Data modyfikacji:

Szczeniak w domu – o czym należy pamiętać, decydując się na psa?

Pierwsze dni szczeniaka w domu są stresujące nie tylko dla niego, ale także dla ciebie i pozostałych domowników. Sprawdź, jak przygotować się na pierwsze dni ze szczeniakiem w nowym domu.

szczeniak w domu

Jak przygotować się na szczeniaka w domu?

Wybrałeś już hodowlę, w której chcesz kupić szczeniaka lub dostałeś informację ze schroniska, że czeka tam na ciebie szczeniak do adopcji? Wspaniale! Zanim powitasz szczeniaka w domu, warto się do tego przygotować od strony teoretycznej. Na praktykę przyjdzie zaraz czas.

Po pierwsze, omów z domownikami wszystkie zasady dotyczące opieki nad szczeniakiem. Podzielcie obowiązki i ustalcie, jak chcecie wychować malucha.

Po drugie, kup potrzebne rzeczy do opieki nad szczeniakiem. To, co pies musi mieć, to swoje legowisko lub materac dla psa, miski na pokarm i wodę, smycz oraz obrożę lub szelki.

Po trzecie, zabezpiecz dom. Schowaj wszystkie przedmioty, które szczeniak mógłby połknąć lub zniszczyć.

Po czwarte, sprawdź, czego pies absolutnie nie może jeść. Czy wiesz, że winogrona, czekolada i rodzynki mogą być dla psa śmiertelnie niebezpieczne? To samo tyczy się środków przeciwbólowych dla ludzi i ksylitolu.

Jak dbać o szczeniaka w domu?

    1. Karm szczeniaka 3-6 razy dziennie lub częściej, jeśli piesek ma mniej niż 8 tygodni. Młode psy powinny jeść częściej niż psy dorosłe. Podawaj pupilowi karmę dla szczeniąt przeznaczoną dla psów jego wielkości i jego stopnia aktywności. Nie przekraczaj zalecanej dziennej dawki pokarmu. Wlicz też wszystkie psie smakołyki do bilansu kalorii. Pamiętaj, by monitorować masę ciała pupila (np. raz w tygodniu) i dostosowywać dawkę karmy dla szczeniaka do jego masy ciała. 
    2.Poczekaj z pierwszymi spacerami dopiero do czasu, gdy pupil będzie zabezpieczony przed chorobami zakaźnymi i pasożytami. Skonsultuj się w sprawie pierwszego spaceru z lekarzem weterynarii. Do tego czasu korzystaj z jednorazowych podkładów lub kuwety dla szczeniąt. 
    3.Gdy lekarz weterynarii zdecyduje, że twój czworonóg jest już gotowy na spacery, wychodź z nim kilka razy dziennie. Im częściej, tym lepiej. Szczeniak szybko powinien się nauczyć, że potrzeby fizjologiczne załatwia się na zewnątrz. Wcześniej możesz przyzwyczaić go do chodzenia w szelkach i na smyczy. Nie zapomnij go nagrodzić za każdym razem, gdy ten zachowa spokój!
    4. Myj zęby psa codziennie. Może ci się to z pozoru wydawać zupełnie niepotrzebnym zabiegiem, ale zęby psów o wiele częściej, w porównaniu do ludzkich, wymagają usuwania kamienia nazębnego. Jedynym skutecznym zabiegiem, który zapobiega usuwaniu kamienia nazębnego jest regularne, codzienne szczotkowanie zębów szczenięcia. Stosuj do tego specjalną pastę do zębów dla psów (ta dla ludzi może być dla psa toksyczna, bo często zawiera ksylitol) oraz specjalną szczoteczkę do zębów dla psów. 
    5. Zadbaj o to, by szczeniak miał w domu swój bezpieczny kąt. Może to być klatka dla szczeniaka lub zwykłe legowisko dla psa. Ważne, by piesek wiedział, że to jego miejsce, do którego może wracać, gdy poczuje się niepewnie lub po prostu będzie chciał odpocząć. 
    6. Kup odpowiednie zabawki dla szczeniaka. Muszą one być dopasowane do małych pyszczków czworonogów, atrakcyjne i przede wszystkim bezpieczne. Powinny być to szarpaki, gryzaki, zabawki edukacyjne, piłki itp. 
    7. Naucz szczeniaka podstawowych komend. Szkolenie rozpocznij od nauki samokontroli. Najlepszym motywatorem są zazwyczaj smakołyki. Nie zapomnij nagrodzić pieska za każdym razem, gdy ten prawidłowo wykona komendę.

    8. Nie pozwól sobie wejść na głowę – dosłownie i w przenośni. To ty powinieneś decydować, kiedy możesz poświęcić pupilowi uwagę. Ignoruj go, jeśli szczeniak będzie nachalny i będzie próbował wymusić twoją uwagę. Staraj się żyć normalnie, szczególnie w pierwsze dni po zakupie czy adopcji szczeniaka, np. branie urlopu w pracy nie jest dobrym pomysłem, ponieważ pupil przyzwyczai się do tego, że spędzasz z nim całe dnie. Gdy pójdziesz w końcu do pracy, ten będzie podobnie zestresowany, jak w pierwszym dniu w nowym domu.

Ile kosztuje wyprawka dla szczeniaka?

Miski dla psa, legowisko dla szczeniaka, smycz i obroża lub szelki to niemały wydatek, ale to nie koniec akcesoriów, które zaleca się kupić dla szczeniaka. Pupil potrzebuje też szamponu z odżywką, szczotki do czesania sierści i szczoteczki oraz pasty do zębów. Warto też zakupić obcinaczki do pazurów, by przyzwyczaić młodego psa do obcinania pazurów od małego, szampon z odżywką, zabawki oraz ubranka dla szczeniaka (zalecane dla psów z krótką sierścią oraz dla psów z włosami). Do tego należy doliczyć koszt odrobaczania i szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym.

Koszt wyprawki dla szczeniaka może wynosić nawet 300-600 zł, w zależności od jakości wybranych produktów.

Kiedy rozpocząć naukę komend?

Od razu! W pierwszej kolejności staraj się nauczyć czworonoga reagowania na swoje imię. Wprowadzaj też powoli komendy: „nie wolno”, „zostaw”, „do nogi” i inne, które uważasz za przydatne na początku.

Szczeniak bardzo szybko się uczy, dlatego możesz uczyć go kilku komend jednocześnie. Pamiętaj jednak, by zwiększać stopień trudności i ćwiczyć komendy np. na zewnątrz, gdy pupil będzie rozpraszany wieloma bodźcami.

Czym karmić szczeniaka? Karma dla szczeniaka

Najlepsza karma dla szczeniaka to taka, która jest dedykowana szczeniętom. Posiada ona zbilansowany skład, który zaspokoi potrzeby czworonoga oraz ma także odpowiednią strukturę, dzięki której piesek będzie w stanie pobrać karmę z miski.

Autorka: Natalia Ciszewska