Data publikacji:

Cieczka u psa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Ile trwa cieczka u psa? Jak długo suka jest płodna? Kiedy kastrować sukę? Poznaj najważniejsze informacje dotyczące cyklu płciowego suczek. Dowiedz się, jak rozpoznać suczkę w rui i jak opiekować się suczką z cieczką.
cieczka u psa

Pierwsza cieczka u psa – kiedy się pojawia?

Przedział wiekowy, w którym suki osiągają dojrzałość płciową, jest dość szeroki. Psy małych ras zazwyczaj dostają pierwszą cieczkę o wiele wcześniej niż psy ras dużych czy olbrzymich. Pierwsza cieczka u yorka czy shih-tzu pojawia się, gdy pies ma około 6–9 miesięcy. Natomiast pierwsza cieczka u golden retrivera, border collie czy rottweilerów pojawia się zazwyczaj nieco później, w okolicy 9–12 miesiąca życia. Co ciekawe, u niektórych ras pierwsza cieczka pojawia się bardzo późno, bo dopiero po 16–18 miesiącu życia. Do takich ras należą między innymi dogi niemieckie, charty czy shipperke.
Niezależnie od rasy psa, suczka powinna dostać pierwszą cieczkę do drugiego roku życia. Jeśli do tego czasu nie miała typowych dla cieczki objawów, to warto skontaktować się z lekarzem weterynarii i umówić się na wizytę. 
Rasa ma duży wpływ na pojawienie się pierwszej cieczki, ale istnieje też wiele innych ważnych czynników, które wpływają na ten moment. Chodzi tutaj między innymi o żywienie, środowisko, ogólny stan zdrowia psa oraz czynniki indywidualne. Ważna jest też linia hodowlana. Jeśli mama twojego psa dostała pierwszą cieczkę bardzo wcześnie, to możliwe, że twój pies tę predyspozycję odziedziczył.

Jak długo trwa cieczka u psa?

Cieczka u suki trwa około 21 dni, ale może też trwać nieco dłużej lub krócej. To kwestia indywidualna. Suczka jest płodna między 8 a 14 dniem cieczki. Cieczka nie kończy się nagle nawet po pokryciu suki przez samca.
Okres międzyrujowy, czyli czas pomiędzy dwoma cieczkami, też jest trudny do przewidzenia. Suki mają cieczkę zazwyczaj dwa razy do roku, ale zdarzają się też takie osobniki, które cieczkę mają rzadziej, bo jedynie raz do roku, lub częściej – do trzech razy w ciągu roku. Można przyjąć, że czas pomiędzy rujami wynosi 5–12 miesięcy. Basenji, boston terriery czy sheltie mogą mieć ruję nieco rzadziej.

Objawy cieczki u suki

Najbardziej charakterystycznym objawem cieczki wcale nie jest krwawienie z dróg rodnych. To obrzęk sromu jest najczęstszym objawem rui u psa. Jeśli chodzi o wypływy, to mogą być one obfite, średnio obfite lub skąpe. Wydzielina może być bardzo krwista, żywoczerwona lub bordowa, niemal brązowa. 
Suczka w cieczce może też posikiwać i mieć mniejszy apetyt. Jej zachowanie też może ulec zmianie. Suczki przeważnie są bardziej zdystansowane, zmęczone i ospałe. Suczka może nie reagować na komendy, niechętnie bawić się z tobą czy innymi zwierzętami i nie chcieć wychodzić na spacery. 
Suka w sieczce może też być bardziej pobudzona, łasa na kontakt z człowiekiem i uległa wobec innych psów, szczególnie podczas owulacji.
Objawy cieczki u niektórych suczek są niespecyficzne lub słabo wyrażone. Dzieje się tak często w przypadku pierwszej cieczki. Część suczek nie ma żadnych charakterystycznych objawów, co nie zawsze świadczy o bezpłodności. Suczka może mieć po prostu tzw. ciche ruje, czyli ruje bez zauważalnych objawów.

Etapy cieczki u suczki

Cykl płciowy suki można podzielić na cztery fazy:
  • Faza przedrujowa (proestrus)
  • Trwa od 7 do 10 dni od momentu wystąpienia krwawienia. Suczka przygotowuje się w tym czasie do owulacji, czyli uwolnienia komórek jajowych. Jej srom staje się obrzęknięty i zaczerwieniony. W tym okresie suka jeszcze nie jest płodna i zazwyczaj odtrąca samce.
  • Faza rujowa, czyli ruja właściwa (oestrus)
  • Trwa około 9 dni. Suczka jest w tym czasie najbardziej płodna. Samica w tym czasie łasi się do opiekuna, przytula, wygina grzbiet i odchyla ogon. Nie odtrąca też samców.
  • Faza lutealna, czyli porujowa (dioestrus)
  • Trwa około 5 dni. To czas przygotowania do przyjęcia zarodka.
  • Faza bezrujowa (anoestrus)
  • Jest to okres ciszy hormonalnej. To najdłuższa faza, która trwa od 2 do aż 10 miesięcy. 

    Suka w cieczce – jak dbać o sukę w rui?

    Pies w rui może zachowywać się nieco inaczej. W zależności od fazy rui oraz indywidualnych cech, twój pupil może trzymać cię i inne zwierzęta na dystans lub wręcz przeciwnie – lgnąć do ciebie czy innych psów. Wiele suczek ma mniejszy apetyt i mniej pije podczas cieczki. Należy pilnować, by pupil jadł i pił codziennie. Możesz karmić lub poić suczkę za pomocą strzykawki, jeśli ta w ogóle nie chce pić ani jeść. Warto wówczas skonsultować się z lekarzem weterynarii.
    W zależności od intensywności krwawienia z dróg rodnych, warto rozważyć opcję majtek dla suki w cieczce. Specjalnie dopasowane majtki jednorazowe lub wielorazowe będą chroniły meble przed wydzieliną. Pamiętaj jednak, że suka nie może ich nosić cały czas. To dobre rozwiązanie na kilka godzin, np. na czas, gdy musisz iść do pracy lub podczas podróży samochodem. Skóra musi oddychać, dlatego noszenie majtek (przez większą część dobry) może skutkować odparzeniami lub infekcją. Większość samic bardzo dobrze dba o higienę w trakcie rui i często się wylizuje, ale w dniach, w których krwawienie jest bardzo intensywne, warto rozważyć opcję majtek.

    Suka w cieczce – jak dbać o dom?

    Wszystkie miejsca, w których pupil często przebywa, warto myć nawet kilka razy dziennie. Legowiska czy koce, na których suczka chętnie odpoczywa, warto prać codziennie. Dobrym pomysłem jest też zwinięcie wszystkich dywanów i innych przedmiotów, które mogą się łatwo pobrudzić.
    Jeśli suczka posikuje w domu, a zapach moczu jest bardzo intensywny, to oprócz regularnego sprzątania możesz też stosować preparaty chlorofilowe, które neutralizują nieprzyjemny zapach moczu. Pamiętaj jednak, by skonsultować stosowanie takiego preparatu z lekarzem weterynarii.
    Na rynku dostępne są także spraye, które zmniejszają intensywność zapachu wydzielanego przez suki w czasie cieczki. Suczki są wówczas mniej atrakcyjne dla samców, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka przypadkowego pokrycia na spacerze. Musisz jednak pamiętać, że psi nos jest o wiele bardziej czuły niż nos człowieka. Skuteczność takiego środka jest różna i żaden preparat nie zamaskuje w pełni zapachu suki w cieczce.

    Cieczka a kastracja – jak zapobiec ciąży u suki?

    Jedynym skutecznym rozwiązaniem, które ma na celu zapobiec ciąży, jest kastracja (sterylizacja), czyli pozbawienie suki płodności i popędu seksualnego. Suka po kastracji nie będzie już nigdy miała cieczki i nie będzie mogła zajść w ciążę. Drugą możliwością, która pozbawia (tymczasowo) suki płodności, jest zastrzyk hormonalny. Nie jest to jednak metoda niezawodna, dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest kastracja.

    Kiedy kastrować sukę – przed czy po pierwszej cieczce?

    O zdanie zapytaj swojego lekarza weterynarii. Niektórzy lekarze zalecają kastrować suczki po pierwszej cieczce, inni przeprowadzają operację wcześniej, jeszcze przed pierwszą cieczką. Obie opcje mają swoje wady i zalety. 
    Na pewno nie jest prawdą, że suczka musi raz zajść w ciążę i urodzić jeden miot, by mogła zostać wykastrowana. Porozmawiaj z zaprzyjaźnionym lekarzem weterynarii o możliwościach i ustal ewentualny termin kastracji.
    Zdjęcie: Enavto Elements