Data modyfikacji:

Jak unikać najgorszych karm dla psów? Czego nie kupować?

Najgorsza karma dla psa to, najprościej mówiąc, ta źle dobrana. Psy mają bowiem różne potrzeby żywieniowe, związane z ich wiekiem, ale też rasą. Dobre karmy dla psa to te, które mają wysoką zawartość mięsa, a pozbawione są zbożowych zapychaczy. Także domowe posiłki mogą być dla naszego czworonoga bardzo szkodliwe.

karma dla psa

Najgorsza karma dla psa, czyli jaka?

Każda karma, która jest źle dobrana do potrzeb psa, będzie zła. Chodzi tutaj nie tylko o skład karmy, ale także jej strukturę i świeżość. Musisz wiedzieć, że psy, w zależności od swojego wieku i rasy, mają różne zapotrzebowanie na składniki odżywcze i kalorie.

Młode psy potrzebują karmy z dużą zawartością białka, ponieważ wciąż rosną. Wykastrowane dorosłe psy mają tendencję do nadwagi i otyłości, dlatego potrzebują dostawać stałą, dostosowaną do ich wieku i masy ciała dawkę pokarmową, by nie przybrały na wadze. Z kolei bardzo stare psy, które borykają się z niedowagą, wymagają karmy wysokoenergetycznej, podawanej najlepiej często, ale w małych porcjach, by maksymalnie zwiększyć jej przyswajalność.

Jaki jest zły skład karmy dla psa?

Jak wybrać dobry produkt z rankingu karm dla psów? Spójrz na pierwsze pozycje w składzie karmy dla psa. Powinny to być produkty pochodzenia zwierzęcego. Widzisz tam coś innego, np. ryż, kukurydzę czy zboża? Od razu odłóż karmę na półkę. To od mięsa powinien zaczynać się skład dobrej, pełnowartościowej karmy dla psów.

karma dla psa

Rodzaj karmy ma znaczenie?

Sucha karma dla psów

Sucha karma dla psów posiada wiele zalet, ale nie jest dobra dla każdego psa. Pies nie chce jeść suchej karmy? Duże granulki suchej karmy nie sprawdzą się dla małych psów, ponieważ pupil nie będzie po prostu w stanie pobrać jej z miski w sposób naturalny, będzie się męczył.

Sucha karma dla psa z problemami stomatologicznymi to także nie jest dobry pomysł. Wszystkie psy, które mają ubytki, zapalenie przyzębia czy kamień nazębny, nie powinny zjadać twardego pokarmu, który jeszcze bardziej podrażni ich dziąsła. Twardy pokarm nie jest też polecany psom w pierwszych dniach po zabiegu sanacji jamy ustnej.

Taka karma charakteryzuje się niską zawartością wody (poniżej 20%), dlatego to nie jest dobre jedzenie dla psa, który jest narażony na odwodnienie organizmu.

Mokra karma dla psa

Mokra karma dla psa jest mniej kaloryczna w porównaniu do suchej i zawiera o wiele więcej wody (około 80%). Jest aromatyczna, dlatego sprawdzi się dla psów, które z powodu choroby nie mają dużego apetytu. Niestety, jej lepka konsystencja nie jest dobra dla zdrowia zębów i przyzębia, ponieważ jej spożywanie przyczynia się do odkładania płytki nazębnej i kamienia nazębnego.

Domowe jedzenie dla psa

Pokarm przygotowywany w domowym zaciszu także może być dla psa nieodpowiedni. Jeśli gotujesz „na oko” lub podajesz psu resztki z obiadu, to koniecznie musisz to zmienić. Zasięgnij opinii specjalisty, który układa diety dla psów, jeśli chcesz karmić czworonoga domowym jedzeniem.

Co wziąć pod uwagę, wybierając karmę dla psa? Oto najważniejsze parametry:

  • wiek psa,
  • masa ciała psa,
  • rasa psa,
  • stopień aktywności psa,
  • indywidualne potrzeby psa.

Czy dieta wegetariańska dla psa jest zła?

Psy to jedynie względni mięsożercy, co znaczy, że nie muszą jeść mięsa by przetrwać i by rozwijać się prawidłowo. Te czworonogi potrafią przyswajać także wszystkie składniki odżywcze z produktów pochodzenia roślinnego, które potrzebują.

Indywidualnie dobrana do potrzeb psa, jego wieku, masy ciała i stopnia aktywności karma wegetariańska może być pełnowartościowa, ale nie mogą to być przypadkowo wrzucone warzywa z surowymi jajkami kurzymi.

Jeśli z jakichś ważnych powodów nie chcesz, by pies jadł karmę z produktami pochodzenia zwierzęcego, możesz wypróbować gotową karmę wegeteriańską dla psów. Zaleca się jednak wcześniej skontaktować się z lekarzem weterynarii i przedyskutować wspólnie ten temat. Specjalista być może zaleci wykonanie badań dodatkowych, by ocenić stan zdrowia pupila przed zmianą diety.

Czy karma ze zbożami do najgorsza karma dla psa?

Zboża, takie jak pszenica czy soja, często pełnią rolę tanich zapychaczy w karmach dla psów. Są one bardzo dobrym źródłem węglowodanów, ale niestety, nie są ani trochę dobrym źródłem pełnowartościowego białka. Białka zbóż są też częstą przyczyną alergii pokarmowych wielu psów. Stąd, wybierając karmę, zwróć uwagę na pochodzenie węglowodanów.

Zalety karm bezzbożowych:

  • duża zawartość procentowa produktów pochodzenia mięsnego,
  • mała zawartość procentowa węglowodanów,
  • bezpieczniejsza dla psów z alergią na zboża,
  • brak składników antyżywieniowych w karmie (np. związków fitynowych),
  • są pozbawione genetycznie modyfikowanych zbóż (GMO).

Cztery klasy karm dla psów

Karma ekonomiczna

To najtańsza karma, którą dostaniesz w dyskontach czy supermarketach. Charakteryzuje się także najniższą jakością. W jej składzie znajdziesz wiele tzw. zapychaczy, które zwiększają objętość i kaloryczność karmy. Będą to na przykład pszenica, owies, kukurydza, ryż czy soja. Zawartość białka w takiej karmie jest bardzo niska, a ilość minerałów i witamin jest niewystarczająca. Taka karma nie jest karmą pełnowartościową i to jedna z najgorszych karm dla psa.

Karma podstawowa

To nieco droższa karma, która ma zaspokajać podstawowe potrzeby energetyczne psów. Ma nieco lepszy skład niż karmy ekonomiczne, ale ten wciąż pozostawia wiele do życzenia. Mimo to, takie karmy są bardzo często wybierane przez opiekunów na skutek dobrego marketingu firm, które je produkują. Taka karma najczęściej nie jest karmą pełnowartościową.

Karma premium

Dostaniesz ją w sklepach zoologicznych (także tych internetowych) i lecznicach weterynaryjnych. Jest ona nieco droższa niż karma ekonomiczna czy podstawowa, ale zdecydowanie warta swojej ceny. Jest to karma pełnowartościowa, co oznacza, że zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe zdrowego psa.

karma dla psa

Karma superpremium

To karmy ekskluzywne, których skład jest bardzo podobny do skład karm premium. Wyróżnia je nieco droższy dodatek w składzie karmy lub dodatek do karmy, np. obszerna instrukcja podaży karmy w zależności od wieku, stopnia aktywności i masy ciała danego psa. To także jest karma pełnowartościowa.

Autorka: Natalia Ciszewska