Data modyfikacji:

Żółta wstążka u psa. Co oznacza? Gdzie kupić?

Wiesz, co symbolizuje żółta wstążka u psa? To nie dodatek estetyczny, lecz ważny sygnał dla przechodniów, którego nie należy bagatelizować. Kawałek słonecznego materiału przy smyczy lub obroży psa informuje, jak się przy nim zachowywać. Co zrobić, gdy spotkasz psa z żółtą wstążką? Odpowiedzi czekają w artykule – sprawdź, by zadbać o swój komfort i spacerujących czworonogów.
żółta wstążka u psa

Żółta wstążka – co oznacza ten symbol?

Wyobraź sobie, że podczas spaceru do sklepu spotykasz osoby, które za wszelką cenę chcą Cię poklepać po ramieniu i robią to bez pytania. Co wtedy czujesz? Na ogół dyskomfort, w końcu nikt nie lubi, gdy przekracza się jego strefę komfortu. Zwierzęta – wbrew pozorom – również tego nie lubią. Jeśli bardzo pragniemy pogłaskać obcego zwierzaka na spacerze i widzimy, że pies nie ma żółtej wstążki, najpierw zapytajmy właściciela o zgodę. Dopiero po jej uzyskaniu możemy ostrożnie pogłaskać czworonoga.
Niektóre zwierzęta znacznie gorzej radzą sobie jednak z interakcjami obcych ludzi i właśnie dla nich została stworzona instytucja żółtej wstążki. Co oznacza ten symbol? To komunikat, że pies z różnych przyczyn nie może być dotykany przez przechodniów. Taki czworonóg potrzebuje więcej przestrzeni i spokoju, więc nie należy do niego podbiegać, wyciągać rąk czy nawet piszczeć z zachwytu na jego widok.
Żółta wstążka ma charakter międzynarodowy (Yellow Dog Project), a jej znaczenie w społecznej świadomości funkcjonuje od kilkunastu lat. W Polsce dość rzadko spotyka się jednak żółtą wstążkę u psów, a wynika to przede wszystkim z braku rozpoznawalności tego symbolu. Warto to zmieniać, bo taki dodatek przy obroży lub smyczy jest wyraźnym sygnałem, że pies potrzebuje przestrzeni.
Przeczytaj również: Jaką smycz dla psa wybrać?

Żółta wstążka dla psa – kiedy ją wybrać?

Osoby, które chcą zadbać o komfort swoich czworonożnych przyjaciół, mogą profilaktycznie sięgnąć po żółtą wstążkę. Z tego symbolu powinny jednak w szczególności korzystać osoby, których zwierzęta zmagają się z problemami behawioralnymi. Jedno jest pewne – żółtej wstążki u psa nigdy nie należy bagatelizować. Najczęściej spotka się ją u zwierząt:
  • lękliwych;
  • mających problemy z agresją;
  • starszych lub szczeniąt;
  • schorowanych, po przebytych zabiegach, w trakcie rekonwalescencji;
  • w trakcie treningów i szkoleń;
  • z trudną przeszłością;
  • w trakcie cieczki i ciężarnych;
  • wychodzących z zaburzeń itd.
  • Warto pamiętać, że żółta wstążka u psa oznacza, że źle on znosi kontakt zarówno z innymi osobami, jak i ich zwierzętami. Miejmy również na uwadze, że symbol ten nie zawsze oznacza problemy z agresją – to jedynie informacja, że pies potrzebuje więcej przestrzeni. 
    A gdzie kupić żółtą wstążkę dla psa? Znajdziemy ją nie tylko w sklepach zoologicznych, ale też w pasmanteriach. Alternatywą dla niej mogą być również żółte smycze, obroże, szelki czy bandany – taki wybór może jednak zmniejszyć rozpoznawalność symbolu.

    Żółta wstążka u psa – jak się zachowywać?

    Dziś coraz częściej zwracamy uwagę na zachowania naszych zwierząt, a także dbamy, by zapewniać im dobrostan zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Jeśli czworonóg zmaga się z problemami behawioralnymi, dobrze jest skorzystać z pomocy weterynarza, trenera lub behawiorysty zwierząt.
    Część osób nie wie, jak zachować się w obecności psa. Nie wynika to ze złej woli – czasami to zwykła życzliwość i chęć przywitania się z pupilem. Gdy żółtej wstążki na smyczy nie ma, zawsze najpierw pytamy właściciela o zgodę. A jak zachować się, gdy jest? Po pierwsze – uszanujmy decyzję właściciela i nie zbliżajmy się do czworonoga. Po drugie – jeśli mijamy psa z żółtą wstążką, nie róbmy gwałtownych ruchów, nie wymachujmy rękoma, nie krzyczmy. 
    Gdy jesteśmy na spacerze z psem i zbliżamy się do zwierzaka z żółtą wstążką, to absolutnie nie spuszczajmy naszego czworonoga ze smyczy. Utrzymajmy również komfortową odległość tak, by pomiędzy psami nie doszło do bliskiego spotkania. Żółta wstążka ma pomóc zarówno nam, jak i zwierzęciu, które ją posiada. Wystarczy uszanować taką informację i dać psu potrzebną mu przestrzeń, by mógł spokojnie spacerować.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Anna Mlonka