Data modyfikacji:

Jaka jest mocna smycz dla psa? Jak wybrać mocną smycz dla psa?

Wybór odpowiedniej smyczy dla naszego pupila tylko z pozoru wydaje się prosty. Jak, spośród nieprzeliczonej masy produktów, oferowanych na współczesnym rynku, wybrać ten właściwy, który w pełni spełni nasze oczekiwania? Czym się przy tym kierować? Oto kilka podpowiedzi.
Mocna smycz dla psa

Smycz dla dużego psa – funkcje i rodzaje

Psia smycz spełnia przede wszystkim dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze, służy ona do wyprowadzania naszego pupila na spacer, po drugie zaś, ułatwia i wspomaga kontrolę nad zwierzęciem.
W praktyce wyróżniamy sześć rodzajów psich smyczy. Należą do nich:
  • smycze pojedyncze,
  • smycze przepinane (regulowane),
  • smycze automatyczne,
  • smycze wyposażone w amortyzator,
  • smycze ringowe,
  • smycze behawioralne.
  • Smycze pojedyncze (klasyczne) z reguły zrobione są z mocnej skóry naturalnej, taśmy polipropylenowej lub nylonowej oraz z linki. Tego typu smycze mają najczęściej długość od 1 do 1,20 metra i są bardzo wytrzymałe. Smycze pojedyncze rzadziej mają długość 2 lub 3 metrów. Ich zaletą jest możliwość bardzo dobrej kontroli zwierzęcia w czasie spaceru, wadą zaś w przypadku krótkiej smyczy pojedynczej bywa fakt, że duży pies może łatwo pociągnąć za sobą osobę z nim spacerującą.
    Smycze przepinane (regulowane) są najbardziej popularnym rodzajem smyczy przeznaczonych między innymi dla psów silnych i dużych. Ich długość z reguły wynosi od 2 do 2,20 metra, choć występują też smycze przepinane mające długość 3 metrów. Podobnie jak smycze pojedyncze, wykonane są one najczęściej ze skóry, linki bądź taśmy polipropylenowej lub nylonowej. Wśród smyczy regulowanych możemy kupić tzw. smycz przepinaną antypoślizgową. Smycze regulowane posiadają dodatkowy karabińczyk oraz dodatkowe metalowe kółka, dzięki którym można smycz przepinać, uzyskując w ten sposób różną jej długość. Zaletą takiej smyczy jest też możliwość łatwego zapięcia wokół tułowia właściciela, co umożliwia prowadzenie psa bez użycia rąk. Smycze przepinane są zwykle bardzo mocne i wytrzymałe pod warunkiem, że posiadają solidnie wykonane karabińczyki.
    zwierzaki2023_DH
    Wśród właścicieli psów równie popularne, co smycze regulowane, są smycze automatyczne. Potocznie smycze automatyczne znane są pod nazwą „flexi”od nazwy ich niemieckiego producenta. Ich standardowa długość wynosi 5 metrów, choć w sklepach można nabyć trzymetrową smycz automatyczną oraz smycz flexi o długości 8 metrów. Smycz taka to z reguły taśma lub linka automatycznie nawijana na bęben. Dla psów silnych i dużych przeznaczona jest smycz automatyczna zrobiona w formie taśmy, gdyż jest ona mocniejsza i bardziej wytrzymała. Smycz automatyczna (wyciągana), niestety, jest dość często przyczyną niepożądanego zachowywania się naszego pupila, gdyż smycz tego typu sprzyja ciągnięciu i nie pozwala na efektywne panowanie nad zwierzęciem. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku psów dużych i silnych. Smycz typu flexijest też mniej wytrzymała od dwóch poprzednich rodzajów smyczy.
    Ciekawym rozwiązaniem dla posiadaczy dużych psów jest smycz z amortyzatorem. Smycz wyposażona w amortyzator jest przede wszystkim przeznaczona dla osób uprawiających sport w towarzystwie swojego pupila. Amortyzator ma za zadanie niwelowanie nagłych szarpnięć, co w rezultacie zapobiega kontuzjom u osób biegających lub jeżdżących rowerem w towarzystwie psa. Inaczej jest w przypadku zwykłych spacerów. Wtedy amortyzator nie spełnia już swojej podstawowej funkcji, a utrudnia pełną kontrolę nad zwierzęciem, zwłaszcza w przypadku, gdy na spacerze spotykamy innego czworonoga.
    Smycz ringowa to specjalny rodzaj smyczy wykorzystywany tylko w przypadku prezentacji zwierzęcia na wystawie. Ringówka to z reguły cienka, nylonowa lub skórzana linka nieprzypinana do obroży. Jest smyczą słabą, mało wytrzymałą.
    Smycz behawioralna to inaczej smycz treningowa – zaciskowa. Jest ona zakładana bezpośrednio na szyję psa i regulowana poprzez zacisk na pętli. Smycz behawioralna nie nadaje się (podobnie jak smycz ringowa) do używania jej na co dzień do spacerów z naszymi pupilami.

    Szerokość smyczy dla psa

    Decydując się na zakup smyczy, weźmy pod uwagę jej szerokość. Szerokość smyczy definiuje nam ciężar, wielkość oraz wytrzymałość karabińczyka. Im szerokość jest większa, tym większa jest wytrzymałość poszczególnych elementów smyczy. Dla dużych i silnych psów zaleca się szerokość smyczy 25 mm, zaś dla psiaków mniejszych szerokość powinna wynosić około 20 mm.
    Decydując o zakupie smyczy dla naszego psa, powinniśmy kierować się poziomem aktywności i temperamentem naszego pupila. Oczywiście, musimy też wziąć pod uwagę siłę i gabaryty zwierzęcia. Doskonale w przypadku silnych i dużych psów sprawdzają się smycze klasyczne, wykonane z mocnej skóry lub taśmy. Smycze takie są bardzo wytrzymałe i pozwalają na dobrą kontrolę pupila. Zastanawiając się, jaką smycz kupić, weźmy pod uwagę jej właściwości użytkowe (np. pleciona smycz będzie ułatwieniem w spacerze z psem dużym). Niezwykle ważna jest też trwałość i solidnie wykończenie, jej okucia, łączenia oraz wykonanie karabińczyka. Elementy te będą dodatnio wpływać na wytrzymałość smyczy oraz podniosą wrażenie estetyczne. I wreszcie, chyba najważniejsze, przeznaczenie smyczy. Kupując smycz, musimy uwzględnić, do jakiej aktywności będziemy jej używać.
    Spośród wielkiej ilości akcesoriów dla psów smycze stanowią podstawę „dosłownej” więzi między człowiekiem a zwierzęciem. Nie ma smyczy doskonałej, są za to smycze dobrze dobrane, zapewniające czworonogowi, jak i jego właścicielowi, bezpieczeństwo i wygodę. Dobrze dokonany wybór smyczy pozwoli na długie cieszenie się wspólnymi spacerami i z całą pewnością zacieśni więź przyjaźni zwierzęcia z człowiekiem.
    Autor: Redakcja Ceneo