Data publikacji:

Jak wybrać wolierę dla papug i innych ptaków?

Czy papugi mogą być zimą na zewnątrz? Jak zbudować wolierę dla ptaków? Czym kierować się podczas wyboru? Poznaj zasady dotyczące trzymania ptaków w wolierze. Dowiedz się, jak wyposażyć wolierę dla papug.
woliera dla papug

Jakie papugi można trzymać w wolierze?

Woliera ogrodowa dla papug świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku małych i średnich papużek (np. popularnych papużek falistych lub nierozłączek czy nieco większych nimf, żako, aleksandrett obrożnych, rozelli białolicych itp.), jak i dużych gatunków (ara i kakadu żółtoczuba), które wymagają odpowiednio większej przestrzeni.

Jak wybrać wolierę dla ptaków?

Woliera prostokątna, narożna, drewniana czy wykonana z płyty? Decyzja nie jest prosta. Ważne, by woliera była dopasowana do miejsca, którym dysponujesz, i będzie dostosowana do warunków atmosferycznych. 
Jeśli zamierzasz zabierać papugi do domu na zimę, to nie musisz inwestować w wolierę uniwersalną czy zimową. Woliera letnia będzie wystarczająca.
Przemyśl przed zakupem woliery docelową liczbę ptaków w środku.

Woliera dla papug drewniana

  • Standardowa woliera dla papug z drewna
  • Ma kształt kwadratu lub prostokąta. Szkielet jest drewniany, a na drewnianych krawędziakach jest zazwyczaj obciągnięta siatka. Taka woliera jest dostępna w różnych rozmiarach.
  • Narożna woliera dla papug z drewna
  • Szkielet też jest zbudowany z drewna, a ściany zewnętrzne wykonane są zazwyczaj z siatki. Dach może być zarówno płaski, jak i skośny. 
  • Trójkątna woliera dla papug z drewna
  • Możesz postawić ją w kącie lub na wolnej przestrzeni. Taka woliera ma trzy ściany, które mogą mieć różną długość i szerokość.

    Co powiesz na wolierę dla papug ze starej szafy?

    Jednym z najprostszych technicznie patentów – choć wymagającym dużo zachodu, jeśli chodzi o wyszukanie odpowiednich materiałów – jest wykonanie woliery wewnętrznej dla papug z wykorzystaniem gotowego szkieletu bardzo dużej szafy. Jeśli mebel jest wyposażony w drzwiczki z szybami albo frontami, które można wyjąć, przeprowadzamy ich drobny demontaż, zostawiając same ramki.

    Oczywiście tak wykonana woliera dla papug nie będzie wolierą z prawdziwego zdarzenia, a jedynie jej namiastką – głównym ograniczeniem jest w takiej sytuacji głębokość szafy. Pamiętajmy, że minimalne wymiary woliery dla papug, która może stanąć w naszym domu, to 2 metry długości, 2 metry wysokości i 80 centymetrów głębokości.
    Woliera dla papug ze starej szafy to rozwiązanie vinted, które jest też ekonomiczne.

    Woliera dla papug z płyt PCV

    Ściany woliery często są wykonane z płyty np. z płyty OSB/PCV. Jedna lub więcej ze ścian może mieć formy siatki. Dobra siatka do woliery dla papug to taka, której oczko wynosi 13 mm × 13 mm i grubość drutu około 1,4 mm. Pamiętajmy, że siatkę zakłada się podwójnie z obu stron kantówek na wysokość 1 m. 
    Płyta latem, w upalne dni, nie przepuści do środka tyle ciepła, a i w zimie nieco zabezpieczy wnętrze przed zimnem. Płyta na bokach ma duże znaczenie. Ptaki mogą się schować przed upałem, zimnem czy wiatrem. Tył, czyli wejście do woliery z drzwiami, często jest wykonany z poliwęglanu.
    Czytaj również: Pielęgnacja papugi Kakadu

    Woliera dla papug na zimę

    Woliera dla twoich papug nie jest całoroczna? Spokojnie, możesz łatwo przerobić wolierę letnią na zimową. Zimowy domek dla papug w wolierze powinien być ciepły, dobrze zaizolowany oraz odporny na panujące warunki atmosferyczne. Najlepiej ulokować go w osłoniętym rogu woliery pod zadaszeniem, by zabezpieczyć go przed śniegiem i deszczem. 
    Sama woliera powinna być usytuowana w słonecznym miejscu bez ciągów powietrznych. Przynajmniej trzy ściany i dach zimowej woliery powinny być zabudowane materiałem, który przepuszcza naturalne światło słoneczne, ale nie przepuszcza wiatru. Dobrym rozwiązaniem są także płyty warstwowe, które chronią ptaki przed złymi warunkami atmosferycznymi jak wiatr, deszcz, śnieg oraz ujemna temperatura.
    Pamiętaj, by przyzwyczajać ptaki do przebywania na zewnątrz stopniowo, przez kilka tygodni, a w przypadku bardzo srogiej zimy warto mieć opcję awaryjną i możliwość transportu ptaków do cieplejszego miejsca.

    Woliera ogrodowa dla papug

    Letnia woliera dla ptaków powinna dobrze chronić papugi przed ostrym słońcem i umożliwiać łatwą oraz efektywną wymianę powietrza w środku. Budka w środku nie musi być dodatkowo ocieplana. Ważne, by w takiej wolierze było kilka poideł.

    Co do woliery dla papug?

    Wyposażenie woliery dla papug jest bardzo ważną kwestia, którą warto zaplanować.
    Poza podstawowymi elementami, takimi jak miski z jedzeniem, poidła, uchwyty na owoce i warzywa, wapienna kostka i ossasepia, powinny się w niej znaleźć również:
  • żerdki – mogą być drewniane, zbudowane np. z gałązek drzew. Ważne, aby znajdowały się na różnych wysokościach oraz były zróżnicowane pod względem grubości i długości. Żerdki możesz zainstalować w całej wolierze, szczególnie w okolicy karmnika i poidła warto zamontować kilka dodatkowych;
  • budki – służą papugom jako schronienie, jak i miejsce lęgów. Budka jest szczególnie ważna w wolierach zewnętrznych, ponieważ powinna schronić ptaki przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, w tym przed silnym wiatrem, opadami atmosferycznymi i ostrym słońcem;
  • zabawki – zabawki są bardzo ważnym elementem wyposażenia woliery. Papugi są bardzo inteligentnymi ptakami i lubią podejmować różne formy aktywności. Mogą to być np. mosty, huśtawki, liny – do wspinania i dziobania, a także lusterka, w których ptaki lubią się przeglądać.
  • Dobrze wyposażona woliera dla papug to podstawa w każdej hodowli – zarówno amatorskiej, jak i profesjonalnej.
    Zdjęcie: Envato Elements