Data publikacji:

Jaki transporter dla psa do samochodu lub samolotu? Dla dużych i małych psów

Jaki transporter dla psa 10 kg będzie najlepszy? Co brać pod uwagę podczas wyboru klatki dla psa? Jak przewozić psa w samolocie? Poznaj zasady dotyczące przewozu zwierząt.
jaki transporter dla psa

Transporter dla psa do samolotu

Przepisy dotyczące przewozu zwierząt samolotem zależą od konkretnej linii lotniczej. Warto wcześniej sprawdzić i upewnić się, czy podróż z psem jest w ogóle możliwa. Nie każda linia lotnicza umożliwia przewóz zwierząt.
Czworonogi do 8 kg masy ciała (wraz z transporterem) zazwyczaj mogą być przewożone w kabinie pasażerskiej, razem z tobą i innymi pasażerami. Transporter z psem jest wówczas traktowany jako dodatkowy bagaż podręczny.
W przypadku psa, którego masa ciała jest większa, konieczne może być przewożenie go w luku bagażowym. Wymiary klatki należy wówczas sprawdzić w regulaminie danych linii lotniczych. 
PLL LOT ma następujące wymagania co do wymiarów transportera dla zwierząt w luku bagażowym:
  • dla samolotów B787 Dreamliner: 125 cm × 96 cm × 64 cm;
  • dla samolotów B737, 7M8: 137 cm × 114 cm × 86 cm;
  • dla samolotów E70, E75, E90: 120 cm × 102 cm × 71 cm;
  • dla samolotów DH4: 170 cm × 70 cm × 143 cm.
  • Pamiętaj! Przed zakupem transportera koniecznie zapoznaj się z regulaminem danych linii lotniczych. Przepisy dotyczące przewozu zwierząt mogą się zmieniać, dlatego warto sprawdzić je u źródła.

    Transporter samochodowy dla psa – jak wygląda? Jak go używać?

    Transporter uniemożliwia poruszanie się psa w samochodzie. Jest zabudowany z każdej strony. Ma zazwyczaj trzy plastikowe ściany. Czwarta to aluminiowe drzwi w postaci kratki, przez które powietrze powinno móc swobodnie dostawać się do wnętrza transportera. Po włożeniu psa do środka transporter w aucie należy unieruchomić. Możesz go położyć na tylnym siedzeniu za fotelem kierowcy lub pasażera i zapiąć go za pomocą pasów. 
    Transporter najlepiej przypiąć za pomocą pasów bezpieczeństwa. W przypadku małych transporterów, dla np. yorkshire teriera lub shih-tzu, możesz położyć go za przednim siedzeniem kierowcy lub pasażera, w miejscu na nogi pasażerów, i dosunąć przedni fotel w taki sposób, by całkowicie unieruchomić klatkę. To bardzo ważne, by klatka nie była w stanie się przemieścić w razie wypadku. Do przewożenia większych psów, np. labradorów, lepszym pomysłem jest klatka.
    Transporter musi być dobrany do wielkości psa. Powinien być na tyle duży, by pupil mógł swobodnie położyć się w nim i obrócić. Jest to szczególnie ważne, jeśli zabierasz czworonoga w długą podróż. Może dodatkowo posłużyć podczas wizyt u lekarza weterynarii. Sprawdza się np. do transportowania psa do domu po przeprowadzonych zabiegach w przychodni, np. kastracji czy sanacji jamy ustnej. 

    Transporter dla małego psa

    Może to być torba, metalowa klatka czy plastikowy transporter. Ważne, by produkt umożliwiał zamontowanie go w samochodzie w taki sposób, by podróż była bezpieczna dla psa, ale także dla innych pasażerów.

    Transporter dla dużego psa

    Ciekawym rozwiązaniem dla dużych psów będzie klatka lub kontener. Możesz je zamontować na tylnym siedzeniu lub w bagażniku. Zdecydowanie warto zamontować klatkę na stałe w bagażniku, jeśli często podróżujesz ze swoim pupilem. Ważne, by klatka była trwała i na tyle duża, by zwierzę mogło się w niej zmieścić i komfortowo podróżować.

    Jak przymocować transporter w samochodzie?

    Transporter najlepiej ustawić bokiem do kierunku jazdy. Wiele transporterów dostępnych w sklepach ma specjalne klamry, które pozwalają przypiąć go do pasów w samochodzie. Jeśli produkt nie ma żadnych specjalnych uchwytów, to warto przypiąć go jak pasażera, czyli za pomocą pasów bezpieczeństwa.

    Inne akcesoria do przewożenia psa w samochodzie

    Mata do przestrzeni bagażowej

    Sprawdzi się do przewozu dużych psów. Chroni przestrzeń bagażową przed sierścią pupila. Niektóre z nich mają specjalną matę antypoślizgową, która zmniejsza ryzyko przemieszczania się psa podczas skręcania czy gwałtownego hamowania. Większość z nich jest zapinana na rzepy lub przywiązuje się je do zagłówków. 

    Kratki do samochodu

    Ich zadanie polega na oddzieleniu przestrzeni bagażowej od kabiny. Dzięki temu pies nie będzie mógł przejść przez tylne siedzenia. Sprawdzi się dla ruchliwych dużych psów, które nie lubią podróży w bagażniku, ale są zbyt duże i energiczne, by móc je bezpiecznie przewozić na tylnych siedzeniach samochodu.

    Mata na tylne siedzenie

    To rozwiązanie dla dużych psów, które dobrze znoszą podróże samochodem – są spokojne i nie są ruchliwe podczas jazdy. Montuje się ją do zagłówków. Pies może się swobodnie położyć na całej tylnej kanapie. Mata jest podobna do tej, którą zakłada się w bagażniku. Oczywiście pies musi być wówczas przypięty pasami.

    Szelki do samochodu (uprząż)

    Są zbudowane z szelek i pasa, który wpina się do zapięcia pasów samochodu. Szelki posiadają dodatkowe wzmocnienia piankowe, które jednocześnie chronią psa przed otarciami. Zapewniają pupilowi większe bezpieczeństwo na drodze, ale ponieważ ograniczają swobodę zwierzęcia, niektóre z nich – te bardziej żywiołowe – mogą szybko zacząć się nudzić. 

    Mata chłodząca

    Sprawdzi się w upalne dni, gdy pojazd nie ma sprawnej klimatyzacji. Większość mat chłodzących chłodzi od razu, kiedy pies się na niej położy i działa przez kilka godzin.

    Osłonki na okna

    Nie chodzi o to, by pies niczego nie widział przez okno. Osłonki sprawdzają się w słoneczne dni w pojazdach, które nie mają przyciemnianych szyb. Dzięki nim pies mniej się nagrzewa i lepiej znosi podróże. Większość z nich posiada wygodny i szybki sposób montażu – wystarczy je przykleić do szyby samochodowej.

    Co mówią przepisy o transporcie psa pociągami, tramwajami i autobusami?

    Wytyczne dotyczące transportu zwierząt za pomocą komunikacji publicznej są zawarte w regulaminach poszczególnych przewoźników. Najczęściej takie przepisy nakazują przewożenie psa na smyczy i w kagańcu. Jeśli wybierasz się z czworonogiem w długą podróż, warto zaopatrzyć się w kaganiec, w którym pies będzie mógł swobodnie oddychać. Dobrym rozwiązaniem jest kaganiec fizjologiczny lub koszykowy z podwójnym dnem. Kagańce nylonowe (weterynaryjne) nie sprawdzą się w podróży, ponieważ uniemożliwiają zianie. 

    Choroba lokomocyjna u psa

    Dotyka nie tylko ludzi, ale także psy. Niektóre czworonogi gorzej znoszą podróż samochodem. Ślinią się, są niespokojne (ziewają) i mają trudności z oddychaniem. Mogą też mieć nudności i odruch wymiotny. Dlatego nie należy karmić psa przez kilka godzin przed wycieczką. 
    Nigdy nie podawaj psu leków przeznaczonych dla ludzi z chorobą lokomocyjną na własną rękę. Każdy lek lub suplement diety, który chcesz podać pupilowi, powinien zostać skonsultowany z lekarzem weterynarii. Musisz wiedzieć, że to, co działa u ludzi, może być toksyczne dla zwierząt. Ponadto ludzkie leki dla dorosłych są dawkowane dla osób o średniej masie ciała (zazwyczaj 70 kg), czyli dla osób o wiele cięższych niż pies ras średniej czy dużej. Zbyt duża dawka niektórych leków może wywołać działania niepożądane u zwierząt.