Data modyfikacji:

Papuga kakadu. Odmiany, pielęgnacja, hodowla

Wiele osób marzy o tym, aby mieć w domu egozotyczne zwierzę. I to marzenie da się spełnić – papuga kakadu może być świetnym domowym pupilem. W poniższym poradniku opowiadamy o takich papugach – ich odmianach, o tym, ile kosztują oraz co najważniejsze, jak o nie dbać i czego potrzebują do szczęścia. Zapraszamy do lektury!
papuga kakadu

Papuga kakadu – czym się charakteryzuje?

Papugi kakadu wywodzą się i wciąż zamieszkują niektóre regiony w Australii oraz Azji. Papugi kakadu na wolności żyją w dużych stadach, które liczą nawet 100 osobników. Między innymi dlatego te ptaki żyjące na wolności uznawane są za szkodniki. Papugi kakadu niszczą uprawy, a nawet domy, nie wspominając już o tym, że w stadach są baaardzo głośne, co utrudnia normalne funkcjonowanie.

A teraz porozmawiajmy przez chwilę o wyglądzie papug kakadu. Kakadu to większe papugi, które mają rozmiar od 30 do 70 cm. Cecha charakterystyczna papugi kakadu to czub przypominający nieco irokeza. Umaszczenie papug różni się w zależności od jej odmiany. Warto wspomnieć, że papugi kakadu mogą żyć od 10 do nawet 60 lat. Mimo wszystko w warunkach domowych papugi kakadu żyją zazwyczaj kilkanaście lat.

Charakter

Jaki charakter ma papuga kakadu? Jest towarzyska, inteligentna i oddana swojemu właścicielowi. Może być także o niego zazdrosna. Dodatkowo kakadu będzie świetnie naśladować ludzkie ruchy, co dostarcza opiekunom wiele radości. Czy papuga kakadu mówi? Kakadu jest w stanie nauczyć się naśladować ludzkie dźwięki. Jeśli więc chcesz nauczyć jej poszczególnych słów, to istnieje duża szansa, że papuga powtórzy je na swój interesujący ptasi sposób.

WAŻNE – papugi kakadu nie powinny być trzymane pojedynczo! To zwierzęta, które potrzebują towarzystwa innego przedstawiciela swojego gatunku, ponieważ nie znoszą samotności. Jeśli go im zabraknie, to mogą przysparzać wielu problemów, m.in. mogą być agresywne (w stosunku do otoczenia, ale i siebie) oraz wyjątkowo hałaśliwe.


Papuga kakadu – odmiany

Poniżej znajdziesz najpopularniejsze odmiany papug kakadu.
  • Kakadu ognistoczuba Papuga o łososiowym umaszczeniu z białymi skrzydłami i dziobem. Na czubie ma aż trzy kolory – czerwony, żółty i biały. Dorosła papuga może mieć około 40 cm.
  • Kakadu czarna Inaczej nazywana kakadu palmową, wielką lub żałobnicą palmową. Ma czarne upierzenie i czerwone pióra w okolicy dzioba. Dorosła papuga sięga około 60 cm.
  • Kakadu różowa Jak wskazuje sama nazwa, ma różowe upierzenie – ale tylko w okolicy szyi, brzucha i pod dziobem. Skrzydła, ogon i grzbiet są z kolei w kolorze szarym. Papuga ma też biały dziób oraz czub. Dorosła papuga ma niecałe 40 cm wysokości.
  • Kakadu żółtoczuba Jedna z najpopularniejszych odmian papug kakadu. Ma białe upierzenie i żółty czub. Jej dziób jest ciemnoszary. Dorosła papuga ma około 50 cm wysokości.

Papuga kakadu – cena

Za papugę kakadu, w zależności od jej odmiany, musimy zapłacić od około 3500 do nawet 7000 zł. Jeśli chcecie hodować papugę kakadu w domu, to musicie ją zarejestrować. Papugi należy więc kupować u legalnych hodowców posiadających specjalne uprawnienia lub w sklepach zoologicznych.

Kakadu – papuga, o którą trzeba wyjątkowo dbać. Jak się do tego zabrać?

Papuga kakadu będzie wyjątkowym przyjacielem. Ale tylko wtedy, kiedy prawidłowo o nią zadbacie i zapewnicie jej wszystko to, co niezbędne. Zatem o czym warto pamiętać? Poniżej poruszamy najważniejsze aspekty opieki nad papugą kakadu.

Karmienie

Dieta papugi kakadu jest stosunkowo prosta. Ptak powinien na co dzień żywić się przede wszystkim dojrzałymi owocami i warzywami. Dodatkiem mogą być mieszanki ziaren – gotowe kupisz w sklepach zoologicznych. Te powinny być jednak przed podaniem namoczone lub najlepiej dawać papudze nasiona skiełkowane. Sporadycznie trzeba podawać papudze także larwy robaków, które są doskonałym źródłem białka. Nie chcesz podawać papudze larw? Zastąp je ugotowanym i drobno posiekanym jajkiem. Raz na jakiś czas warto podać też ptaku nasiona słonecznika lub orzechy. Z tymi jednak ostrożnie – kakadu mają tendencję do nadwagi, więc nie mogą spożywać orzechów codziennie, ponieważ te są dość tłuste. Ile dziennie powinna jeść papuga kakadu? Tyle, ile potrzebuje. Dlatego powinna mieć stały dostęp do pokarmu. Oczywiście papuga powinna mieć też stały dostęp do wody. Tutaj przyda się poidełko dla ptaków.

Pielęgnacja

Papugi kakadu należy kąpać. Jak? Codziennie je zraszając. Ptaki będą miały wtedy piękne upierzenie. Dodatkowo każda papuga ma gruczoły pudrowe, a kakadu wydziela bardzo dużo tzw. ptasiego pudru. Niektóre osoby mogą być na niego uczulone, dlatego kakadu nie są dobrymi ptakami dla alergików. Pamiętaj też, że dla ptaka nie ma nic gorszego niż brudna klatka, dlatego trzeba regularnie wybierać z niej odchody (codziennie) i czyścić całą wolierę przynajmniej raz na półtora tygodnia, a nawet częściej, jeśli macie więcej ptaków.

Zdrowie

Papuga kakadu powinna regularnie odwiedzać weterynarza. Kontrole powinny odbywać się przynajmniej raz w roku. Warto zaznaczyć, że kakadu świetnie maskuje wszelkie schorzenia, dlatego czasem trudno zauważyć, że papudze coś dolega. Na co dzień obserwuj więc jej upierzenie, a także odchody – zmiana w ich wyglądzie może świadczyć o chorobie. Papugi kakadu najczęściej chorują na nadwagę i problemy z płucami, dlatego woliery tych papug powinny mieć odpowiednią wilgotność – około 60%.

Zabawa

Papugi kakadu są szalenie ciekawskie, a więc szybko się nudzą. Ich klatka i otoczenie powinny być więc bardzo urozmaicone, aby ptaki mogły ciągle się bawić. Co zatem jest podstawą? Kilka do nawet kilkunaście drewnianych drążków. Do tego wszelkiego rodzaju linki, które papuga będzie mogła dziobać. W sklepach zoologicznych znajdziesz też szeroki wybór już gotowych zabawek dla ptaków, które pobudzą ich ciekawość i zajmą ptaki na długi czas. Poniżej znajdziesz te najciekawsze.

Pamiętaj też, że papuga powinna być w miarę możliwości jak najczęściej wypuszczana ze swojej woliery. Jeśli więc tylko jesteście w domu, pozwólcie jej przebywać w swoim towarzystwie. Możecie też sami się z nią pobawić, np. trzymając w ręku jej ulubioną zabawkę, a także ucząc papugę nowych sztuczek.

Papuga kakadu – to musisz mieć w domu. Wyprawka


Woliera

To podstawa, kiedy chcesz mieć papugę kakadu w domu. Pamiętaj, że woliera dla kakadu powinna być wyjątkowo duża – ptak musi mieć możliwość w niej latać. Jeśli nie jesteście w stanie mieć w domu tak dużej woliery, to zróbcie mniejszą, ale na co dzień pozwólcie papudze swobodnie poruszać się po mieszkaniu. W klatce zamykajcie papugę tylko podczas waszej nieobecności w domu lub kiedy zajmujecie się czynnościami, które mogą stanowić dla ptaka niebezpieczeństwo. Jeśli kupujesz gotową wolierę, to stawiaj na tę prostokątną lub kwadratową. Papugi źle czują się w zaokrąglonych klatkach.

Oczywiście woliera powinna być pełna drążków, grzęd, zabawek. Co więcej, twoja papuga na pewno nie raz będzie gryzła pręty klatki. Dlatego ta powinna być metalowa i nie może zawierać cynku ani ołowiu – aby ptak się nie zatruł. Dodatkowo pręty powinny być grube i dość gęsto ułożone.

Budki

W wolierze każdy ptak powinien mieć swoje schronienie. Najlepiej w miejscu oddalonym od budki innego ptaka.

Wanny

Mała wanienka umieszczona w wolierze to podstawa. Ptak będzie wówczas samodzielnie zażywał kąpiele. W wannie powinna być świeża letnia woda. Oczywiście należy wymieniać ją nawet dwa razy dziennie.

Miski

Na pokarm i wodę. Papugom należy codziennie wyrzucać niezjedzony pokarm i wymieniać wodę dwa razy dziennie.
Autor: Klaudia Borycka