Data modyfikacji:

Pudel toy a pudel miniaturowy – czym się różnią? Jak je wychować?

Popularność pudli trwa nieprzerwanie, gdyż są bardzo inteligentne, rodzinne oraz wielu zachwycają swoim wyglądem. W ostatnim czasie jednak coraz większym zainteresowaniem cieszą się mniejsze odmiany pudli, które są doskonałymi kompanami dla rodzin z małymi dziećmi. Dzięki swoimi niewielkim rozmiarom sprawdzą się także, jeśli mieszkamy na małym metrażu. Jaka jest różnica pomiędzy odmianą pudel toy a pudel miniaturowy? Który pies będzie dla ciebie lepszym wyborem? Sprawdzamy.

pudel toy

Pudel toy a pudel miniaturowy – wygląd

Różnice w wyglądzie pomiędzy odmianą pudel miniaturowy a pudel toy nie są znaczące, gdyż oba typu psów pochodzą od standardowego pudla. Posiadają proporcjonalną i smukłą budowę ciała. Jedną z ich cech charakterystycznych jest skręcona lub „sznurowata” sierść, która odznacza się dużą obfitością i elastycznością, a przez znawców ras określana jest mianem „wełnistej”. Kręconą sierść pudli należy regularnie strzyc, jednak psy nie posiadają tendencji do linienia.

Sierść pudli występuje w wielu jednolitych kolorach, poczynając od odcieni bieli, przez brązy, a kończąc na szarościach i czerni. Posiadają długie, zwisające wzdłuż głowy uszy oraz wysoko osadzony ogon, który z reguły ustawiony jest ukośnie. I to właśnie ich elegancki wygląd jest powodem, dla którego ludzie często decyduję się na zakup pudla. Podpowiadamy jak dbać o psa tej rasy.

Pudel toy a miniaturowy – podobieństwa i różnice

Obie odmiany pudla są bardzo rodzinne i szybko przywiązują się do opiekuna. Są więc idealnymi towarzyszami dla osób, które mieszkają same, ale także dla rodzin. Pudle charakteryzuje duża energia i zamiłowanie do zabaw. Kochają aktywność fizyczną, dlatego przy wyborze tego pupila należy pamiętać o codziennym wyprowadzaniu go na spacer. Obie odmiany są bardzo inteligentne, dlatego chętnie uczą się komend. Dzięki swojemu łagodnemu usposobieniu polecane są osobom posiadającym dzieci.

Jaka jest główna różnica pomiędzy odmianą pudel toy a pudel miniaturowy? Wielkość, a co za tym idzie, także waga. Pudle miniaturowe mają 28-35 cm wysokości w kłębie oraz ich waga mieści się w granicach 4-7 kg. Natomiast wysokość psa w kłębie od 24 cm do 28 cm oraz średnia waga od 3 kg do 5 kg charakteryzują pudel toy. Hodowle do określenia czystości danej odmiany stosują tzw. standard FCI. Co istotne przy tak małych wymiarach, obie odmiany zachowują podobne proporcje i nie wykazują żadnych cech związanych ze skarłowaceniem.

Jak wychować pudle?

Pomimo dużego temperamentu są to psy stosunkowo łatwe do ułożenia. Zarówno pudel miniaturowy, jak i pudel toy to bardzo inteligentne psy, którym nauka nie zajmuje wiele czasu. Dzięki temu przeszkolić je może także niedoświadczony opiekun.

Warto pamiętać, że nauka powinna rozpoczynać się od pierwszego dnia, w którym pupil pojawi się w naszym domu. Przydatne do tego będą zabawki edukacyjne dla psów. Zwiększą one pewność siebie szczeniaka, jak i nauczą go nowych komend oraz odpowiedniego zachowania. Bardzo ważne jest także rozładowanie energii tych temperamentnych piesków. Ze względu na to, iż pudle miniaturowe są nieco większe niż pudle toy mogą potrzebować na co dzień więcej ruchu.

Pudel toy i pudel miniaturowy – cena

Kwota, jaką trzeba zapłacić za pudla z rodowodem, uzależniona jest od odmiany, pochodzenia, płci, a nawet wieku psa. Bez wątpienia jest to jedna z droższych ras, zarówno jeśli chodzi o pudla miniaturowego, jak i rasę pudel toy. Cena za odmianę pudel miniaturowy zaczyna się od 2 000 zł, natomiast w przypadku pudel toy kwoty rozpoczynają się z reguły od 3 000 zł.

Co więcej, pieski pochodzące z najlepszych linii rodowodowych (np. ich rodzice posiadające liczne certyfikaty i nagrody) osiągają cenę nawet 6 000 zł. Przed zakupem warto dokładnie sprawdzić hodowlę, z której chcemy zabrać psa, aby mieć pewność, że spełniła ona wszystkie warunki dotyczące opieki nad szczeniętami, jak i ich rodzicami. Jedną z ogólnokrajowych organizacji, która dokładnie przygląda się hodowcom oraz posiada rejestr rzetelnych opiekunów jest Związek Kynologiczny w Polsce.

Pudel toy a pudel miniaturowy – jak karmić?

Tak jak w przypadku innych ras, dieta pudla powinna opierać się na odpowiednio zbilansowanej diecie. Na szczęście nie są to rasy zbyt wybredne, jeśli chodzi o rodzaj pokarmu. Jednak warto pamiętać, że także pudle mogą nieco kaprysić. Pudle, tak jak i inne rasy psów, powinny być żywione dobrej jakości mokrą oraz suchą karmą, ale także pokarmem przygotowanym przez domowników.

Zakłada się, że psia dieta powinna się składać w 70-80% z mięsa, natomiast w 20-30% z warzyw oraz owoców. W tym powinna ona składać się z substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowaniu psiego organizmu. Z tego powodu w diecie nie powinno zabraknąć nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które zapewnią zdrową skórę oraz sierść. Dobrym wyborem będzie więc podawanie psu gotowych karm, które posiadają odpowiednie proporcje mikroelementów oraz makroelementów.

Przy wyborze odpowiedniej karmy warto zwrócić uwagę na informacje od producenta, dla jakiej rasy bądź typu psa polecana jest dana karma. W przypadku pudla toy oraz pudla miniaturowego należy postawić na karmy dla mniejszych psów, gdyż tego typ chrupki dostosowane są do wielkości ich stosunkowo małych pyszczków. Wybierając pokarm dla naszego przyjaciela, należy wziąć pod uwagę jego wagę, wiek, codzienną aktywność, jak i ewentualne schorzenia. Ponadto warto zapoznać się każdorazowo ze składem pożywienia bądź zasięgnąć porady weterynarza, który doskonale zna naszego pupila.

Weterynarz pomoże dobrać nam odpowiednią ilość karmy do wieku, wagi oraz aktywności naszego pudla. Co jednak ważne, naszego pupila należy karmić dwa razy dzienne. Prócz tego można postawić na tak zwane twarde przekąski, na przykład w postaci mięsnej kości. Pomogą one w zmniejszeniu osadu nazębnego oraz pozwolą ćwiczenie mięśni szczęki.

Suplementacja pudli

Jeśli zdecydujesz się na przyrządzenie domowych posiłków dla naszego pudelka, skonsultuj się z weterynarzem lub psim dietetykiem, który pomoże ci w zadbaniu o zbilansowaną dietę twojego psiaka. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że w diecie uwzględniłeś wszystkie potrzebne składniki odżywcze.

Zarówno pudel miniaturowy, jak i pudel toy potrzebują suplementacji nienasyconymi kwasami tłuszczowymi omega-3 i omega-6. Ponadto warto postawić na preparaty, które pozwolą wzmocnić oraz chronić stawy. Pamiętaj także o tym, aby psiak miał dostęp do wody pitnej, która będzie wymieniana codziennie.

Jak dbać o sierść pudla toy i miniaturki?

Sierść pudli to ich prawdziwa ozdoba, jednak aby wyglądała na zdrową i piękną, należy między innymi postępować według powyższych zasad, a więc odpowiednio karmić, jak i suplementować naszego pupila. Prócz tego, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji sierści, która powinna rozpoczynać się od właściwej kąpieli przeznaczonym do tego celu szamponem. Warto postawić na dwa mycia: pierwsze oczyszcza psa z brudu i części kosmetyku, zaś drugie usuwa pozostałości brudnej wody.

Kolejny etap to odpowiednie wysuszenie sierści. Właściwa do tego celu będzie suszarka o dużej mocy. Podczas suszenia należy także rozczesywać włosy psiaka, aby nie doprowadzić do ich splątania. Co ważne, sierść powinniśmy czesać nie tylko podczas kąpieli, ale także co kilka dni, jednak tę czynność uzależniamy między innymi od takich czynników jak: długość włosa, wiek psa, ale także od pogody. Jeśli pomimo regularnego czesania na sierści pojawią się kołtuny, nie powinniśmy ich wyrywać czy wycinać, a delikatnie rozczesywać, aż do momentu pozbycia się ich.

Autor: Katarzyna Pyrek