Data modyfikacji:

Papuga domowa: niezbędne akcesoria i karma dla papugi

Zastanawiasz się nad powiększeniem swojej rodziny o skrzydlatego przyjaciela? Sprawdź, jaka papuga domowa do mieszkania sprawdzi się najlepiej. Z tekstu dowiesz się, co jedzą, jak długo żyją i ile kosztują papugi.

papuga domowa

Gatunki papug hodowlanych w domu

Istnieje wiele papug, które można hodować w domu. Decydując się na małą papugę domową, warto rozważyć zakup papużek falistych lub papużek nierozłączek. Średnie papugi też sprawdzą się w małych mieszkaniach, w których po prostu nie ma miejsca na dużą klatkę. Są to między innymi aleksandretta, lorysa i żako. Duże papugi to między innymi ara i kakadu. Te gatunki wymagają do hodowli dużych klatek, dlatego raczej nie są dobrym pomysłem, jeśli mieszkasz w kawalerce.

Wielkość papugi domowej i przestrzeń życiowa, której potrzebuje, to nie jedynie kryteria, którymi należy się kierować przy wybieraniu gatunku. Powinieneś szczerze przyznać się przed samym sobą, ile czasu w ciągu każdego dnia będziesz w stanie tej papudze poświęcać. Niektóre gatunki, np. papużki faliste, nie potrzebują aż takiej uwagi, jak np. żako.

Oprócz gatunku istotne jest także pochodzenie ptaka. Musisz wiedzieć, że nawet idealnie dobrany do twojego rytmu życia gatunek papugi nie będzie miał znaczenia, jeśli ptak był źle zsocjalizowany u hodowcy, doznał u niego traumy lub po prostu doświadczył nieprzyjemności. Dlatego nie kupuj papugi z niewiadomego źródła tylko dlatego, że jest tańsza. Kieruj się przede wszystkim rozsądkiem, a nie portfelem.

Gatunki papug hodowlanych

  • ary
  • amazonki
  • kakadu
  • żako
  • barwnice
  • barwinki
  • aleksandretty
  • katarzynki
  • nierozłączki
  • papużki faliste
  • damy i lorysy
  • nimfy
  • gwarki
  • astryldy
  • afrykanki
  • konury
  • patagonki
  • karłówki

Ile żyją papugi?

To wszystko zależy od gatunku papugi domowej, którą jesteś zainteresowany. Papużki faliste żyją około 5-10 lat. W porównaniu do żako, który żyje do 60 lat, to bardzo mało. Warto to też wziąć pod uwagę, wybierając gatunek papugi.

Co jedzą papugi domowe?

Ptaki można podzielić na miękkojady, którym nie należy podawać suchych ziaren, oraz twardojady, które chętnie jedzą twarde ziarna. Do miękkojadów zalicza się np. lorysy, które w warunkach naturalnych chętnie spożywają pędy roślin, małe owady i nektar kwiatowy. Odtworzenie takiej diety dla hodowcy jest trudne, ale nie niemożliwe. W dobrych sklepach zoologicznych znajdziesz mieszankę nektarową do rozdrobnienia z wodą, która będzie doskonałym urozmaiceniem diety tych ptaków.

Ziarnojadami jest większość pozostałych papug. Ich podstawą diety powinny być ziarna dobrej jakości, dobrane indywidualnie do potrzeb danego gatunku ptaków. Pokarm możesz przygotowywać sam w domu, ale możesz też skorzystać z gotowej karmy dla papug, która jest zbilansowana, smaczna i bezpieczna.

Co jedzą papugi poza gotowymi karmami? Wszystkie papugi powinny otrzymywać świeże warzywa i owoce. Są one bezwzględnie zalecane w żywieniu skrzydlatych przyjaciół. Zawierają unikatową kompozycję makro i mikroelementów oraz witamin, dlatego są niezastąpionym elementem ptasiej diety.

Podawaj papudze owoce i warzywa sezonowe. Latem stawiaj na gruszki, brzoskwinie, maliny, jagody, porzeczki, cukinię, czereśnie, wiśnie i morele, a zimą na mandarynki, ananasy, winogrona i inne owoce importowane oraz na marchewkę, pomidory i kapustę pekińską. Pamiętaj, by wszystkie warzywa i owoce dobrze umyć przed podaniem ich papudze.

Klatka dla papugi domowej do domu lub mieszkania

Podstawowym akcesorium dla papug jest klatka. Idealna klatka dla papugi powinna być duża. Trudno tutaj określić, jakie wymiary będą idealne. To wszystko zależy od gatunku papugi domowej, który wybrałeś. Lepiej, by była kwadratowa niż okrągła. W takich klatkach papugi czują się o wiele bardziej komfortowo.

Pręty klatki muszą być na tyle gęsto rozłożone, by papuga mogła się po nich swobodnie wspinać. To niezwykle istotne z punktu utrzymania prawidłowej kondycji, ale też dla zdrowia psychicznego pupila. Dlatego ptak bezwzględnie powinien mieć możliwość wspinaczki po kratkach klatki.

Nie bez znaczenia jest także umiejscowienie pojemników na pokarm i wodę. Mogą znajdować się na zewnątrz, ale zaleca się je zamontować w środku klatki, by ptak mógł swobodnie pić i pobierać pokarm. Poza tym codzienne karmienie i zmienianie wody daje szansę na dodatkowy kontakt fizyczny opiekuna ze swoim podopiecznym, co jest bardzo ważne w nawiązaniu i podtrzymaniu relacji w dzień wypełniony obowiązkami.

Żerdź w klatce, czyli długi kawałek drewna, na której ptak będzie mógł się opierać, powinna być nieregularna i możliwie jak najbardziej naturalna. Nie kupuj takiej, która jest wypolerowana i śliska, bo ptak nie będzie w stanie utrzymać na niej równowagi. Wybierz taką, która ma różną średnicę i nie jest gładka, ale nie wystają z niej żadne drzazgi.

Ustaw klatkę w najgłębszym rogu pokoju. Ptak powinien móc obserwować całe pomieszczenie, a z tego miejsca będzie to dla niego najbardziej wygodne. Ważne, by pupil miał za sobą ścianę.

Zabawki dla papugi domowej

Do akcesoriów dla papug zaliczają się także zabawki. Mogą to być sznureczki, dzwoneczki, huśtawki i inne zabawki, które dostarczą pupilowi dodatkowych bodźców w ciągu dnia i go zajmą. Akcesoria dla papug kupuj w dobrych sklepach zoologicznych. Stawiaj nie na ilość, a na jakość i ich bezpieczeństwo. Kupowanie lusterka dla papugi jest kwestią sporną, dlatego najlepiej zapytaj hodowcę lub lekarza weterynarii o jego zdanie.

Ile kosztuje papuga?

Cena ary waha się od 3000 aż do 10000 złotych. To bardzo dużo w porównaniu do papużki falistej, która kosztuje kilkadziesiąt złotych. Pamiętaj, że koszt kupna samej papugi to nic w porównaniu do kosztów jej utrzymania.

Porozmawiaj z hodowcą o miesięcznych kosztach utrzymania papugi w domu lub mieszkaniu. Zwróć też uwagę na długość życia wybranego gatunku i oszacuj przed kupnem ptaka, czy będzie cię stać na jego utrzymanie za pięć, dziesięć, dwadzieścia i czterdzieści lat.

Dlaczego papuga potrafi mówić? 

Anatomia górnych dróg oddechowych (budowa tchawicy i krtani) sprzyja niektórym papugom do wydobywania z siebie precyzyjnych dźwięków. Dodatkowym elementem, który ułatwia papugom mówienie, jest zdecydowanie mięsisty język, który pozwala na artykułowanie konkretnych głosek. 

Musisz jednak wiedzieć, że papugi nie wymyślają nowych słów, a jedynie powtarzają to, co usłyszą. Trudno jest nauczyć papugę mówienia danego słowa lub zdania. Kluczowe jest powtarzanie i zachowanie cierpliwości, chociaż niekiedy twój ptak może cię zaskoczyć i powtórzyć coś, czego wcale nie próbowałeś go nauczyć, dlatego uważaj na to, co mówisz przy swojej papudze. 

Jakie papugi potrafią mówić? 

Gadająca papuga żako 

Papuga, która potrafi mówić, to na pewno żako. Oczywiście, nie spodziewaj się, że wszystkie papugi żako będą mówić. Nawet żako potrzebuje odpowiedniej stymulacji, by nauczyć się wypowiadać słowa. Żako kongijskie i iberyjskie mają niesamowicie duże zdolności dźwiękonaśladowcze i najszybciej uczą się nowych słów lub wręcz całych zdań. 

Gadająca papuga kakadu 

Kakadu potrafią zapamiętywać i wypowiadać poszczególne słowa, ale raczej nie są w stanie wypowiadać całych zdań czy dialogów zasłyszanych z serialu w telewizji. Uczą się wolniej w porównaniu do żako, ale jest coś, co je zdecydowanie wyróżnia! Papugi kakadu charakteryzują się też dużą zdolnością do zapamiętywania różnych ruchów ciała. 

Gadająca papuga amazonka 

Amazonki też potrafią mówić! Największe zdolności przejawiają amazonka żółtogardła i amazonka żółtoszyja. W przypadku tego gatunku występuje zdecydowanie zróżnicowanie płciowe co do zdolności do powtarzania słów. Samce o wiele szybciej uczą się nowych słów czy nawet całych zdań w porównaniu do samic amazonki.  

Amazonki potrafią powtarzać pojedyncze słowa, zdania, gwizdać, recytować wiersze i śpiewać piosenki. Są bardzo zdolne, po potrafią nawet powtórzyć dźwięk kichnięcia czy dzwonka do drzwi, ale wymagają dużo pracy i uwagi ze strony swojego opiekuna.  

Czy papuga falista mówi? 

Papuga falista może nauczyć się pojedynczych słów, ale nie jest to takie proste i co więcej, nie zawsze nauka mówienia kończy się sukcesem. Papugi faliste cieszą się ogromną popularnością w Polsce, dlatego nic dziwnego, że wielu ptasich opiekunów chciałoby nauczyć swojego podopiecznego kilku słów.  

Naukę mówienia należy rozpocząć bardzo wcześnie, gdy papużka jest bardzo młoda. Zdolności papugi falistej do mówienia i jej predyspozycje są o wiele mniejsze w porównaniu np. do żako, dlatego jeśli chcesz mieć gadającą papugę w domu, to zdecydowanie powinieneś zapoznać się z innymi gatunkami. 

Czy papugi krzyczą w nocy? 

Krzyczenie jest naturalnym zachowaniem papug, dlatego niektóre z nich mogą krzyczeć w ciągu dnia, a część z nich także w nocy, najczęściej o poranku, by zakomunikować innym zwierzętom początek nowego dnia. To normalna forma komunikacji z innymi ptakami, dlatego nie możesz oczekiwać, że ptak w ogóle nie będzie skrzeczał. Ciężko też jest walczyć z krzyczeniem o poranku. Jeśli jest to dla ciebie bardzo uciążliwe, to w pierwszej kolejności trzeba porozmawiać ze specjalistą, który doradzi, co zrobić w takiej sytuacji. 

Niestety, krzyczenie może też być nawykiem wyuczonym. Niektóre papugi chcą zwrócić swoją uwagę poprzez krzyczenie. Takie zachowanie zdecydowanie nie jest akceptowalne. To, co niedoświadczony opiekun zazwyczaj robi w takich sytuacjach, to sprawdza, co się dzieje z ptakiem. Specjaliści zalecają, by wyuczone krzyczenie ignorować i reagować tylko i wyłącznie wtedy, gdy papuga chce komunikować się z tobą, np. poprzez inny dźwięk.