Data modyfikacji:

Jakiego oleju dla psa na sierść używać?

Szukasz sposobu na piękną, lśniącą i zdrową sierść u swojego psa? Wypróbuj oleje rybne, olej z wiesiołka lub olej lniany dla psów. Poznaj zasady podawania olejów. Dowiedz się, jak przechowywać olej dla psa.
jaki olej dla psa

Jakie są rodzaje olejów dla psa

Olej lniany dla psa

To źródło kwasów omega-3, które nie tylko poprawiają wygląd sierści, ale wspomagają też pracę narządów wewnętrznych. Pomagają także zachować prawidłową pracę stawów i działają przeciwzapalnie. W składzie oleju lnianego znajdziesz także kwasy omega-6, omega-9, minerały (w tym magnez, cynk, fosfor i wapń) oraz witaminy (A, B, C i E).

Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju pomagają zachować prawidłową strukturę błon biologicznych. Produkt polecany jest zarówno szczeniętom, psom dorosłym, jak i psom seniorom i bardzo starym psom.

Olej z wiesiołka dla psa

To z kolei cenne źródło kwasów omega-6, które są bardzo istotne dla zachowania zdrowej i pięknej skóry oraz lśniącej sierści.

Olej z łososia dla psa

Olej z łososia dla psa jest doskonałym źródłem kwasów omega-3 i omega-6.

Jaki olej dla psa kupić?

Brit Care olej z łososia

Olej z łososia jest doskonałym źródłem kwasów tłuszczonych omega-3 (EPA i DHA) oraz omega-6, które pozytywnie wpływają na procesy metaboliczne w organizmie psa. Kwas EPA działa przeciwzapalnie, a kwas DHA bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Dieta bogata w te kwasy sprzyja utrzymaniu zdrowej i pięknej sierści oraz skóry.

Fish4Dogs Salmon Oil

Produkt uzyskiwany jest w 100% ze świeżego łososia norweskiego w procesie tłoczenia na zimno. Olej jest hipoalergiczny, nie zawiera konserwantów, jest doskonałym źródłem kwasów EPA i DHA. Jest polecany psom, które cierpią na różnego rodzaju problemy skórne, w tym także objawy alergii.

Cannabispet olej CBD 5%

Olej jest źródłem witamin z grupy A, D3 i E. Producent zapewnia, że produkt jest polecany psom z problemami skórnymi, zaburzeniami lękowymi, stanami zapalnymi oraz różnego rodzaju chorobami autoimmunologicznymi. Pamiętaj jednak, że olej nie zastąpi celowanego leczenia i nie powinien być stosowany w monoterapii różnych chorób. Daje dobre efekty, jeśli jest stosowany komplementarnie, jako dodatkowe wspomaganie celowanego leczenia.

Jak podawać psu olej?

To zależy, czy pupil olej lubi jeść, czy nie. Wiele psów uważa olej za przysmak, dlatego warto stosować go w ramach nagrody, na przykład za prawidłowo wykonaną komendę. Możesz jednak dodać olej także do suchej karmy. To dobre rozwiązanie, jeśli pupil nie przepada do końca za swoją karmą, ale musi ją dostawać np. ze względów zdrowotnych. Olej nadaje się także do podania z karmą mokrą lub karmą przygotowywaną w domu.

Nie dodawaj oleju do miski z karmą, jeśli pupil nie jest teraz głodny i nie chce jeść. Świeży olej jest o wiele lepszy, ponieważ nie jest utleniony. Oznacza to, że zachowuje swoje właściwości i działa po prostu lepiej.

Olej lniany możesz też po prostu wcierać w sierść pupila. Wystarczy rozprowadzić go na sierści i skórze czworonoga za pomocą dłoni podczas wieczornych pieszczot czy po popołudniowym spacerze. Taką kurację możesz powtarzać 2-3 razy dziennie.

Ile oleju podawać psu?

To zależy od masy ciała psa i zaleceń producenta danego oleju. Stosuj się do instrukcji dołączonych do opakowania lub do zaleceń lekarza weterynarii.

Jak przechowywać olej dla psa?

Zapoznaj się z zaleceniami producenta, które znajdziesz na opakowaniu. Zarówno olej lniany, jak i oleje rybne należy przechowywać w lodówce po otwarciu, aby zapobiec ich utlenieniu. Nie należy ich także przelewać, ponieważ szybko się utleniają w przezroczystych butelkach.

Butelka z olejem zawsze powinna być zakręcona. Nie zostawiaj go w otwartym naczyniu, bo także szybciej się utleni i straci swoje wyjątkowe właściwości.

Olej dla psa na sierść – czy działa?

Najważniejsze dla psa są przede wszystkim kwas eikozapentaenowy (EPA) i dokozaheksaenowy (DHA). Znajdziesz je między innymi w olejach rybnych. Musisz jednak wiedzieć, że oleje nie są złotym środkiem na brzydką sierść u psa. Zanim sięgniesz po olej rybny dla psa czy inny olej roślinny, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu oceny stanu zdrowia pupila.

Być może problemy skórne psa wynikają z zupełnie innych przyczyn. Pupil może mieć ektopasożyty, które nie są widoczne gołym okiem, alergie pokarmowe lub wziewne, a nawet chorobę genetyczną, która jest odpowiedzialna za wszystkie problemy czworonoga. Niedobór kwasów omega w diecie pupila to jedynie jeden z licznych przyczyn brzydkiej sierści. Warto na wstępie wykluczyć wszystkie inne.

Oleje dla psów działają, jeśli przyczyną matowej, szorstkiej i nieprzyjemnej w dotyku skóry był niedobór nienasyconych kwasów tłuszczowych, których źródłem są właśnie różne oleje.

Kiedy nie używać oleju dla psa?

Twój pies dostaje pełnowartościową karmę premium lub super premium bogatą w nienasycone kwasy tłuszczowe? Oznacza to, że jego dieta jest zbilansowana i najprawdopodobniej nie potrzebuje dodatkowej suplementacji.

Gotowe karmy dla psów posiadają zbilansowany skład, który zaspokaja wszystkie podstawowe potrzeby zwierząt. Dodatkowa suplementacja diety czworonoga olejami nie jest wówczas konieczna. Jeśli sierść pupila jest lśniąca i gładka, a skóra jest zdrowa, bez zaczerwienień i stanów zapalnych, nie ma konieczności wprowadzania dodatkowo olejów.

Pamiętaj! Jeśli masz wątpliwości co do stanu zdrowia sierści i skóry swojego pupila, skontaktuj się z lekarzem weterynarii i poproś o konsultację.

Autorka: Natalia Ciszewska