Data modyfikacji:

Jaką smycz dla owczarka niemieckiego wybrać?

Smycz dla owczarka niemieckiego powinna być wytrzymała i regulowana, tak aby pies mógł na niej zarówno iść przy nodze, jak i swobodnie węszyć. Jaki model wybrać? Z czego powinna zrobiona być smycz i obroża dla owczarka niemieckiego? Ile kosztuje? Czy modele dla psów dorosłych są takie same jak dla szczeniąt? Odpowiadamy na te pytania.
Jaką smycz dla owczarka niemieckiego wybrać

Jaka smycz dla owczarka niemieckiego będzie najlepsza?

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka smycz dla owczarka niemieckiego jest najlepsza. Wiele zależy bowiem nie tylko od rasy, ale i wieku psa, jego rozmiarów, charakteru oraz poziomu jego wyszkolenia. Inna będzie smycz i obroża dla owczarka niemieckiego, który przeszedł wszystkie szkolenia z posłuszeństwa i potrafi grzecznie chodzić przy nodze oraz na tzw. luźnej smyczy, a inne dla psiaka, który jest w trakcie wychowywania i ciągnie do każdego napotkanego psa. Cechy takie jak wiek, rozmiary psa czy też jego charakter również będą miały wpływ na dobór odpowiedniego zestawu.

Krótka smycz dla owczarka niemieckiego

Do czego przyda się krótka smycz? Owczarek niemiecki, który chodzi na spacery w miejsca publiczne, pełne ludzi, psów i samochodów, powinien być wyprowadzany w taki sposób, aby nie stanowić zagrożenia dla otoczenia. Warto zatem zainwestować w mocną smycz, najlepiej wykonaną ze skóry lub z linki albo taśmową, z wymiennym karabińczykiem, dedykowanym dużym psom. Na takiej smyczy pies może się uczyć chodzenia przy nodze, będzie ona wykorzystywana także na co dzień w przypadku owczarka niemieckiego, który poprawnie porusza się na spacerach. Bardzo istotne jest, aby materiał, z którego wykonana jest smycz, nie ranił dłoni opiekuna.
Inne rozwiązanie to krótka smycz dla psa owczarka niemieckiego z amortyzacją. To rozwiązanie jest polecane dla osób, które lubią trenować ze swoim pupilem. W trakcie wspólnego biegania, trekkingu lub jazdy na rowerze wszelkie pociągnięcia są amortyzowane, dzięki czemu zarówno opiekun, jak i jego czworonóg są doskonale chronieni przed kontuzjami. Ten typ smyczy nie powinien być jednak używany przez opiekunów, których podopieczni bardzo ciągną – amortyzacja spowoduje bowiem, że pies nie będzie prawidłowo odczytywać sygnałów opiekuna, przez co nauka może przebiegać wolniej.
Krótka smycz dla owczarka niemieckiego jest wykorzystywana także na wystawach. Wykonana z linki polipropylenowej lub skóry smyczka, tzw. ringówka, posiada na końcu pętelkę, która pełni funkcję obroży. Dzięki temu możliwe jest szybkie korygowanie niepoprawnych zachowań czworonoga bez sprawiania mu krzywdy.

Długa smycz dla psa owczarka niemieckiego

Każdy pies powinien mieć zapewnioną codziennie dużą dawkę ruchu. Nie zawsze jednak możliwe jest spuszczanie pupila ze smyczy. W takich sytuacjach przydaje się automatyczna smycz dla psa owczarka niemieckiego typu flexi. To smycz, która może się rozwijać i dawać czworonogowi więcej przestrzeni, właściciel może ją także blokować oraz skracać, w zależności od potrzeb. Smycz typu flexi nie nadaje się dla psów, które nie zostały nauczone poprawnego chodzenia razem z właścicielem, ponieważ może pogłębić nawyk ciągnięcia, nie należy jej używać także wtedy, gdy pies jest agresywny lub nadmiernie dominujący i rzuca się na innych przedstawicieli swojego gatunku. W przypadku owczarka niemieckiego warto wybierać modele przeznaczone dla dużych ras (o wadze powyżej 50 kg).
Inny rodzaj smyczy dla owczarka niemieckiego, przydatny przede wszystkim do celów szkoleniowych, to długa linka treningowa. Tego typu smycze są dostępne w różnych rozmiarach, stosuje się je między innymi do nauki przywołania, aportowania oraz tropienia. Można z nich korzystać zarówno w miejscach publicznych, takich jak np. parki, jak i na rozległych terenach zielonych. Są one zwykle wodoodporne i bardzo wytrzymałe na niekorzystne warunki atmosferyczne. Warto wybierać modele wyposażone w mocne karabińczyki oraz rączkę na jednym z końców. Ciekawym rozwiązaniem są także smycze odblaskowe.

Obroża i smycz dla owczarka niemieckiego w wieku szczenięcym

Zupełnie inna będzie obroża i smycz dla owczarka niemieckiego – szczeniaka. W przypadku młodych psów zalecana jest cienka obroża lub szelki. Na początkowym etapie, jeśli maluch nie potrafi jeszcze chodzić na smyczy, lepiej sprawdzi się obroża, natomiast gdy szczeniak nabierze masy i nagłe pociągnięcia smyczy mogłyby być dla niego niebezpieczne, lepiej zainwestować w szelki.
Pod żadnym pozorem nie należy kupować dla szczeniaka obroży typu kolczatka – tego typu akcesorium powinno być wprowadzane dopiero wtedy, gdy żadna inna metoda opanowania psa nie skutkuje oraz pod kontrolą behawiorysty.

Smycz dla owczarka niemieckiego – ile kosztuje?

Jak widać, w większości przypadków pojedyncza smycz dla owczarka niemieckiego nie wystarczy, aby spełnić wszystkie wymagania czworonoga. Krótka smycz używana do codziennych spacerów po osiedlu to wydatek rzędu około 50 złotych, natomiast smycz typu flexi kosztuje zwykle ponad 100 złotych.
Zupełnie inna smycz będzie wykorzystywana podczas treningów – ceny linek zaczynają się od około 40 złotych, a inna odnajdzie zastosowanie na wystawach. Modele ringowe to wydatek rzędu około 100 złotych. Rodzaj obroży i smyczy dla owczarka niemieckiego trzeba dobrać zgodnie z trybem życia opiekuna i jego psa, biorąc pod uwagę także charakter czworonoga oraz jego stopień zaakceptowania opiekuna jako autorytetu.  
Zdjęcie: Grigory_bruev/Envato Elements
Autor: Alicja Hudzik