Lato to doskonały czas na wypoczywanie w ogrodzie. Niestety upalne dni stają się problemem nie tylko dla ludzi, ale i ptaków. Możemy im trochę pomóc, budując ogrodowe poidełko dla ptaków. Dzięki temu zwierzęta będą miały świeżą wodę do picia i schłodzenia się. Podpowiadamy, jak zrobić poidełko dla ptaków.
By stworzyć stabilne i ładne poidełko, możemy wykorzystać przedmioty, które mamy w domu. Świetnie sprawdzą się miski, donice, linki, wieńce i inne dekoracje, z których już dawno nie korzystaliśmy. Możemy dać im drugie życie. Tworząc z nich ogrodowe poidełko, nie tylko stworzymy coś przydatnego, ale i dekoracyjnego.
Jednym z rozwiązań jest poidełko wiszące. Do jego wykonania będą potrzebne: linka (najlepiej z sizalu), wieniec z gałązek, misa o średnicy 20-25 cm oraz klej na gorąco.
W wieńcu umieszczamy misę. Ucinamy trzy linki o tej samej długości (minimum pół metra) i związujemy je ze sobą po obu końcach tak, by misa znalazła się nad jednym wiązaniem. Wszystko wzmacniamy klejem i gotowe! Teraz tylko musimy je zawiesić i dbać o to, by regularnie uzupełniać świeżą wodę.
Innym pomysłem jest wykonanie poidełka dla ptaków z donicy. Prawie każdy z nas ma w domu donice, które akurat nie są mu potrzebne, a wciąż świetnie wyglądają. Możemy wykorzystać je do zapewnienia ptakom świeżej wody w upalne dni. Jak zrobić poidełko dla ptaków z donicy?
Tutaj możemy skorzystać z własnej inwencji twórczej i połączyć ze sobą kilka donic. Dzięki temu całe poidło będzie o wiele bardziej stabilne. Warto sięgnąć po wysoką i wąską donicę, która będzie służyć za podnóżek, oraz drugą o wiele niższą, ale o szerszej średnicy. Do ich połączenia świetnie sprawdzi się klej do glazury lub klej na gorąco (w zależności od tego, z czego donice są wykonane).
Takie donice możemy wystawić do ogrodu lub nawet na balkon. Warto sprawdzić, gdzie najczęściej pojawiają się u nas ptaki i tam też je umieścić. By całe poidełko było bardziej dekoracyjne, warto również ozdobić je gałązkami.
Jeśli mamy trochę więcej czasu i ochoty, to możemy stworzyć poidełko dla ptaków razem z karmnikiem. Tak naprawdę ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Możemy zdecydować się na tradycyjne rozwiązanie, czyli drewnianą budkę, w której ptaki zawsze znajdą świeżą wodę i coś do jedzenia.
Warto poszukać w ogrodzie odpowiedniego miejsca, w którym taką budkę moglibyśmy zawiesić. Możemy również powiesić ją na balkonie, jeśli widzimy, że regularnie pojawiają się na nim ptaki.
Jeśli potrafimy budować coś z drewna, możemy stworzyć karmnik od podstaw. Jeśli jednak nas to przerasta, warto sięgnąć po półprodukty, z których samodzielnie stworzymy jedną, kompletną całość.
Plusem gotowych materiałów jest pewność, że są one trwałe i bezpieczne. Dzięki temu nasz karmnik nie rozleci się już po kilku tygodniach, a ptaki znajdą w nim trwałą ustroń. Podczas projektowania własnego karmnika warto zorientować się, jakie akcesoria możemy znaleźć w sklepach, bo niektóre z nich mogą naprawdę pomóc naszym najmniejszym braciom.
Jeśli nie mamy możliwości codziennego uzupełniania świeżej wody, warto stworzyć poidełko z butelki. Do wykonania potrzebujemy zaledwie podstawki od doniczki i butelki o mniejszej średnicy. Odcinamy dno butelki, mocno ją zakręcamy, nalewamy wodę, przykładamy podstawę i szybko obracamy.
Stawiamy na stabilnym gruncie, np. betonie, i zostawiamy. Poziom wody będzie się automatycznie podnosił, w miarę jej zużycia. To bardzo prosta i jednocześnie świetna opcja, jeśli nie możemy codziennie uzupełniać poidełka, a bardzo chcielibyśmy je stworzyć.