Data modyfikacji:

Kaszaki u psa. Przyczyny i leczenie

Kaszaki to jedne z najpopularniejszych guzów skóry u psów. Ze względu na specyfikę wspomnianych zmian skórnych, postawienie diagnozy przez weterynarza zajmuje zwykle parę minut. Nie należy jednak bagatelizować kaszaków, bowiem jest to forma nowotworu łagodnego. Jakie są przyczyny powstania kaszaków u psa i jak je usunąć?
Kaszaki u psa
Podczas głaskania swojego psa wyczułeś na skórze guzek? Nie panikuj – istnieje duże prawdopodobieństwo, że to kaszak – łagodna zmiana nowotworowa, która nie stanowi zagrożenia dla życia zwierzaka. Nie oznacza to jednak, że kaszaka można zignorować. Sprawdź, skąd biorą się kaszaki u psa i co zrobić, gdy się pojawiają.

Czym są kaszaki u psa?

Kaszak (inaczej torbiel naskórkowa, torbiel łojowa) to zmiana skórna w obrębie gruczołów łojowych lub mieszków włosowych mająca charakter nowotworu łagodnego. Guzek może na początku przypominać bąbel po ugryzieniu owada, jednak z czasem nabiera większych rozmiarów i niekiedy przyjmuje ciemnoczerwony kolor.
W ramach ciekawostki dodamy, że kaszaki to zmiany pojawiające się u różnych gatunków zwierząt. Często występują również u ludzi.

Jak wygląda kaszak u psa?

Cechą charakterystyczną jest łatwa przesuwalność zmiany w ograniczonym zakresie. Kaszaki mogą być twarde lub miękkie, wypełnione treścią. Absolutnie nie należy jej samodzielnie wyciskać. W zależności od rodzaju kaszaka i stopnia wypełnienia zmiany mogą być one zupełnie bezbolesne lub sprawiać psu ból.
Kaszaki u psa nie zawsze są bolesne, dlatego pupil nie musi sygnalizować ich obecności. Właśnie dlatego tak istotne jest regularne przeglądanie sierści zwierzaka, na przykład podczas zwykłego głaskania.
Jeśli dostrzeżesz kaszak u swojego psa, nie wpadaj w panikę, ale również nie zwlekaj z wizytą u weterynarza. Kaszak pozostawiony w skórze zbyt długo może powodować ból, stany zapalne, a nawet przeistoczyć się w zmianę złośliwą. Jego usunięcie zajmuje natomiast dosłownie kilka chwil.

Skąd się biorą kaszaki u psa? Przyczyny powstawania

Większość właścicieli czworonogów zadaje sobie pytanie, skąd się biorą kaszaki u psa. Pojedyncze guzki powstają często wskutek uszkodzenia mieszka włosowego i nagromadzenia naskórka wymieszanego z łojem. Wybrane rasy psów cechują się predyspozycjami genetycznymi, które upośledzają prawidłowe funkcjonowanie ujścia gruczołów łojowych, przez co dochodzi do ich zaczopowania i pojawiania się licznych kaszaków, które trzeba usunąć.

Jak zapobiegać kaszakom u psa?

W przypadku nawracających zmian skórnych, w celach profilaktycznych warto skorzystać z dostępnych szamponów dla psów z nadtlenkiem benzoilu, które zabezpieczają skórę i sierść czworonogów przed nadmierną produkcją łoju. Oczywiście zakup szamponu warto skonsultować z weterynarzem.
Zwierzaki ze skłonnością do kaszaków powinny być kąpane nieco częściej. Regularne oczyszczanie skóry z martwego naskórka zmniejszy ryzyko zapychania gruczołów łojowych. W dalszej części artykułu znajdziesz polecane szampony dla psów ze skłonnością do kaszaków.
Ponadto pamiętaj o regularnym szczotkowaniu sierści psa – ten przyjemny zabieg zadziała jak peeling, który pomoże w odblokowaniu ujść mieszków włosowych. Na dodatek twój pupil pozbędzie się starej okrywy włosowej.

Kaszaki u psa – jakich ras dotyczą?

Zauważono, że skłonność do powstawania kaszaków dotyczy konkretnych ras psów. Są to m.in. amstaffy, boksery i cocker spaniele. U psów tych ras dochodzi do intensywnego przetłuszczania się skóry, które wzmaga zapychanie gruczołów łojowych.
Warto podkreślić, że kaszaki mogą powracać u psów na skutek wad wrodzonych. Nie są od nich wolne zarówno psy rasowe, jak i kundelki.

Kaszaki u psa – leczenie

Istnieją dwa sposoby walki z kaszakami u psów. Pierwszy z nich to wyciśnięcie zawartości powstałej torbieli i dokładna, kilkudniowa dezynfekcja rany, również z wykorzystaniem antybiotyków. Podkreślamy, że wyciskaniem kaszaków powinien zająć się wyłącznie weterynarz. Takie rozwiązanie może jednak nie przynieść zamierzonego skutku, wówczas należy skorzystać z drugiej możliwości – chirurgicznego usunięcia kaszaka. Oczywiście zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Podczas zabiegu usuwana jest także torebka kaszaka, co skutecznie zapobiega jego nawrotowi.
Usunięty guz można wysłać do laboratorium w celu weryfikacji histopatologicznej. Takie badanie daje właścicielowi informację, z jaką dokładnie zmianą weterynarz ma do czynienia i czy nowotwór był łagodny, czy złośliwy. Kaszak może być łatwo pomylony także z innymi częstymi zmianami skórnymi, na przykład włókniakami. Jest to bardzo istotna informacja na przyszłość, w razie ponownego pojawienia się kaszaka. Niestety, długotrwałe zwlekanie z wykonaniem zabiegu może doprowadzić do złośliwego nowotworu skóry u czworonoga.

Polecane kosmetyki na kaszaki dla psów

Jak już wiesz, staranna pielęgnacja wymagającej skóry psa może zmniejszyć ryzyko pojawiania się kaszaków. Przedstawiamy produkty, dzięki którym skóra twojego psiaka będzie czysta i zdrowa, a gruczoły łojowe nie będą narażone na zapychanie.

Virbac Allermyl

To szampon dermatologiczny, odpowiedni dla skóry wrażliwej. Ma działanie antybakteryjne, dlatego doskonale oczyszcza skórę. Składniki o działaniu łagodzącym wzmacniają naskórek i zapewniają mu optymalne nawilżenie.

Clorexyderm

To szampon weterynaryjny przeznaczony dla psów ze stanami zapalnymi. Możesz sięgnąć po niego wówczas, gdy twój pupil już boryka się z kaszakiem. Clorexyderm działa antybakteryjnie i ściągająco, dlatego przy dłuższym stosowaniu ograniczy rozrost zmiany.

Vetfood Dermactiv

Kolejny szampon antybakteryjny, sprzyjający usuwaniu drobnoustrojów oraz leczeniu stanów zapalnych skóry. Kosmetyk pobudza proces gojenia skóry, może być więc stosowany bezpośrednio po zabiegu usunięcia kaszaka.

Suplementy przeciw kaszakom

Nadmierną produkcję łoju można zahamować także, podając psu odpowiednie suplementy diety. Warto postawić na środki z zawartością witamin A i E, kwasów omega-3, żelaza, cynku i oleju z ogórecznika. Poniżej prezentujemy trzy dobrze oceniane suplementy, które zadbają o sierść twojego pupila, a przy okazji wesprą poprawne funkcjonowanie skóry.

Vetfood Dermactiv

To kapsułki dla psów ze skłonnościami do chorób skóry, w tym nadmiernej produkcji łoju. Normalizują pracę gruczołów łojowych, wzmacniają skórę i pobudzają naturalne procesy regeneracyjne.

Vet Expert, Vetoskin

Bogaty w witaminę B, kwasy omega, biotynę i cynk preparat skutecznie uspokaja gruczoły łojowe skóry, wspiera jej odporność, a na dodatek gwarantuje mocną oraz zdrową sierść.

Coatex

Suplement wspierający sierść, skórę oraz pazurki, minimalizujący objawy nadwrażliwości i łojotoku. Chroni skórę przed stanami zapalnymi dzięki zawartości witaminy E o działaniu przeciwutleniającym.

Inne rodzaje zmian skórnych u psów

Kaszak u psa to nie jedyny typ zmiany skórnej, która może pojawić się u twojego pupila. Jakie inne rodzaje możesz dostrzec na skórze swojego czworonoga?

Włókniaki u psa

Włókniak to łagodny nowotwór skóry zbudowany z fibroblastów. Ma postać pojedynczego, zwartego guzka o wielkości 1–5 cm. Nie powoduje odczuć bólowych, jest miękki i zbliżony kolorem do odcienia skóry.

Brodawka u psa

Brodawka to narośl wywoływana przez wirus brodawczaka. Często znika samoistnie, nie wywołuje dolegliwości bólowych. Wyjątkiem są brodawki zlokalizowane na podeszwach łap, które z czasem mogą powodować dyskomfort w chodzeniu. Wówczas warto sięgnąć po leki rekomendowane przez weterynarza lub zabieg usuwania brodawki w gabinecie.

Czerniak u psa

Nasze czworonogi mogą borykać się ze złośliwym nowotworem skóry. Czerniak u psa objawia się ciemną zmianą, która może pękać lub krwawić. Bardzo często zlokalizowany jest w okolicach warg i żuchwy.
Pamiętaj, że każda nowo zauważona zmiana na skórze twojego psa wymaga konsultacji z weterynarzem. Nigdy nie wiadomo, czy guzek ma pochodzenie łagodne, czy nowotworowe.

Kaszak u psa – nie bagatelizuj go!

Wszelkie zmiany skórne obserwowane u psów powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem weterynarii. Zwykle tak jak w przypadku kaszaków zmiany są niegroźne, co nie znaczy, że nie sprawiają psom bólu. Niektóre z pozoru nieszkodliwe zmiany mogą być czynnikiem zapalnym prowadzącym do poważnych powikłań, w skrajnych przypadkach może dojść nawet do śmierci czworonoga. Nie warto zwlekać z wizytą u weterynarza oraz działać samodzielnie, bowiem w warunkach domowych bardzo trudno prawidłowo oczyścić ranę, więc lepiej od razu zgłosić się do specjalisty, który zastosuje drenaż i przepisze odpowiednie leki.
Zdjęcie: Evanto elements