Data publikacji:

Hodowla legwana zielonego. Wszystko o iguanie domowej

Szukasz informacji o iguanie domowej? Poznaj charakterystykę legwana zielonego. Dowiedz się, co jedzą jaszczurki, ile kosztuje iguana domowa i jakie terrarium dla legwana jest najlepsze. Poznaj charakterystykę usposobienia iguany i sprawdź, jak krok po kroku można oswoić gada.
hodowla legwana zielonego

Legwan zielony – występowanie

Naturalnym środowiskiem legwana zielonego są lasy środkowej i południowej Ameryki. Zwierzęta spotkać można zazwyczaj w pobliżu zbiorników wody, chociaż większość swojego czasu spędzają na drzewach. To właśnie na wysokości odpoczywają, wygrzewają się na słońcu, a także chronią się przed drapieżnikami.

Legwan zielony – wygląd

To duża jaszczurka, która osiąga aż do 1,5 metra długości. Niektóre osobniki mogą osiągać nawet 2 metry długości. Masa ciała dorosłego osobnika osiąga około 13–17 kilogramów. 
Charakterystyczne cechy iguany domowej to bardzo długi ogon z kolcami, zwisający fałd skórny na podgardlu, ciemieniowe oko i ostre zęby, które swoim wyglądem przypominają liście.
Legwan zielony występuje w ubarwieniu pomarańczowym, czerwonym, czarnym i niebieskim.

Co je iguana domowa?

Legwan zielony jest zwierzęciem roślinożernym, chociaż może okazjonalnie żywić się mięsem. Dieta roślinna jest jednak dla niego najbardziej zdrowa. Legwan żywi się kapustą, koniczyną, jarmużem, mniszkiem lekarskim, bazylią i trawą. Jaszczurka lubi też świeże, młode liście i kwiaty.

Legwan zielony – usposobienie

Zwierzę jest zazwyczaj ciekawe świata i chętnie poznaje nowe terytorium. Niestety, osobniki, które nie były dostatecznie socjalizowane z człowiekiem, mogą stać się lękliwe, wycofane, a niekiedy nawet agresywne w stosunku do człowieka.
Iguana domowa może przejawiać zachowania agresywne z powodu stresu, strachu, bronienia swojego terytorium w momencie zagrożenia i w czasie okresu godowego na skutek zmian hormonalnych. 
Wymachiwanie rękoma czy wykonywanie innych gwałtownych ruchów zdecydowanie negatywnie wpływa na lękliwego legwana. To może wystarczyć, by poczuł się zagrożony.

Legwan zielony – terrarium

Minimalne rozmiary terrarium dla jednego legwana zielonego wynoszą około 130 × 100 × 130 cm. Nie oznacza to jednak, że zwierzę w takim akwarium nie potrzebuje wybiegu. Legwany to bardzo aktywne i ruchliwe gady. Zdecydowanie trzeba je regularnie wypuszczać z terrarium, by zaspokoiły swoją potrzebę aktywności fizycznej. 
Optymalny rozmiar terrarium dla legwana zielonego to 200 × 200 × 200 cm. W takim miejscu zwierzę będzie czuło się zdecydowanie bardziej swobodniej. Zwróć uwagę, że ważna jest nie tylko długość i szerokość akwarium, ale także wysokość. Legwan powinien mieć zapewnioną możliwość wspinaczki i odpoczynku na wysokości. Wynika to z jego naturalnego instynktu. Legwany zielone na wolności bardzo dużo czasu spędzają na gałęziach drzew w lasach.
Wybieg dla legwana zielonego powinien być przede wszystkim bezpieczny. Dobrze, jeśli zwierzę ma umożliwioną wspinaczkę. Możesz na przykład zamontować zestaw półek lub gałęzi, których ułożenie sprawi, że legwan będzie mógł się po nich wspinać.

Temperatura w terrarium dla legwana zielonego

Temperatura w terrarium dla legwana powinna wynosić około 25–30 stopni Celsjusza w dzień i około 22–25 stopni Celsjusza w nocy. Zwierzę zdecydowanie potrzebuje dodatkowego źródła ciepła, np. promiennika, które sprawi, że przestrzeń pod nim będzie osiągać wartość około 37–38 stopni Celsjusza. 
Dużym wyzwaniem, szczególnie dla początkującego hodowcy, będzie sprawienie, by temperatura w najwyższych partiach terrarium była najwyższa, a ta na dnie terrarium najniższa. Stąd mata grzewcza czy kable grzewcze zamontowane na dnie mogą nie być najlepszym rozwiązaniem.

Oświetlenie w terrarium dla legwana zielonego

Legwan zielony potrzebuje oświetlenia przez około 12 godzin dziennie. Cykl dnia i nocy jest bardzo ważny dla zwierząt, dlatego najlepiej korzystać z timera, który będzie włączał i wyłączał oświetlenie automatycznie każdego dnia.
To do ciebie zależy, na jaki typ oświetlenia się zdecydujesz. Możesz skorzystać z halogenów lub innych żarówek, które będą nie tylko źródłem światła, ale też źródłem ciepła. Warto na pewno zainwestować w żarówkę emitującą promienie UV. W zależności od mocy takiej żarówki, możesz korzystać z niej codziennie przez cały czas trwania dnia świetlnego lub jedynie przez krótki czas w ciągu dnia (od kilkunastu minut do kilku godzin).

Wilgotność w terrarium dla legwana

Wilgotność powietrza w akwarium dla legwana zielonego w ciągu dnia powinna wynosić około 60–90%, a w nocy dochodzić nawet do 100%. Sposobem za zachowanie tak wysokiej wilgotności może być zamontowanie w środku nawilżacza powietrza. Koniecznym elementem wyposażenia terrarium jest higrometr, czyli urządzenie do określania poziomu wilgotności w akwarium. Urządzenie powinno być zamontowane na stałe.

Elementy dodatkowe w terrarium dla legwana zielonego

Wspinaczka i odpoczynek na wysokości są bardzo ważne dla iguany. Zwierzę potrzebuje gałęzi, półek i podwyższeń w akwarium. 
Niektórzy hodowcy chwalą sobie montaż basenu z podgrzewaną wodą. Nie każdy osobnik będzie wodą zachwycony, ale wiele z nich lubi kąpiele, stąd warto rozważyć tę opcję. Co więcej, podgrzewana woda w basenie na pewno korzystnie wpłynie na wilgotność powietrza w akwarium.

Ile kosztuje legwan zielony? Legwan – cena

Legwan kosztuje od około 300 zł do nawet 3000 złotych. Wszystko zależy od jego wieku, usposobienia i pochodzenia.

Legwan zielony – jak go oswoić?

Legwan zielony nigdy nie zastąpi ci psa czy kota, z którymi budowanie więzi odbywa się na zupełnie innych zasadach. Stąd, jeśli szukasz zwierzęcia, z którym stworzenie relacji jest dla ciebie priorytetem, to warto dwa razy przemyśleć zakup legwana. Gady raczej unikają kontaktu z człowiekiem. Dotyczy to zdecydowanie wszystkich osobników, które nie były socjalizowane z ludźmi od początku. Wybierając legwana od hodowcy, warto przedstawić swoje oczekiwania i poinformować, że szukasz osobnika, który akceptuje kontakt z człowiekiem i nie płoszy się podczas prób brania na ręce itd. Sam proces oswajania jest trudny i żmudny. Wymaga od opiekuna wiele cierpliwości, szczególnie jeśli chcesz oswoić dorosłego już legwana.
Ciągła próba brania legwana na ręce, głaskanie go i nachodzenie w terrarium wcale nie jest dobrym sposobem. Postaraj się ograniczyć kontakt wzrokowy na początku. Pojawiaj się początkowo w pobliżu terrarium tylko na chwilę, ale nie próbuj nawiązać z legwanem kontaktu fizycznego. Z czasem wydłużaj czas pobytu przy akwarium, zwłaszcza gdy zauważysz, że gad akceptuje twoją obecność i zdecydowanie mniej się ciebie boi.
Kolejnym etapem będzie próba karmienia legwana z ręki. Tę fazę oswajania zwierzęcia możesz rozpocząć dopiero wtedy, gdy gad zaakceptuje twoją obecność przy terrarium. Charakterystyczne objawy zaniepokojenia u legwana to uderzanie ogonem o podłoże i napinanie ciała. Jeśli je zauważysz, to lepiej się spokojnie wycofaj.
Ostatni etap to próba kontaktu. Powinna być na początku krótka. Jeśli gad tego nie akceptuje, to nie rób niczego na siłę. Wróć do etapu karmienia pupila z ręki i spróbuj za kilka dni lub tygodni.
Zdjęcie: Envato Elements