Data modyfikacji:

Hawańczyk. Opis i charakterystyka rasy

Słodka kudłata kulka pełna energii do zabawy – to właśnie hawańczyk. Hodowla i trzymanie w domu takiego pieska z pewnością przyniesie wam wiele radości! Ale zanim zdecydujesz się na hawańczyka, najpierw dokładnie poznaj tę rasę. W poniższym artykule opisujemy jej charakter, a także podpowiadamy, jak dbać o hawańczyki i ile kosztują takie psiaki. Zapraszamy do lektury!

hawańczyk

Hawańczyk – hodowla. Jak wygląda hawańczyk?

Kudłaty psiak niewielkich rozmiarów o lekko opadających, dość długich uszach i krótkich łapach – to cały hawańczyk. Hodowla i adopcja takiego psiaka będzie idealną decyzją dla osób, które jeszcze nigdy nie miały psa, ale o tym dlaczego, opowiemy poniżej. Teraz skupmy się na samym wyglądzie. Hawańczyki mają długi włos w różnych kolorach. Zdarzają się psiaki rude, szare, jasnopłowe, popielate, brązowe czy białe. Niektóre mioty mają nawet psiaki z kilkoma różnymi kolorami, np. popielato-białe. Rzadkimi okazami są psiaki o umaszczeniu złotym. Dorosły hawańczyk będzie ważył około 5-7 kg, więc są to psy zaliczane do ras małych.

Hawańczyk – opis rasy

Skąd pochodzi ta rasa? Ich nazwa może wskaywać, że z Kuby, ale te urocze psiaki mają zgoła inną historię. Psy rasy hawańczyk wywodzą się z zachodniego regionu Morza Śródziemnego. Nie jest jasno ustalone, jakie inne rasy są przodkami hawańczyka. Niektórzy twierdzą, że mogą być spokrewnione z maltańczykami czy bolończykami. Warto wspomnieć, że hawańczyki należą do grupy biszonów (grupa ras psów m.in. z maltańczykiem i lwim pieskiem).

Hawańczyk – charakter

A teraz przejdźmy do kwestii, która będzie najbardziej interesować przyszłych właścicieli. Hawańczyk to piesek bardzo radosny, towarzyski, pełen energii i chęci do zabawy. To psiak przyjazny – bardzo szybko przywiązuje się do domowników. Raczej nie wybiera sobie jednego właściciela – obdarzy miłością wszystkich. Hawańczyki uwielbiają się przytulać. Z reguły są psiakami grzecznymi, ponieważ nie posiadają silnych instynktów łowieckich ani obronnych. Będą więc idealne do domów z dziećmi. Hawańczyki nie są psami agresywnymi. Hawańczyki są też bystre i inteligentne, a więc trzeba zapewnić im zróżnicowaną rozrywkę. Ponadto to psiaki idealne do szkoleń – szybko uczą się komend oraz wszelkich sztuczek. Między innymi właśnie dlatego będą idealne nawet dla niedoświadczonych psiarzy.

Hawańczyk sam w domu – nie, to nie tytuł komediowego filmu familijnego. To kwestia, która często niepokoi przyszłych właścicieli hawańczyków. Dlaczego? Ponieważ te psiaki mogą źle znosić samotność. Ta rasa potrzebuje bliskości i obecności człowieka, dlatego nie sprawdzi się do domu, w którym musiałaby godzinami zostawać sama. Zostawienie hawańczyka samego na wiele godzin może skutkować gryzieniem i niszczeniem przez niego rzeczy. Będzie to zatem psiak idealny dla osób, które pracują w domu lub rodzin, gdzie przynajmniej jeden z domowników przeważnie zostaje w domu. Ponadto sprawdzi się dla osób, które mogą brać ze sobą psa do pracy. Hawańczyk jest grzeczny i szybko się uczy, więc z pewnością łatwo przyzwyczai się do nowego środowiska i nie będzie bać się obcych.

Hawańczyk – cena

Cena hawańczyka kupowanego w legalnej i zarejestrowanej hodowli mieści się w przedziale od 4000 do 6000 zł.

Hawańczyk – jak dbać o psa?

Hawańczyk, jak każdy psiak, potrzebuje ludzkiej uwagi i opieki. Jednak czy jest ona wyjątkowo problematyczna lub uciążliwa? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące cię pytania.

Jedzenie

Hawańczyk nie ma specjalnych wymagań dotyczących żywienia. Psiak, tak jak każdy inny, powinien być żywiony wysoko mięsnymi karmami mokrymi (przynajmniej 70% mięsa), najlepiej bez zawartości zbóż. Ewentualnie możecie karmić go psim BARF-em. Unikajcie karmy suchej. Oczywiście nie będzie ona dla psiaka trucizną, jednak jej codzienne spożywanie może prowadzić do otyłości, cukrzycy, nadpobudliwości, alergii czy problemów z zębami, np. gromadzeniem się kamienia. To, że sucha karma czyści zęby, jest MITEM! Oczywiście możecie ją podawać w formie przysmaków lub jako urozmaicenie treningów.

Psu warto podawać także raz w tygodniu surowe mięso. Powinno być to mięso raczej poprzerastane, np. wołowina. Oczywiście podawajcie większy kawałek, ale bez kości. Wtedy pies zaspokoi swoją potrzebę gryzienia, a także będzie... czyścił swoje zęby. Tak jest – surowe mięso podczas gryzienia może czyścić zęby. Hawańczykowi warto też raz w tygodniu podać surowe żółtko. To zadba o jego jelita i wygląd włosa.

Pielęgnacja

Hawańczyk to pies z długim włosem, który trzeba czesać – na pewno 2-3 razy w tygodniu. Pojedyncze kołtuny i splątania należy rozczesywać codziennie. Do czesania hawańczyka warto mieć zatem dwie szczotki. Pierwszą włosianą lub włosiano-nylonową. Ta będzie służyć do podstawowego wyczesania włosów. Pamiętajcie, że hawańczyka czeszemy zawsze z włosem.

Druga szczotka powinna być z kolei druciana, ale z gładko zakończonymi szpilkami. Ta przyda się do rozczesywania kołtunów i pojedynczych splątań, które np. pojawią się po spacerze. I jeszcze jedna ważna rzecz – włosy hawańczyka czeszemy od samej nasady, a nie tylko końcówki. Ponadto nie czeszemy hawańczyka na sucho! Zawsze używamy do tego specjalnej psiej odżywki, która natłuści włos i ułatwi rozczesywanie.

Co z kąpielami? Hawańczyka kąpiemy raz na dwa tygodnie. Ważne, aby czesać psa też przed kąpielą. Warto dodać, że hawańczyka powinniśmy kąpać w specjalnym balsamie lub szamponie przeznaczonego dla psa z długim włosem, a po myciu na włosie należy koniecznie nałożyć odżywkę i ponownie je rozczesać.
Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne są takie same jak u innych psów – regularne podcinanie pazurów, strzyżenie, gdy sierść zaczyna psu przeszkadzać i wchodzić w oczy, codzienne mycie zębów i okazjonalne czyszczenie uszu.

Zdrowie hawańczyka

Hawańczyki to psy, które z reguły nie mają zbyt wielu problemów ze zdrowiem. Ponadto to rasa uznawana za długowieczną – psiak tej rasy może żyć od 13 do 15 lat. Hawańczyki dość często dotykają jednak choroby oczu i problemy z rzepkami kolanowymi – ta ostatnia przypadłość jest jednak charakterystyczna dla wszystkich psów małych ras. Zwłaszcza tych z krótkimi łapami. Niemniej jednak coroczna wizyta u psiego okulisty i sprawdzenie rzepek powinny wejść opiekunom w nawyk.

Warto dodać, że hawańczyki, mimo długich włosów, mogą zimą szybko marznąć, dlatego podczas zimowych spacerów warto zakładać im ubranko.

Zabawa

Hawańczyki to psy energiczne i radosne, dlatego trzeba dostarczyć im codziennej dawki ruchu. Spacery to jednak nie wszystko. Baw się z hawańczykiem w aportowanie, przeciąganie, a także wprowadź zabawy węchowe, które zmęczą psa nie tylko fizycznie, ale też intelektualnie. Świetnie sprawdzi się w tym celu mata węchowa, kule z wypadającymi smaczkami czy wszelkie maty do wylizywania pokarmu, a także zabawki logiczne, które pies musi rozwiązać, aby dostać się do przysmaków.

Hawańczyki uwielbiają też być trenowane. Komend możesz uczyć ich już od szczeniaka. Wtedy jest większa szansa na to, że się ich nauczą i jako dorosłe psy będą się ich słuchać.
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.