Data modyfikacji:

Jaka mata grzewcza dla węża jest najlepsza?

W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na hodowlę zwierząt, które mogą uchodzić za nieco egzotyczne. Wśród nich wymienić możemy węże (między innymi bardzo popularnego węża zbożowego). Węże, podobnie jak inne gady, nie są w stanie samodzielnie utrzymać odpowiednio wysokiej ciepłoty ciała. Dlatego też, w trosce o ich dobrostan, należy zapewnić im źródło ciepła. Wśród dostępnych na rynku produktów na szczególną uwagę zasługuje mata grzewcza dla węża. To praktyczne, niezawodne rozwiązanie. Sprawdźmy, jaka mata sprawdzi się najlepiej.
mata grzewcza

Dlaczego warto wybrać matę grzewczą?

 Doświadczeni hodowcy wiedzą doskonale, że mata grzewcza nie jest jedynym rozwiązaniem, które możesz wykorzystać, by zapewnić swojemu podopiecznemu idealne warunki. Wśród innych produktów wymienić możemy bowiem również lampy i kable grzewcze. Jednakże to maty grzewcze dla węży sprawdzają się najlepiej. Nie zajmują dużo miejsca, są efektywne w działaniu (aż 86% wytwarzanej przez nie energii cieplnej wędruje do góry a więc ogrzewa terrarium, a przy tym doskonale imitują ogrzaną glebę, z której korzystają węże w swoim środowisku naturalnym.

Mata z samoprzylepną warstwą - łatwy montaż

Aby mata grzewcza dla węża doskonale spełniała swoją funkcję, a przy tym była bezpieczna dla zwierzęcia, powinna zostać zamontowana na dnie terrarium, a następnie szczelnie przykryta warstwą podłoża. Chcąc mieć pewność, że wąż nie będzie miał z nią bezpośredniej styczności, postaw na maty grzewcze, które możesz na stałe przymocować do terrarium. Najłatwiejsze w montażu, a przy tym najbardziej niezawodne są maty, które posiadają własną samoprzylepną warstwę. Wybór takiej maty sprawi, że nie będziesz potrzebować żadnych dodatkowych akcesoriów. Przykłady mat grzewczych dla węża znajdziesz na stronie Ceneo.pl

Jakiej mocy matę dla węża wybrać?

 Parametrem, na który koniecznie powinieneś zwrócić uwagę, poszukując maty grzewczej dla węża, jest jej moc. Wbrew obiegowej opinii nie może być ona za wysoka - może bowiem dojść wówczas do przegrzania a nawet poparzenia zwierzęcia. W większości przypadków najlepiej sprawdzają się maty grzewcze o mocy 5-7 W.

Wymiary maty - o czym warto pamiętać?

 Kupując matę grzewczą dla węża zbożowego, musisz pamiętać, że gatunek ten, podobnie jak inne węże, może chcieć nieco się ochłodzić. Dlatego też w terrarium powinno znajdować się miejsce, które nie będzie nagrzewane przez matę. Szukaj więc produktów, których wymiary są o kilkanaście centymetrów mniejsze niż podstawa terrarium. Pozwoli ci to na wydzielenie terenu, w którym panować będzie nieco niższa temperatura, co zapewni zwierzęciu pełnię komfortu i możliwość wyboru, w której części terrarium chce się znajdować.

Termostat - dlaczego warto go posiadać?

 Poszukując maty grzewczej dla węża zbożowego, warto mieć świadomość, że temperatura idealna dla tego zwierzęcia nie może być ani zbyt wysoka, ani za niska. Co więcej, jej wahania nie mogą być duże. Dlatego też warto stawiać na maty grzewcze dla węża, które wyposażone są w termostat. Sprawia on, że mata samoczynnie wyłącza się, gdy temperatura jest zbyt wysoka i włącza się, gdy spada poniżej określonego poziomu. To spore udogodnienie i komfort dla hodowcy. Maty z termostatem bez trudu znajdziesz na stronie Ceneo.pl.
Podsumowując, jeśli zależy ci na zapewnieniu swojemu wężowi optymalnych warunków, a przy tym nie dysponujesz dużą ilością miejsca na montaż lamp - wybór maty grzewczej to najlepsza decyzja. Obecnie wybór mat grzewczych jest bardzo szeroki i różnorodny. Bez trudu znajdziesz więc produkt dopasowany do wielkości terrarium.
Autorka: Kamila Łońska-Kępa