Posiadanie psa daje wiele radości domownikom, ale to też duża odpowiedzialność. Pies jest żywą istotą, która podobnie jak ludzie czuje radość i zadowolone, ale także ból czy smutek. Niestety, psy nie zawsze dają po sobie poznać, że coś jest nie tak. Sprawdź, jak dbać o psa, by zapewnić mu bezpieczeństwo i zdrowy rozwój.
Pies to duża odpowiedzialność. Zanim powitasz nowego domownika, musisz kupić dla niego niezbędne akcesoria. Gadżety dla psa, których będziesz potrzebować, to m.in. smycz, legowisko, miska oraz zabawki. Z naszego artykułu dowiesz się:
Wiek szczenięcy to niezwykle wymagający czas dla właściciela psa. Należy zadbać zarówno o rozwój fizyczny, jak i psychiczny młodego psa. Jak prawidłowo dbać o szczeniaka? Po pierwsze, należy zapewnić psu zbilansowaną dawkę pokarmową, która będzie spełniać jego duże potrzeby energetyczne.
Po drugie, szczenię powinno mieć swoje legowisko dla psa, które zapewni mu poczucie bezpieczeństwa. Może to być miękkie legowisko z materiału, który można prać w pralce lub zadaszona buda.
Po trzecie, młode zwierzę powinno mieć dostateczną ilość bodźców, które pozwolą mu na prawidłowy rozwój. Mogą to być zabawki edukacyjne dla psów, np. maty węchowe, ale równie dobra będzie także zwykłe piłki dla psów czy gryzaki.
Po czwarte, wiek szczenięcy wymaga prawidłowego zabezpieczenia przed chorobami zakaźnymi, dlatego zarezerwuj sobie czas na wizyty u lekarza weterynarii przez pierwsze trzy miesiące życia psa. Pomocne będzie prowadzenie kalendarza wizyt w gabinecie weterynaryjnym ze szczeniakiem.
Psy należy kąpać tylko w szamponach przeznaczonych dla psów. To od ciebie zależy, jak często chcesz to robić. Zwierzeta, które śpią z właścicielem w łóżku, powinny być częściej kąpane, np. raz w tygodniu lub co dwa tygodnie. Pamiętaj, że po kąpieli psa należy dokładnie wyszczotkować i wysuszyć. Poza tradycyjnymi szczotkami możesz wybrać także furminator. Jak działa furminator dla psa? Usuwa martwe włosy, mocno ograniczając tym samym linienie psa.
Jak jeszcze dbać o higienę psa? Psy z długą sierścią oraz psy z włosami należy regularnie strzyc. Można to zrobić samemu, ale o wiele prościej jest zapisać pupila do salonu piękności raz na 3-4 miesiące. Koszt wizyty u groomera wynosi około 80-250 zł.
Problemy z uszami u psów dotyczą przede wszystkim ras, które mają oklapnięte uszy. Wnętrze małżowin usznych ma niewielki dostęp do świeżego powietrza, przez co u Cocker Spanieli i Shih Tzu częściej rozwija się bakteryjne lub grzybicze zapalenie ucha. Dodatkowo u psów z ras miniaturowych często rosną włosy w uszach, które sprzyjają rozwojowi infekcji. Takie włosy należy regularnie wyrywać za pomocą pęsety. Jeśli nie chcesz tego robić samemu, możesz poprosić o to groomera.
Przewód słuchowy psa jest inaczej zbudowany niż ten u człowieka. Dzięki temu nie ma ryzyka, że uszkodzisz błonę bębenkową, kiedy będziesz wkładać do ucha psa np. aplikator z płynem do płukania uszu. Nie musisz się o to martwić. Jak dbać o uszy psa? Jeśli uszy psa są brudne, wystarczy je delikatnie wytrzeć wilgotnym ręcznikiem. Możesz także profilaktycznie płukać uszy specjalistycznym płynem przeznaczonym do higieny uszu dla psów. Pamiętaj, że jeśli pies drapie uszy, może to oznaczać, że go swędzą lub bolą. Udaj się wówczas na wizytę do lekarza weterynarii, by wykluczyć infekcję i pasożyty, np. świerzb uszny.
Opuszki psa są bardzo wrażliwe, dlatego należy o nie odpowiednio dbać. Zimą mogą przywierać do zamarzniętej powierzchni, a latem mogą się oparzyć przez spacery po gorącym chodniku. Dobrym sposobem na dbanie o łapy psa jest smarowanie wazeliną powierzchni opuszek lub zakładanie dopasowanych butów dla psów.
Jeżeli zastanawiasz się, jak dbać o psa, nie możesz zapominać o pielęgnacji sierści. Oprócz regularnego mycia i strzyżenia zarówno sierść, jak i włosy psów należy szczotkować, aby zapobiegać tworzeniu się kołtunów i jednocześnie usuwać martwą okrywę włosów. Dla psów z sierścią najlepiej sprawdzi się furminator, który doskonale usuwa podszerstek.
O zęby psów należy dbać prawie tak samo jak u dzieci. Lekarze weterynarii zalecają, by myć psom zęby za pomocą specjalnych nakładek ze szczoteczką na palce i pasty do zębów przeznaczonej do higieny jamy ustnej psów. Do szczotkowania zębów należy psa przyzwyczaić już w wieku szczenięcym. Dorosłe psy trudno nauczyć, że mycie zębów jest normalną, rutynową czynnością w ciągu dnia.
Szczotkowanie zębów zapobiega próchnicy i odkładaniu się kamienia nazębnego na ich powierzchni. Pozytywnie wpływa także na oddech z jamy ustnej. Jak dbać o zęby psa, któremu nie da się umyć zębów? Swojemu pupilowi możesz dawać gryzaki stomatologiczne, np. Pedigree DentaStix. Są zalecane czworonogom od 4. miesiąca życia. Mają twardą powierzchnię, dzięki czemu doskonale mechanicznie oczyszczają powierzchnię zębów, zmniejszając o 80% osadzanie się kamienia nazębnego.
Preparaty z glukozaminą i siarczanem chondroityny pomagają w utrzymaniu stawów w odpowiedniej kondycji i wspomagają rozwój tkanki chrzęstnej. Glukozamina dodatkowo wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Obie substancje w preparatach na stawy są pochodzenia naturalnego, dzięki czemu są łatwo przyswajalne przez psy. Szczenięta i wszystkie młode psy powinny dostawać karmę bogatą w wapń i fosfor, które są niezbędne do prawidłowej budowy i rozwoju kości.