Data modyfikacji:

Jakie szelki bezuciskowe dla psa?

Jakie szelki dla psa wybrać? Bezuciskowe czy inne? Jakie szelki dla małego psa będą najlepsze? W jakie akcesoria dla psa warto zainwestować? Poznaj wady i zalety stosowania szelek dla psa i dowiedz się, czy szelki bezuciskowe sprawdzą się dla twojego czworonoga.
szelki dla psa

Szelki dla psa bezuciskowe – czym się charakteryzują?

Szelki bezuciskowe są wykonane z szerszych pasm materiału, które przylegają do ciała pupila. Dobrze, jeśli są wykonane z materiału przepuszczającego powietrze. To bardzo dobry model dla wszystkich psów, które nie chcą nosić szelek (ani obroży). To najlepsze szelki dla buldoga francuskiego czy mopsa oraz innych psów ras brachycefalicznych, ale sprawdzą się też u pozostałych czworonogów.
Szelki bezuciskowe dla psa stworzone zostały z myślą o tym, by problem uciskania, wżynania się w skórę czy wycierania włosów zupełnie wykluczyć. Tego typu szelki wyglądają jak psi kubraczek. Paski zastąpione zostały tu szerokimi partiami lekkiego, miękkiego i oddychającego materiału, dzięki czemu akcesorium takie w żaden sposób nie drażni pupila. Szelki bezuciskowe nie są aż tak wytrzymałe, jak ich wykonane z pasków odpowiedniki. Dlatego też modele takie produkowane są z myślą o mniejszych pupilach i w ich przypadku sprawdzają się znakomicie.
Dla wielu psich opiekunów dużym atutem tego rodzaju szelek jest bogaty wybór wzorów i kolorów. W przeciwieństwie do szelek złożonych z cienkich pasków powierzchnia tych bezuciskowych jest stosunkowo duża. Jest tu więc miejsce na to, by artystycznie je zagospodarować. O ile pod względem wielkości i modelu szelki musimy dopasować do zwierzaka, o tyle strona estetyczna zależna jest tylko od naszych upodobań.
Staraj się nie wybierać szelek z łańcuszkami, guzikami czy innymi elementami, które mogłyby być potencjalnie niebezpieczne. Ozdoby nie powinny obciążać zwierzaka czy uderzać go podczas biegania. Szczególnie w przypadku psów długowłosych istnieje też niebezpieczeństwo, że sierść będzie się zaczepiać o różne ozdobne elementy.

Szelki bezuciskowe – dla jakiego psa?

Tego typu szelki sprawdzą się dla wszystkich psów, w tym także dla szczeniąt. Pamiętaj jednak, by dobrać odpowiedni rozmiar. Zbyt małe lub za duże szelki nie będą spełniały swojej funkcji.

Szelki bezuciskowe dla szczeniaka – czy to dobry wybór?

Tak, taki model możesz używać dla wszystkich psów, w tym także dla szczeniąt. 

Inne rodzaje szelek dla psa

Szelki zapinane z przodu

To jeden z najbardziej popularnych typów szelek. Są zapinane z przodu, na wysokości klatki piersiowej pupila. Dzięki tej budowie szelek siła pociągowa psa nie będzie nadmiernie obciążać opiekuna, co na pewno sprawi, że spacer z czworonogiem będzie przyjemniejszy.
Szelki typu easy-walk, nazywane też często spacerowymi, to dobry wybór dla psów, które dopiero uczą się chodzić na smyczy, oraz dla tych, które na spacerze są bardzo pobudzone i bardzo ciągną. Niestety, mają też dużą wadę – utrudniają psom bieganie bez obecność taśmy na wysokości ich klatki piersiowej, przez co czworonogi mają ograniczoną ruchomość kończyn piersiowych. Mogą też niekiedy obcierać skórę pupila. Dlatego sprawdzą się dla psów mało aktywnych lub średnio aktywnych.

Szelki dla psa zapinane na grzbiecie

Cieszą się dużą popularnością i są chętnie wybierane przez opiekunów. Zatrzask znajduje się na grzbiecie pupila. Szelki układają się w kształcie litery Y, przez co są wygodne i nie powinny ograniczać ruchów psa. 

Szelki typu guard

Takie szelki przylegają do czworonoga w obrębie szyi i klatki piersiowej, a dokładniej w takich miejscach, by nie powodowały dyskomfortu podczas poruszania się. Sprawdzą się zarówno u psów, które są umiarkowanie aktywne, jak i u tych, które potrzebują bardzo dużo ruchu.

Szelki norweskie

Podobnie, jak szelki typu easy-walk mają pasek na wysokości klatki piersiowej, który uniemożliwia swobodne bieganie. Posiadają dodatkowo rączkę zlokalizowaną w okolicy kłębu, za którą możesz chwycić pupila, gdy np. będziesz chcieć przeprowadzić psa na drugą stronę ulicy lub przytrzymać go na chwilę, gdy np. będzie próbował zjeść śmieci na spacerze. Sprawdzą się dla psów mało i średnio aktywnych.

Szelki sled (zaprzęgowe)

Szelki zaprzęgowe powstały z myślą o psach zaprzęgowych i bardzo aktywnych czworonogach, które uprawiają takie sporty jak bikejring, skijoring czy canicross. Oplatają całe ciało pupila i są zapinane w okolicy ogona. Musisz jednak wiedzieć, że nie sprawdzą się podczas zwykłych spacerów. To typowe szelki sportowe.

Szelki samochodowe

Jak przewozić psa w samochodzie? Jest kilka metod, które pozwolą zrobić to w sposób bezpieczny. Jedną z nich jest zapięcie psa w samochodzie na tylnym siedzeniu, ale zamiast zwykłych pasów należy wówczas użyć dopasowanych szelek samochodowych. Pamiętaj, że nie każdy pies może w taki sposób jeździć samochodem. To rozwiązanie dla zrównoważonych i ułożonych czworonogów, które zawsze zachowują spokój podczas jazdy.

Szelki bezuciskowe dla psa z uchwytem

Takie szelki mają dodatkowy uchwyt, za który możesz chwycić pupila w momencie zagrożenia. To na pewno ważny element szelek dla psów ras dużych, ale możesz też wybrać szelki z tą opcją dla psów ras małych i miniaturowych.

Wady szelek dla psa

  • Nie każdy pies je zaakceptuje.
  • Nie nadają się na treningi posłuszeństwa.
  • Dają mniejszą kontrolę nad psem podczas spaceru.
  • Zalety szelek dla psa

  • Zmniejszają napięcie na wysokości odcinka szyjnego kręgosłupa.
  • Równomiernie obciążają ciało czworonoga podczas ciągnięcia.
  • Sprawdzają się u psów, które ciągną na spacerze.
  • Sprawdzają się u psów, które są genetycznie obciążone schorzeniami kręgosłupa (polecane dla buldogów francuskich i mopsów).
  • Sprawdzą się podczas wędrówek z psem, przejażdżek rowerem i psich sportów.
  • Jak założyć psu szelki?

    Każde szelki są inne, dlatego należy postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Większość z nich wymaga przełożenia pasków szelek przez kończyny piersiowe psa, ale nie zawsze. Jeśli chcesz to zrobić poprawnie, to koniecznie przeczytaj informacje na etykiecie.

    Jak dobrać rozmiar szelek do psa?

    Ważne jest nie tylko dobranie dobrego modelu, ale też rozmiaru szelek. Kieruj się zasadą, że dobrze przylegające szelki to takie, pod które możesz włożyć dwa palce (w przypadku psów ras średnich, dużych i olbrzymich) lub jeden palec (w przypadku psów ras małych i miniaturowych). Kupując szelki online, warto wcześniej zmierzyć obwód pupila w najszerszym miejscu na wysokości klatki piersiowej, obwód szyi oraz szerokość przedpiersia (jeśli decydujesz się na szelki norweskie lub na te zapinane z przodu).
    Szelki muszą być dopasowane, by prawidłowo spełniały swoją funkcję, dlatego pamiętaj o ich regulacji przed każdym spacerem. To szczególnie ważne, jeśli masz szczeniaka, który bardzo szybko rośnie. Pamiętaj, że pies ze zbyt dużych szelek może się łatwo oswobodzić i uciec. Luźne szelki mogą powodować znowu otarcia na skórze, dlatego zwróć szczególną uwagę na ich regulację.

    Szelki i smycz dla psa

    Możesz dostać też gotowy zestaw szelek ze smyczą dla psa. 
    Zdjęcie: Envato Elements