Data modyfikacji:

Dlaczego pies nie chce jeść suchej karmy?

Sucha karma dla psa jest pełnowartościowym i zdrowym posiłkiem. Co jednak zrobić, gdy pies nie chce jeść suchej karmy? Powodem takiego stanu rzeczy może być przekarmienie smakołykami, nieświeżość karmy czy alergia. Istnieją całe szczęście sposoby na przekonanie pupila do suchej karmy.

psia karma

Kupiłeś twoim zdaniem najlepszą karmę dla psa, a twój pupil nie chce jej tknąć? Zobacz, co zrobić, gdy pies nie chce jeść suchej karmy.

  1. Pies nie chce jeść suchej karmy. Możliwe przyczyny
  2. Dlaczego pies przestał jeść suchą karmę?
  3. Jak przekonać psa, który nie chce jeść suchej karmy?

Pies nie chce jeść suchej karmy. Możliwe przyczyny

Odnośnie do odżywiania psów istnieje kilka szkół, z których najważniejsze są dwie. Jedni preferują dawać czworonogowi mokrą karmę, inni zaś – suchą. Jaka karma dla psa jest lepszym wyborem? Obydwie opcje mają zarówno plusy, jak i minusy. Zwykle jednak same psiaki wolą mokre jedzenie.

Sucha karma ma jednak sporo zalet. Jest pełnowartościowa, zawiera mnóstwo przeróżnych składników i pozytywnie wpływa na uzębienie zwierzaka. Dodatkowo nie psuje się tak szybko jak mokre jedzenie, dzięki czemu można kupować duże paki w korzystnej cenie. Co jednak zrobić, gdy pies nie chce jeść suchej karmy? W artykule znajdziesz nasze porady.

Jeśli twój pies przestał jeść suchą karmę lub nie chce nawet zacząć, spróbuj dowiedzieć się, jakie mogą być tego przyczyny. Częstym powodem jest podawanie pupilowi zbyt wielu przekąsek i smakołyków. W takiej sytuacji czworonóg po prostu nie jest głodny, a w efekcie nie chce jeść suchej karmy.

Kolejna przyczyna tego, że pies nie chce jeść karmy, to nieświeżość jedzenia. Czy wiesz, że chrupki mogą leżeć w misce maksymalnie 20 minut? Następnie należy schować je do szczelnego pojemnika, aby nie straciły smaku i zapachu.

Ostatnim powodem mogą być choroby i alergie na jakiś składnik karmy. Jeśli podejrzewasz, że psiak może cierpieć na jakąś dolegliwość, koniecznie udaj się z nim do weterynarza.

Dlaczego pies przestał jeść suchą karmę?

A co w sytuacji, gdy pies przestał jeść suchą karmę, która wcześniej mu smakowała? Oprócz wyżej wymienionych przyczyn może się zdarzyć również tak, że konkretne granulki czy chrupki po prostu znudziły się twojemu pupilowi lub pojawiła się u niego alergia na któryś składnik. Spróbuj zmienić karmę na inną, być może to pomoże.

Jak przekonać psa, który nie chce jeść suchej karmy?

Czy pies może jeść tylko suchą karmę? Zdecydowanie tak! Ważne tylko, aby była dobrze zbilansowana. Istnieje kilka sposobów na to, jak przekonać pupila do jedzenia chrupek czy granulek.

Przede wszystkim zadbaj o świeżość psiego pożywienia. Przechowuj karmę w szczelnie zamkniętym pudełku lub opakowaniu, aby nie wywietrzała. Jeśli zwierzak nie zje jej po 20 minutach od wysypania, zabierz chrupki i schowaj je do pojemnika. Z tym wiąże się kolejna porada – podawaj psu jedzenie o określonych godzinach. Unikaj sytuacji, że karma stoi w misce przez cały dzień. Nie tylko wywietrzeje, lecz także może doprowadzić to do rozleniwienia pupila.

Kolejnym sposobem na to, że pies nie chce jeść suchej karmy, jest kontrolowanie ilości podawanych smakołyków. Jeśli dajesz ich zbyt dużo, pupil po prostu nie będzie głodny i nie będzie chciał jeść właściwego pożywienia.

sucha karma dla psa

Jeżeli dotychczas pies dostawał tylko mokre jedzenie, może mieć trudności z przestawieniem się na suchą karmę. Pupila należy przyzwyczajać do chrupek stopniowo. Na początku możesz mieszać je z mokrą karmą, aby zwierzakowi było łatwiej się przestawić.

Szczeniaki mogą nie chcieć jeść suchej karmy z powodu stresu lub problemów z pogryzieniem granulek. Dlatego zawsze wybieraj pokarm dostosowany do wieku twojego pupila. Ostatnią kwestią są choroby, na które cierpieć może zwierzak. Jeśli podejrzewasz, że pies nie chce jeść karmy z powodu jakiegoś schorzenia, koniecznie skonsultuj się z weterynarzem. Specjalista zbada dokładnie pupila, aby dowiedzieć się, jaka jest przyczyna braku apetytu lub problemów żołądkowych. Być może również zaleci stosowanie specjalnej karmy weterynaryjnej.

Autorka: Olga Wacholc