standardową smycz. Konstrukcja tych modeli nie opiera się na połączonych ze sobą wąskich paskach, ale względnie dużych i wyprofilowanych fragmentach miękkiego i oddychającego materiału idealnie dopasowującego się do ciała. Dzięki temu nawet najbardziej pełny energii pupil nie wysunie się z zapięcia na spacerze. 
Szelki bezuciskowe nie ograniczają ruchów małych psiaków między innymi za sprawą bardzo niskiej wagi. Atutem konstrukcji jest też jej łatwe zakładanie – futrzak po prostu „wskakuje” do szelek, które następnie szybko zapinamy na zatrzask. Pozwala to odetchnąć nam z ulgą, zwłaszcza w przypadku najbardziej niecierpliwych maluchów, nieustannie wyrywających się z rąk. 
Zdjęcie: Envato Elements