Data modyfikacji:

Jakie szelki dla psa, który ciągnie, będą odpowiednie?

Szukasz sposobu na psa, który ciągnie na spacerze? Sprawdź, jakie rodzaje szelek sprawdzą się u psa, który jest bardzo aktywny. Poznaj zalety szelek dla psa i dowiedz się, jak przyzwyczaić czworonoga do szelek.

warzywa

Jakie szelki dla aktywnego psa, który ciągnie?

Jakie szelki dla psa kupić? To zależy, jaki efekt chcesz osiągnąć. Jeśli chcesz, by pies mógł swobodnie biegać w szelkach i zaspokajać swoją potrzebę aktywności, wybierz szelki bezuciskowe lub guard, które nie ograniczają ruchów zwierzęcia. Wszystkie modele, które posiadają pasek na wysokości klatki piersiowej, mogą ograniczać ruchomość kończyn piersiowych i być przyczyną dyskomfortu podczas harców.

Jeśli szukasz szelek, które ograniczą ruchy czworonoga (mogą być stosowane np. podczas spaceru do parku dla psów), to warto kupić te z paskiem na klatce piersiowej. Pamiętaj jednak, że wybierając szelki dla psa, musisz kierować się dobrem zwierzęcia. Niezależnie od temperamentu twojego pupila, szelki muszą być dla psa bezpieczne i nie mogą być przyczyną żadnych otarć.

Jakie są rodzaje szelek dla psa?

Decyzję szelki czy obroża masz za sobą. Pora sprawdzić, jakie rodzaje szelek są dostępne dla psa, który ciągnie podczas spacerów.

Szelki typu guard

Pasy szelek typu guard przylegają do psa na wysokości latki piersiowej i szyi. Są tak skonstruowane, by zapewniały psu jak największy komfort podczas poruszania się i nie ograniczały jego ruchów. Sprawdzą się u psów bardzo aktywnych, które ciągną na spacerze, jak i tych spokojnych. To uniwersalne szelki, które można też w bardzo łatwy sposób dopasować do wielkości psa.

Szelki zapinane na grzbiecie

Szelki układają się na psie w kształt litery Y. Zatrzask jest zlokalizowany na grzbiecie pupila, dzięki czemu takie szelki możesz bardzo łatwo i szybko odpiąć. Produkt jest wygodny dla psa, bezpieczny i prosty w obsłudze. Sprawdzi się dla psów aktywnych, ale musi być dobrze dopasowany do pupila, by ten nie mógł się z niego wydostać.

Szelki zapinane z przodu

Takie szelki zapina się na wysokości klatki piersiowej psa. Są też często nazywane spacerowymi lub easy-walk. To dobre rozwiązanie dla wszystkich zwierząt, które dopiero uczą się chodzić na smyczy lub w szelkach. Niestety, nie zawsze sprawdzą się dla psów, które są bardzo aktywne na spacerach, ponieważ mogą ograniczać ruchomość kończyn piersiowych.

Szelki bezuciskowe

Są polecane zwierzętom, które nie chcą chodzić na smyczy lub innych szelkach. Budowa szelek bezuci-skowych sprawia, że komfort ich noszenia jest naprawdę wysoki. Są wykonane z szerszych kawałków ma-teriału, dzięki czemu nie uciskają pupila i lepiej przylegają do ciała psa, jeśli są dobrze wyregulowane.

To dobre szelki dla buldoga francuskiego, angielskiego, mopsa i innych psów ras brachycefalicznych, które cierpią na schorzenia kręgosłupa. Takie szelki zmniejszają ryzyko ewentualnych urazów kręgosłupa pod-czas spaceru.

Szelki norweskie

Są nieco podobne do szelek spacerowych, ponieważ też posiadają pasek na wysokości klatki piersiowej, który uniemożliwia pełną swobodę poruszania kończynami piersiowymi. Posiadają rączkę dla opiekuna na wysokości grzbietu pupila, za którą możesz złapać w razie potrzeby. Sprawdzi się to, gdy będziesz musiał nagle zareagować - gdy pies będzie w niebezpieczeństwie lub gdy zauważysz, że interesuje się czymś niejadalnym podczas spaceru. Taka rączka zwiększa możliwość szybkiej reakcji opiekuna.

Szelki sled

To szelki zaprzęgowe, których nie poleca się podczas zwykłych spacerów. To typowe szelki sportowe, które mają zupełnie inną budowę (są zapinane z tyłu). Sprawdzą się tylko w przypadku psów sportowych.

Szelki samochodowe

To specyficzny rodzaj szelek, które nie nadają się na spacer, ale za to świetnie sprawdzą się podczas jazdy samochodem. Należy je zapiąć w miejscu zwykłych pasów samochodowych i dopasować ich rozmiar do wielkości czworonoga. Pamiętaj jednak, że nie każdy pies może jeździć samochodem w szelkach. Zwierzęta, które są bardzo ruchliwe podczas jazdy oraz wszystkie te, które się boją, powinny podróżować w specjalnym transporterze dla psa lub w klatce dla psa.

Zalety stosowania szelek dla psa:

  • zmniejszają napięcie na wysokości kręgosłupa szyjnego,
  • równomiernie obciążają ciało psa podczas ciągnięcia.

Kiedy szelki się nie sprawdzą?

Niestety, nie każdy pies akceptuje szelki. Czworonóg, które całe życie chodził w obroży, może po prostu czuć się w nich niekomfortowo. Oczywiście tymczasowy dyskomfort na początku jest zupełnie normalny. Jednak jeśli pupil nie zaakceptuje ich mimo upływu czasu i wciąż będzie czuł się w nich niepewnie, lepiej go dłużej nie stresować i kupić dobrą obrożę dla psa.

Szelki nie są też polecane do nauki komend. W przypadku psów, które zjadają różne śmieci na spacerze, szelki też mogą się nie sprawdzić, ponieważ dają mniejszą kontrolę opiekunowi podczas spaceru.

Jak przyzwyczaić psa do szelek?

Zapoznaj psa z zapachem szelek i trzymaj je w pobliżu podczas zabaw. Nagródź psa, jeśli ten będzie spokojny, gdy szelki będą znajdowały się w pobliżu, ale nie nagradzaj go, gdy zacznie je podgryzać czy niszczyć w inny sposób.

W pierwszej kolejności zakładaj psu szelki w domu i nagradzaj go za każdym razem, gdy ten zachowa w nich spokój. Gdy pupil zacznie się denerwować, postaraj się odwrócić jego uwagę i zajmij go np. ulubioną zabawką. Z czasem zacznij chodzić z pupilem na smyczy w domu. Pamiętaj o wzmacnianiu pozytywnych reakcji za pomocą smakołyków lub ulubioną zabawką.

Po oswojeniu się z szelkami w domu, możesz zabrać psa na spacer. Nie rezygnuj jeszcze z nagradzania. Chodzi o to, by jak najbardziej wzmocnij pozytywne reakcje psa na szelki.

Autorka: Natalia Ciszewska