Data modyfikacji:

Odrobaczanie psa. Wszystko, co musisz wiedzieć

Kiedy odrobaczać szczeniaka? Co ile odrobaczać psa? Dowiedz się, co zrobić, jeśli znajdziesz w odchodach psa pasożyty. Sprawdź, jakie preparaty odrobaczające są dostępne dla psów i jak je stosować.

pies

Jak często odrobaczać psa?

Jeśli twój pies ma kontakt z małymi dziećmi, warto zabezpieczyć go przed pasożytami nawet raz na 3-4 miesiące. Zaleca się odrobaczać psa co pół roku, a najrzadziej około 7-14 dni przed każdym szczepieniem. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii o możliwościach i ustal schemat odrobaczania psa.

Czy trzeba odrobaczać psa?

Tak, należy to robić regularnie, ale od tej zasady istnieje pewien wyjątek. Alternatywą dla odrobaczania psa co kilka miesięcy jest badanie jego kału pod kątem obecności pasożytów wewnętrznych lub ich jaj, które świadczyłyby o ich obecności w przewodzie pokarmowym zwierzęcia.

Takie badanie wykonuje lekarz weterynarii na miejscu lub wysyła próbkę do odpowiedniego laboratorium. Kał psa należy przynieść do placówki weterynaryjnej w specjalnym, jałowym pojemniczku, który dostaniesz w każdej aptece.

Odrobaczanie psa – tabletki, pasta czy płyn do wylania na skórę?

Na rynku jest wiele preparatów w różnych postaciach – spot-on, czyli płyny do wylania na skórę, tabletki, smakołyki, a nawet obroże chroniące pupila przed inwazją pcheł i innych ektopasożytów. Musisz jednak wiedzieć, że każdy z tych preparatów chroni pupila przed różnymi pasożytami i przez różny czas. Dlatego dobór odpowiedniego preparatu warto zostawić lekarzowi weterynarii. To specjalista będzie najlepiej wiedział, jaki środek sprawdzi się w przypadku twojego czworonoga.

Niektóre produkty chronią tylko przed pasożytami wewnętrznymi (endopasożytami), ale w placówkach weterynaryjnych dostaniesz też preparaty, które chronią jednocześnie przed endopasożytami, jak i ektopasożytami.

Pamiętaj! Nigdy nie podawaj psu preparatów odrobaczających, które nie są przystosowane do jego masy ciała i do jego gatunku. Preparaty dla ludzi, koni czy kotów mogą być dla psów nie tylko nieskuteczne, ale przede wszystkim niebezpieczne.

Schemat odrobaczania psów

Nie ma uniwersalnego schematu odrobaczania psów. Musisz wiedzieć, że może on się różnić w zależności od rodzaju preparatu odrobaczającego i zaleceń producenta. Proponowany schemat odrobaczania wygląda następująco:

  • szczeniak przy mamie – odrobaczać w 2, 4, 6 i 8 tygodniu życia,
  • szczeniak w nowym domu (u nowego opiekuna) – odrobaczać co 2 tygodnie, czyli w 10, 12, 14 i 16 tygodniu,
  • pies w okresie szczepień ochronnych – odrobaczać 7-14 dni przed każdym planowanym szczepieniem przeciwko chorobom zakaźnym,
  • pies po zakończeniu szczepień do 12. miesiąca życia – odrobaczać co 4 tygodnie i/lub 7-14 dni przed każdym planowanym szczepieniem przeciwko chorobom zakaźnym,
  • pies po ukończeniu 12. miesiąca życia – odrobaczać co 3 miesiące i/lub na 7-14 dni przed każdym planowanym szczepieniem przeciwko chorobom zakaźnym.

Robaki w kupie psa. Co zrobić, jeśli w kale psa są pasożyty?

Zabierz swojego pupila na wizytę do lekarza weterynarii. Przygotuj też próbkę kału pupila. Możesz ją przynieść w czystym słoiku lub w jałowym pojemniku na kał, który dostaniesz w aptece. Specjalista zbada wówczas odchody pod kątem parazytologicznym i dobierze najbardziej skuteczny preparat.

Czy pasożyty są niebezpieczne także dla ludzi?

Tak. Większość pasożytów, która żeruje w przewodzie pokarmowym czworonoga, może też być groźna dla ludzi. Szczególnie dzieci i osoby starsze, które mają osłabiony układ immunologiczny, nie powinny przebywać ze zwierzętami, które nie są regularnie odrobaczane lub badane w kierunku inwazji pasożytów.