Data modyfikacji:

Psi kaszel: jakie są przyczyny i jak leczyć?


Czy wiesz, że kaszel u psa może być wywołany nie tylko chorobami wirusowymi, ale także obecnością pasożytów w płucach? Poznaj możliwe przyczyny kaszlu u psów. Dowiedz się, jak wygląda pies, który kaszle. Sprawdź, jak leczyć psi kaszel.

 
zbliżenie na psa

Kaszel u psa:przyczyny

Psi kaszel może, tak samo jak u ludzi, mieć formę pojedynczych kaszlnięć co jakiś czas lub ataków kaszlu. Oba rodzaje kaszlu są niebezpieczne i wymagają konsultacji z lekarzem weterynarii.

Mogłoby się wydawać, że kaszel u psa jest wynikiem jakiejś łagodnej infekcji górnych dróg oddechowych, która przyplątała się, gdy pupil akurat był nieco osłabiony. Niestety, infekcja dróg oddechowych to jedynie jedna z wielu przyczyn kaszlu u psów.

Najczęstsze przyczyny kaszlu u psów:

  • zbyt ciasna obroża lub szelki,
  • nieprawidłowe, nadmierne pociąganie psa na spacerze za smycz,
  • niedostateczne nawilżenie powietrza, w którym przebywa pies,
  • niedostateczna podaż wody do picia,
  • choroby zakaźne,
  • choroby pasożytnicze,
  • alergia,
  • zapadnięcie się tchawicy,
  • choroby krążenia,
  • nowotwory układu oddechowo-krążeniowego,
  • podrażnienie górnych dróg oddechowych,
  • ciało obce w drogach oddechowych.

Jak wygląda pies, który kaszle?

Wiesz już, że kaszel może mieć charakter pojedynczych kaszlnięć lub serii kaszlnięć następujących po sobie w krótkich odstępach czasu. Kaszlący pies przyjmuje pozycję odbarczającą. Siedzi na tylnych kończynach i prostuje przednie. Wychyla też szyję ku przodowi. Może też po prostu siedzieć na wszystkich (zgiętych) kończynach z wyprostowaną ku przodowi głową.

Taka postawa umożliwia mu przeprowadzenie jak najbardziej wydajnej wymiany gazowej, dzięki czemu pies minimalizuje ryzyko niedotlenienia organizmu w wyniku trudności wynikających z kaszlu.

Kaszel u psa nie zawsze wygląda tak samo. Niektóre rasy psów, np. psy ras brachycefalicznych (mopsy czy buldogi francuskie) kaszlą tak, jakby chrząkały. Wynika to z ich nieprawidłowej budowy górnych dróg oddechowych, przez co ciężej im się oddycha w każdych warunkach.

Wielu opiekunów myli kaszel z wymiotami. Faktycznie, pies może przybierać postawę podobną do tej, którą przybiera, gdy wymiotuje. Co więcej, w wyniku kaszlu często pies może wypluwać nadmiar pienistej wydzieliny z dróg oddechowych, która może wyglądem przypominać wymiociny. Dlatego zawsze warto jest nagrać psa, które kaszle, by potem pokazać nagranie specjaliście.

Kaszel u psa: jaki ma charakter?

Ostry kaszel u psa

Ma miejsce np. w przypadku ostrego zapalenia dróg oddechowych, ale może też wynikać z zaaspirowania ciała obcego do górnych dróg oddechowych. Taki napadowy, nagły kaszel wymaga natychmiastowe interwencji weterynaryjnej.

Przewlekły kaszel u psa

Wynika najczęściej z infekcji wirusowej lub mieszanej (wirusowej i bakteryjnej). Taki kaszel może utrzymywać się przez kilka tygodni i sezonowo nawracać. Częstą przyczyną przewlekłego kaszlu jest choroba znana jako kaszel kenelowy. Jest to choroba polietliologiczna, co oznacza, że jest wywoływana przez więcej niż jeden czynnik chorobowy. Często występuje w schroniskach, pies może zarazić się także w hotelach dla zwierząt czy na wystawach, czyli we wszystkich miejscach, które skupiają w jednym miejscu więcej psów.

Inną możliwą przyczyną przewlekłego kaszlu mogą być także pasożyty typu Ascaris, których rozwój w organizmie psa odbywa się także w drogach oddechowych.

Kaszel u psa: leczenie

Leczenie polega na zlokalizowaniu przyczyny i jej usunięciu. W przypadku chorób wirusowych stosuje się leczenie wspomagające walkę organizmu z wirusem, a w przypadku podejrzenia obecności pasożytów w płucach zaleca się odrobaczenie pupila.

Autorka: Natalia Ciszewska